Czy farba akrylowa może się popsuć? Jak odświeżyć dawno nieużywaną farbę? Jeśli dopiero zaczynasz zabawy z techniką mixed media, decoupage lub malowaniem, to ten poradnik może Ci się przydać. Sprawdź czy któryś z tych problemów pojawił się u Ciebie i jak sobie z nim poradzić.

 

Wiele z nas, crafterek, ma w swoich kącikach i pracowniach produkty kupione jakiś czas temu, które nie są wykorzystywane przy każdym projekcie. Jednym z takich produktów zapewne jest farba akrylowa. Pisałam już o reaktywacji farb dylusions. Jednak tym razem chciałabym się skupić ogólnie na problemach związanych z farbami akrylowymi.

 

Rozwarstwianie się farby.

Jeśli po wyciśnięciu farbki z buteleczki / tubki wydostaje się przezroczysta ciecz i zgęstniała farba oznacza to iż farba się rozwarstwiła. Pigment i spoiwo nie są już odpowiednio wymieszane.  Niekoniecznie oznacza to iż farba jest popsuta. Niektóre farby już tak mają, że jeśli są długo nieużywane rozdzielają się. Żeby to naprawić wystarczy mocno potrząsnąć zamkniętym opakowaniem aby wymieszać składniki. 

Jeśli pigment i spoiwo przy mieszaniu się nie łączą, to prawdopodobnie farba nie była właściwie przechowywana. Zmiany temperatury mają wpływ na media i mogą zmienić konsystencję farby. 

Natomiast jeśli taką farbę otrzymałaś prosto ze sklepu, to skontaktuj się z dostawcą w celu złożenia reklamacji.

Podobnie lubią się rozwarstwiać farby z dodatkiem metalicznych czy dwutonowych pigmentów. Tyle że w tym przypadku wygląda to nieco inaczej i nie oznacza popsucia się farby. Musisz jedynie pamiętać aby przed użyciem je wymieszać.

 

Wysychanie farby.

Najbardziej narażone na wysychanie są farby akrylowe w słoiczkach. Ponieważ podczas pracy z nimi mają większy dostęp do powietrza. Jeśli farba w buteleczce lub tubce znacznie zgęstniała sprawdź czy korek jest właściwie nałożony i czy blokuje dostęp powietrza.

Ponieważ farby akrylowe są na bazie wody, możesz dodać wodę i wymieszać ją z farbą, aż uzyskasz lepszą konsystencję. Pamiętaj, aby nie dodawać zbyt dużej ilości wody, co mogłoby zagrozić pokryciu i kolorze farby.

Jeśli farba akrylowa jest twarda jak skała, to niestety woda już nie pomoże. W tym przypadku możesz spróbować reanimować farbę za pomocą płynnego medium akrylowego lub uszlachetniacza do farb (floetrol). 

 

Podpowiedź: Jeśli zauważyłaś że farba w słoiczku zaczyna gęstnieć, to aby dłużej zachować jej świeżość możesz:

  • – przed każdym zakręceniem spryskać jej powierzchnię atomizerem z dodatkiem wody
  • – przed nałożeniem wieczka rozciągnąć folię spożywczą (stretch) na szyjce słoiczka

Czy farba może się zepsuć? Otóż poza wyschnięciem niestety może również się zepsuć. Jak to sprawdzić? Wystarczy powąchać farbę, jeśli ma kwaśny, stary i zatęchły zapach, to znaczy iż zaczęła się w niej rozwijać pleśń. Niestety farba stała się wówczas bezużyteczna i najlepiej ją wyrzucić.

Okres trwałości farby akrylowej wynosi:

  • – od 2 do 5 lat, jeżeli opakowanie zostało otwarte
  • – ponad 10 lat, jeśli pojemnik jest szczelnie zamknięty

 

Farba akrylowa. Jakie jeszcze możesz napotkać problemy?

 

Farba nie kryje powierzchni.

Jeśli wierzchnia warstwa farby nie pokryła tego co jest pod nią to upewnij się iż przez przypadek nie kupiłaś farby transparentnej lub pół-transparentnej. O oznaczeniach krycia pisałam w artykule o farbach akrylowych.

Rozwiązanie w tym przypadku to zmieszać farbę z odrobiną bieli tytanowej, koniecznie tytanowej – jest nieprzezroczysta.

 

Farba zmienia kolor po wyschnięciu.

