Po przeczytaniu artykułu Art Journaling – wprowadzenie chciałabyś zacząć zabawę z art journalingiem? Nie wiesz jednak co jest potrzebne na start? Poniższy wpis rozjaśni tę kwestię – zapraszam.

Art journaling, jakie produkty są nam potrzebne by zacząć z nim przygodę?

W sklepach możesz kupić całą gamę produktów dedykowanych do art journalingu, ale nie musisz od nich zaczynać.

Art journaling – Moje podstawowe must have:

BAZA – głównym kluczem jest użycie czegoś, co może wytrzymać wilgotne media, takie jak farby akrylowe, akwarele, tusze, mgiełki i klej. Standardowy papier do ksero raczej nie da rady! Nie ma zasad  określających co można wykorzystać jako bazę – może to być wszystko co wpadnie w ręce: notatnik, zeszyt, stara książka, stary kalendarz / terminarz, blok plastyczny. Generalnie prawie wszystko  na czym można malować / rysować / tworzyć możesz wykorzystać jako bazę art żurnala. Musisz pamiętać jedynie o tym żeby dostosować ten produkt do tego co zamierzasz tworzyć.
Na rynku są dostępne specjalne notatniki z grubymi kartami do art journali, ale na start wystarczy stara książka – serio! Jak do tej pory pracowałam w zeszycie, kołonotatniku i starym podręczniku.

stare książki

art journaling - książki

art journale szyte przeze mnie (junk journal)

art journaling - handmade

kupione art journale

art journaling - kupne

Art journaling – AKCESORIA I NARZĘDZIA z otoczenia.

Cały ogrom przedmiotów codziennego użytku może przysłużyć się do Twojej twórczości w art journalu. -> pomysły na stemple.
Zbieraj różnego rodzaju przedmioty, w których widzisz potencjał np.: koronki, spinacze, ulotki, kody kreskowe, ulotki muzeów, strony ze starych podręczników, pokwitowania, opakowania produktów, etykiety na odzież, fotografie, zabytkowe pocztówki, losy loterii, zdjęcia polaroidowe, znaczki pocztowe, bilety lotnicze, reklamy, mapy i plany, wstążki, tkaniny, karty, karty tarota oraz zdjęcia wycięte z czasopism.

GESSO

Jeśli zamierzasz używać mediów w swoim journalu, koniecznie korzystaj z gesso! Gesso to grunt i  sprawia, że papier nie chłonie / nie absorbuje mocno farby czy kleju. Świetnie nadaje się do ukrywania błędów lub po prostu do dodawania unikalnych tekstur do twoich wpisów. Nie musi być to gesso z “górnej półki”. -> więcej o gesso.

KLEJ

Jeśli masz zamiar zrobić jakąkolwiek pracę z wykorzystaniem techniki kolażu, to z pewnością będzie potrzebny Ci do tego odpowiedni klej. –> więcej o klejach.
Tradycyjny magic będzie OK, dobrze do przyklejania kawałków czasopism sprawdza się Uhu klej w sztyfcie (dość czysta i prosta aplikacja). Gel Medium jest też dobrym medium do pracy w art journalach, natomiast klej MOD PODGE nie jest zalecany, gdyż po wyschnięciu jest on nadal nieco lepki – w wyniku tego strony mogą się skleić, a Ty w wyniku tego stracisz swoją pracę.

Ważne:  Naprawdę nie trzeba wydawać fortuny aby zacząć pracować z art journalem. Zanim wybierzesz się na zakupy przemyśl czy nie masz przynajmniej części potrzebnych rzeczy w domu. Na pewno przydadzą się: pędzle, nożyczki, mokre chusteczki lub ręczniki papierowe, taśma malarska, farbki plakatowe, długopisy, cienkopisy – rozejrzyj się, a na pewno coś znajdziesz.
Możliwości są naprawdę nieskończone, jeśli chodzi o to, co można wykorzystać do tworzenia w art journalu.

Art journaling – Coś do nadania barwy:

FARBY
Nie musisz używać farb w art journalu, ale jak spróbujesz, to gwarantuję, że nie będziesz chciała przestać!
Istnieje wiele rodzajów farb, nie musisz być znawcą ani ekspertem, aby z nimi pracować. Możesz zacząć od czegokolwiek. Gdy dowiesz się więcej o swoich stylach i preferencjach kolorystycznych, łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie farby dla siebie.

