Jakiś czas temu w artykule o folderach do embossingu pisałam, że są one traktowane po macoszemu. I szczerze powiedziawszy nie wiem dlaczego. Czy to możliwe że ze względu na brak pomysłów do ich stosowania? W związku z tym zamierzam przedstawić 21 sposobów wykorzystania folderów do embossingu.

 

  1. Przede wszystkim możesz tradycyjnie używać wytłoczonego papieru jednokolorowego. Może Ci się wydawać że to trochę nudne, ale w przypadku niektórych dodatków takie tło na prawdę zrobi robotę.
    Pamiętaj oczywiście. że możesz wykorzystać zarówno stronę z embossingiem (wytłoczoną) jak i z debossingiem (wtłoczoną).

  1. Możesz wykorzystać podwójne tłoczenie – wytłoczyć wzór z jednego foldera, a następnie zmienić folder i wytłoczyć ponownie. Ta metoda sprawdza się bardzo dobrze, kiedy drugi folder ma wzór, który będzie głównym elementem w tle. 

  1. Nie zapominaj również o tłoczeniu częściowym. Niewątpliwie są specjalne foldery z miejscem na sentyment, jednak czasem chcemy zrobić coś swojego. Można wówczas wykorzystać specjalną wkładkę i wykonać częściowe tłoczenie. Jak wspominałam we wpisie o folderach, ja z tego sposobu nie korzystałam.

 

  1. Oczywiście z użyciem folderów możesz tłoczyć również kalkę i folię acetat (nie za grubą), które możesz wykorzystać jako ozdobne okienko shakera, albo okienko do kompozycji w kartce.

  1. Testując różne materiały do wykorzystania z folderami sprawdziłam również tekstylia. Zaczęłam od wstążek satynowych – biorąc pod uwagę że są one na bazie poliestru, to przed embossowaniem wstążkę nagrzałam nieco nagrzewnicą, aby nadać jej plastyczności. Efekt nie był może jakiś bardzo mocny, ale tłoczenie było widoczne. Wypróbowałam również tkaninę bawełnianą. Jak wiadomo bawełna nie reaguje na czynnik cieplny. Dlatego z użyciem kleju do decoupage lub medium do kolażu przyklej wybraną tkaninę do kawałka papieru i tak przygotowaną bazę wytłocz folderem. Efekt pozytywnie Cię zaskoczy. Jeśli tkanina jest wzorzysta to warto podkreślić tłoczenia, ale o tym w kolejnym sposobie.

  1. W przypadku kiedy chcesz aby wytłoczony wzór się nieco odznaczał na papierze możesz go podkreślić różnymi mediami:
  • woskiem (palcem pędzelkiem lub gąbeczką)
  • tuszem (poduszką lub aplikatorem np. szczoteczką)
  • kredką żelową (palcem)
  • farbą akrylową (dabberem lub metodą suchego pędzla)

  1. Żeby dodać więcej zainteresowania do Twojego tła możesz embossować papier przygotowany z użyciem techniki decoupage – serwetki i wszelkiego rodzaju papiery ryżowe itd.

Zaciekawiona – chcesz poznać resztę z 21 sposobów wykorzystania folderów?

  1. Następnym sposobem jest wytłoczenie wzoru w papierze z innym kolorem rdzenia, albo w papierze z tuszowanym tłem. Następnie należy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego (w bloczku lub pilniczku) i delikatnie zrobić przecierki. Efekt idealny do teł w męskich kartkach w stylu grunge.

  1. Możesz również przed tłoczeniem posmarować folder (z tej strony która ma być Twoją przednią stroną) tuszem z poduszki i wytłoczyć. Niemniej możesz również potuszowaną część spryskać wodą przed tłoczeniem – uzyskasz efekt akwareli. Jeśli nie lubisz wzoru jaki zostawia poduszka na folderze, to zawsze możesz użyć gumowego wałka do rozprowadzenia tuszu.

  1. Idąc za tropem nakładania tuszu na folder możesz w ten sam sposób wykorzystać tusz do embossingu na gorąco. Potuszuj folder, wytłocz papier, posyp papier pudrem do embossingu i wygrzej – niech dzieje się magia!