Niektóre tańsze farby akrylowe wysychając znacznie ciemnieją. Ta rozbieżność kolorów może utrudnić dopasowanie kolorów. Im tańsza farba, tym ciemniejsza będzie po wyschnięciu. Dzieje się tak ponieważ tania farba zawiera mniej pigmentu, a więcej wypełniacza.

Możesz to zrekompensować mieszając farby w znacznie jaśniejszym odcieniu niż potrzebujesz. Innym rozwiązaniem jest zmiana farb na te lepszej jakości, warto zapoznać się z tym, która marka farb ciemnieje podczas wysychania. 

Mi osobiście się to nie przytrafiło.

 

Farba wysycha zbyt szybko.

Domeną farb akrylowych jest szybkie schnięcie, najszybciej wysychają te gęste. Jednak farba nie powinna wysychać na palecie. Problem szybko schnącej farby może zaprzepaścić również efekty prac wykonywanych z użyciem płytek gelli plate. 

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim sprawdź czy nie masz w pracowni przeciągu lub czy wentylacja /  klimatyzacja nie wysusza zbyt mocno powietrza. Warto mieć pod ręką atomizer z wodą i co jakiś czas delikatnie spryskiwać farby na palecie. Możesz również skorzystać z medium opóźniającego czas schnięcia farb akrylowych. 

Uwaga! Upewnij się, że nie używasz go zbyt dużo, ponieważ farba może nie wyschnąć.

 

Farba nie wysycha.

Jeśli mieszałaś farbę z opóźniaczem, to prawdopodobnie dodałaś zbyt dużo medium opóźniającego. 

Jedyny sposób aby to naprawić to usunąć z pracy jak najwięcej nie schnącej farby i wrócić do działania z odpowiednią mieszanką.

 

Farba się łuszczy i pęka.

Po wysuszeniu powierzchnia Twojej pracy pęka i się łuszczy? Najprawdopodobniej nie ma w niej wystarczającej ilości spoiwa (medium akrylowego), czyli zawiera zbyt dużo wody. 

Jest sposób aby temu zaradzić – wymieszaj farbę z medium akrylowym. Natomiast łuszczący się obszar na pracy przemaluj delikatnie samym medium aby zabezpieczyć powierzchnię.

 

Farba się pieni.

Podczas malowania nakładana farba wygląda jakby się spieniła, to wysoce prawdopodobne, że zbyt energicznie mieszałaś media. 

Jeśli Ci to nie przeszkadza, to zignoruj ten fakt – farba wyschnie z dziurkami, które mogą dodać interesującej tekstury. Jednak jeśli Ci to nie odpowiada, to zbierz ściereczką farbę z pędzla i zacznij od nowa.

 

Dodatkową zagwozdką może być fakt przechowania farby jaka pozostała na palecie. Jak to zrobić i czy da się? Oczywiście że jest to możliwe, służą ku temu specjalne palety. Są to tak zwane mokre palety – można na nich przechować farbę nawet do tygodnia czasu. 

Innym sposobem na “nie zmarnowanie” farby jest wykorzystanie pozostałości np. w art journalu – to może być świetny start i remedium na syndrom pustej strony.

 

Mam nadzieję że moje powyższe wywody przydały Ci się choć troszkę. Jeśli artykuł okazał się pomocny lub uważasz, że jest wartościowy to proszę udostępnij go innym. Dobrymi radami należy się dzielić 😉  Zapraszam również do subskrybcji, wtedy nie przeoczysz najnowszych publikacji.

3 komentarze

  1. Bardzo pomocne rady. Szczególnie dotyczące spieniania się farby. Bardzo się chciałam się tego nauczyć, bo widzę malarki posługujące się w swoim warsztacie malarskim wyłącznie tą metodą. Dziękuję.

  2. Super raduy, dziękuję.
    Ja miałam dziś problem z czarną farbą, która zważyła się po zmieszaniu z medium. Medium firmy Renesans, farby z niższej półki, ale wszystkie z jednej firmy. Żadna inna nie sprawiła mi tyle kłopotów, co właśnie czarna. Mogę prosić o radę, co robić w takich przypadkach?

    1. Author

      Nie wspomniałaś o jakie medium chodzi. Medium żelowe nie powinno było zważyć farby akrylowej. Jeśli było to medium do efektów (pękające, spowalniające schnięcie itp.) to możliwe że nie do końca współpracuje z tymi farbami z jak to określiłaś “niższej półki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.