PASTELE / KREDKI Distress / GELATOS
Wygodne w transporcie, łatwe w użyciu, ciekawe w efekcie. Dobrze się z nimi pracuje na powierzchni pokrytej gesso.

MARKERY, CIENKOPISY I DŁUGOPISY
Jeśli zamierzasz pracować z akwarelami lub mokrymi powierzchniami, to szukaj długopisów wodoodpornych.
W art journalingu bardzo często używa się białych długopisów i markerów, są one świetnym sposobem na dodanie akcentów i pisanie na ciemnej farbie. Najpopularniejsze w kolorze białym to długopisy Uniball Signo, Gelly roll oraz markery Sharpie i Posca, natomiast w kolorze czarnym cienkopisy Pigma MICRON Sakura.



Podpowiedź:
Przy stosowaniu markerów i długopisów w art journalu ważne jest upewnienie się, że wszystkie obszary pokryte farbą są całkowicie suche! Pisanie na mokrej farbie szybko przyczyni się do zniszczenia markerów – a nikt z nas tego nie chce!

TUSZE I MGIEŁKI
Tusze występują w butelkach z rozpylaczem (atomizerach) lub w poduszkach. Praca z nimi być ciekawą zabawą.
tuszów i mgiełek w atomizerach można używać z maskami / szablonami lub bez – wszystko zależy od Ciebie.
Tusze w poduszkach zazwyczaj idą w parze ze stemplami, ale nie muszą to być stemple ze sklepu możesz sama je wyciąć –> więcej o stemplach i tuszach.
Najważniejsze aby tusz do stempli był wodoodporny, jak Archival czy StazOn.

Art journaling – Coś do nadania tekstury:

OZDOBY i DODATKI
Zazwyczaj to produkty te z naszego codziennego otoczenia: jak koronki, guziki, cekiny, etykietki, bileciki, skrawki papierów itp. Możesz jednak również korzystać z taśm washi, naklejek, wycinanek itp.

MASKI / SZABLONY
Dzięki nim możesz uzyskać ciekawe efekty zdobnicze i nowe tekstury, jednak nie są niezbędne.
Z maskami w parze chodzą również pasty strukturalne i żelowe – dzięki nim możesz uzyskać ciekawe efekty i szeroki wachlarz możliwości.

Art journaling – Akcesoria dodatkowe:

PAPIER WOSKOWANY / PERGAMIN
Podczas pracy w starej książce umieszczenie papieru woskowanego lub pergaminowego pomiędzy poszczególnymi stronami stanowi zabezpieczenie – pozwala uniknąć przeciekaniu farby czy kleju na inne strony podczas pracy.

NAGRZEWNICA DO SUSZENIA POWIERZCHNI
Nie jest narzędziem pierwszej potrzeby, jednak jest bardzo dobrą inwestycją – znacznie przyspiesza czas schnięcia farby, kleju i innych mediów!

GELLI PLATE + akcesoria / MONODRUK
Do tworzenia tła płytki żelowej gelli plate – jest to świetny sposób na zabawę przy użyciu różnych tekstur tworząc unikalne wzory monoprint-u.

Wszystkie opcje dozwolone – to Ty jesteś szefem własnego żurnala, jest on TWÓJ, więc możesz w nim tworzyć tak jak chcesz i tym czym chcesz.
Lista jest długa, ale pamiętaj że nie wszystko musisz natychmiast mieć, aby zacząć tworzyć – z czasem Twój warsztat będzie zawierał większość z wymienionych tu produktów.

4 komentarze

  1. Przyznam sie ,że do tej pory używałam bloku akwarelowego do moich art journali. Chyba spróbuje w książce zawsze to jakieś nowe doświadczenie.

    1. Author

      Polecam, zerknij we wpis jak przygotować książkę pod art journal 😉 warto 😀

  2. Świetny wpis! Podoba mi się takie zdroworozsądkowe podejście – nie musisz mieć mega wyszukanych produktów, by tworzyć swój dziennik! Lubię takie treści, bo nie odstraszają długa listą zakupów, a raczej zachęcają do eksperymentów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.