  1. Kolejny sposób to złocenia. Możesz użyć klejącego pudru do embossingu z powyższym sposobem lub nałożyć klej do folii na folder z użyciem gąbeczki (dabbera), wytłoczyć wzór na papierze i na to nałożyć folię. Nie zapomnij umyć foldera zanim klej zaschnie.

  1. A co zrobić jeśli nie masz kleju i folii do złoceń? Możesz użyć folii aluminiowej i arkusza dwustronnie przylepnego. Przyklej folię aluminiową do papieru i wyembosuj z użyciem foldera.

  1. Jeżeli lubisz nieoczywisty wzór i abstrakcję, to możesz posypać folder pigmentami w proszku (akwarela), spryskać wodą, włożyć kartkę i wytłoczyć.

 

  1. Troszkę większy wpływ na mieszanie się kolorów będziesz mieć w podobnej technice ale z użyciem kredek żelowych wszelkiego rodzaju, np. heykka, gelatos lub distress crayons. Nałóż je na folder, spryskaj wodą, włóż papier i wytłocz.

 

  1. Możesz w swoich pracach wykorzystywać elementy wycięte z wyembossowanego dzięki folderom papieru. Będą one stanowić bardzo interesujący element np. w kompozycji kartki. Oczywiście najlepiej w tym przypadku sprawdzą się foldery tłoczące elementy typu bukiet itp.

 

  1. Foldera do embossingu możesz użyć również jako stempla, no bo czy dane akcesorium musi być używane tylko do tego do czego zostało stworzone? Od czego nam kreatywność 😉
    Pamiętaj też, że możesz używać obu stron foldera i od tego będzie zależny efekt jaki otrzymasz:
  • potuszuj folder i odbij na papierze (tak jak ja poniższą pajęczynę)
  • spryskaj folder wodą i odbij na potuszowanej bazie np. tusze oxide
  • potuszuj folder, spryskaj wodą i odbij na papierze
  • spryskaj folder mgiełką i odbij na papierze
  • możesz użyć również farby akrylowej do stemplowania, jednak pamiętaj że farba szybko schnie, więc musisz zadbać o bezzwłoczne wyczyszczenie foldera.

  1. Biorąc pod uwagę technikę stemplowania możesz wykorzystać folder jako płytkę teksturową do stworzenia wzoru na magicznym stemplu (magic foam).

Foldery do embossingu możesz wykorzystywać również w innych technikach twórczych.

  1. Idąc za tropem płytek teksturowych, to niektóre wzory z folderów do embossingu można wykorzystać również do mas plastycznych. A te z nadaną teksturą wykorzystać w dalszej twórczości.

  1. Samych wytłoczonych teł jak i folderów, choć z tym to ostrożnie szczególnie z farbami akrylowymi, możesz użyć w pracy z płytkami żelowymi w monoprintingu.

 

  1. W folderach do embossingu możesz również tłoczyć cienki metal, np. z puszek po napojach i z tych elementów tworzyć oryginalną biżuterię. Wytłoczki możesz zabarwić preparatem Vintaj Patina.

 

  1. No i wreszcie jest jeszcze technika frotażu, którą głównie proponuje się dzieciom w ramach rozwoju poznawczego. W tej technice chodzi o kalkowanie/kopiowanie wzoru (tekstury) poprzez pocieranie kredką o papier położony na otwartym folderze.

Oczywiście nie zapominaj również, że wszystkie te techniki możesz ze sobą łączyć w wybrany sposób, albo eksperymentować. Natomiast wytłoczonych teł nie musisz używać jako całości – możesz zrobić np. patchwork czy mozaikę.

 

Powiem szczerze, że kiedyś sama nie do końca widziałam potencjał tego akcesorium. Suma sumarum pozbyłam się większości moich folderów. Z kolei od kiedy pojawiły się foldery 3D na nowo odkryłam geniusz wszystkich folderów do embossingu. A Ty jak obecnie postrzegasz to akcesorium? Który z 21 sposobów wykorzystania folderów do embossingu odpowiada Ci najbardziej?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.