Kredki żelowe dla przedszkolaków niekoniecznie muszą być tylko dla przedszkolaków 😉 Opowiem o tym w dzisiejszym artykule. Myślę że twórczy rodzice też mogą z nich z powodzeniem korzystać. Możliwe że zapytasz w jaki sposób niby to możliwe – poniższy wpis wszystko wyjaśni. Jeśli jesteś zainteresowana to zapraszam – podam 10 sposobów na wykorzystanie kredek żelowych.

 

Co to są te kredki żelowe?

To kredki o konsystencji pasteli olejnych (są dość miękkie) i o właściwościach kredek świecowych oraz akwarelowych. Można nimi malować niemal po każdej powierzchni (nawet po szkle). Łatwo je czyścić wodą. Mają bardzo nasycone kolory i są dość mocno napigmentowane – co daje im świetne krycie. Większość z nich obsadzona jest w plastikowej obudowie z możliwością wykręcania. Nie przebijają przez papier i nie zostawiają tłustych plam. Oczywiście jak na produkt dla dzieci przystało są nietoksyczne i bezzapachowe.

 

Tak jak wspominałam na początku kredki te mogą przydać się również kreatywnym dorosłym w pracach twórczych. Przetestowałam ich różne rodzaje od tych typowo plastycznych po te typowo przedszkolne – z czystym sumieniem mogę polecić wszystkie. Z pewnością każdy korzystający znajdzie w nich plusy i minusy, gdyż wszystko zależy od tego co kto lubi i na co zwraca uwagę. Dlatego też nadmieniam, że zawsze piszę o moich odczuciach i moje teksty nie są sponsorowane. Planuję wykonać testy porównawcze różnych marek kredek żelowych, jednak zanim to nastąpi skupiłam się na wyliczeniu możliwości ich wykorzystania.

 

Na jakich powierzchniach można użyć kredek żelowych? 

Zarówno na tych porowatych:

  • papier, karton, tektura
  • drewno
  • tkanina

Jak i nieporowatych:

  • plastik
  • szkło

Na tych porowatych i na każdej zagruntowanej powierzchni kredki będą trwalsze, gdyż będą przynajmniej odporne na ścieranie. Natomiast na nieporowatych powierzchniach każde nawet najdelikatniejsze tarcie może zniszczyć wzór.

 

Poniżej 10 sposobów na wykorzystanie kredek żelowych

  1. Pastele – nałożyć warstwę kredek i rozcierać je palcem lub chusteczką (papierową albo nawilżaną)
  2. W formie akwareli:

  • tła akwarelowe

  • chlapania
  1. Stemplowanie – kredek można użyć jako pigmentu do odbitek stemplowych
  2. Nakładanie przez szablon
  3. Ścieranie przez szablon – kredki są wodoreaktywne, więc z użyciem chusteczek nawilżanych możesz zetrzeć ich nadmiar tworząc wzór
  4. Barwienie pasty teksturowej, gesso, medium żelowego
  5. Tworzenie własnych mgiełek
  6. Własne farby akrylowe, a w zasadzie glazury – z użyciem acrilic liquid medium
  7. Wszelkie zabawy z płytką żelową
  8. zabawy z folderami do embossingu – stemplowanie nimi lub tłoczenie kolorowych teł

Jak utrwalić prace wykonane z użyciem kredek żelowych?

Kredki żelowe są wodo-reaktywne, zatem w każdej chwili możesz je aktywować wodą niezależnie od tego na jakiej powierzchni się znajdują. Dlatego też jeśli nie planujesz ich aktywować warto je zabezpieczyć. Z pomocą przyjdzie Ci fiksatywa (pomaga przy pastelach), lakier w sprayu albo medium żelowe. Pamiętaj, że medium żelowe zawiera w sobie wilgoć i kredki mogą zacząć się rozmazywać. Aby tego uniknąć należy nakładać je sprawnie szpachelką bez powtórzonych pociągnięć. Ja jednak obstawiam fiksatywę i  lakier w sprayu.

Uwaga! Ważne! Jeśli używasz kredek jako kredek czy pasteli, bądź w technice ścierania nie pisz po powierzchni swojej pracy cienkopisami, markerami czy mazakami, gdyż możesz je nieodwracalnie uszkodzić. Dzieje się tak ponieważ kredki są na bazie wosku, a ten zatyka końcówki piszące.

Ciekawa jestem czy zainspirowały Ciebie możliwości kredek żelowych i czy zamierasz z nich korzystać. Daj mi znać w komentarzu o swoich działaniach. Na zakończenie cytat z jednego z pudełek kredek – mieszaj, rozcieraj i eksperymentuj! Udanej, kolorowej  i bardzo kreatywnej zabawy życzę.

Jeden komentarz

  1. Nie słyszałam dotąd o kredkach żelowych, ale z tego, co widzę w niniejszym wpisie, to ciekawa sprawa. 😀 Najbardziej podoba mi się pomysł na wykonanie z ich pomocą tła akwarelowego, aczkolwiek możliwość wykorzystania ich na tkaninach zaintrygowała mnie najbardziej (lubię malować na materiałach różne cuda, a kto wie, może i takie kredki dodałabym do swojego kreatywnego świata :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.