Artist Trading Cards, skrótowo zwane ATC, to jedna z małych form w scrapbookingu (podobnie jak calineczki), i jednocześnie jedna z niewielu o precyzyjnie określonych parametrach. Karta ma kształt prostokąta o wymiarach dokładnie 2,5×3,5 cala (8,9×6,4 cm).

Dopuszczalne, chociaż rzadkie, jest stworzenie ATC o innym kształcie (np. owalnego), ale mieszczącego się w prostokącie tej konkretnie wielkości. Grubość karty nie jest określona z góry, ale w praktyce nie może przekraczać kilku milimetrów. 

Wymiary karty.
Wymiary karty.

Wielkość ATC jest taka sama, jak fabrycznych kart kolekcjonerskich, co pozwala przechowywać je w przystosowanych do tego standardowych foliowych koszulkach z kieszonkami (stąd ograniczenie grubości karty). 

Część mojej kolekcji kart - karty otrzymane od polskich scraperek.
Część mojej kolekcji kart – karty otrzymane od polskich scraperek.

Co odróżnia ATC od kart fabrycznych to oczywiście fakt, że są wykonywane ręcznie, najczęściej w jednym egzemplarzu. Czasem na jeden temat tworzy się serię kilku kart, ale siłą rzeczy nigdy nie są one całkowicie identyczne, każda jest unikalna. 

Seria trzech kart na temat "Serce".
Zestaw trzech kart na temat “Serce”.

Jak wskazuje sama nazwa „trading cards” pierwotnym przeznaczeniem tych małych projektów było wymienianie się nimi z innymi twórcami, stąd istotnym elementem jest umieszczenie danych autora na odwrocie karty. Standardowo zapisuje się swoje imię i nazwisko albo nick, adres email, temat i datę stworzenia pracy, ilość egzemplarzy w serii, czasem też adres strony www lub nazwę fanpage. Istnieją gotowe szablony do wydrukowania, wycięcia i przyklejenia na karcie, można też znaleźć przeznaczone do takich podpisów stemple.

Na odwrocie kart widzimy dane autorów prac.
Na odwrocie kart widzimy dane autorów prac.

Obecnie często tworzy się ATC dla samej zabawy, dla siebie, ale wymiany jak najbardziej nadal mają miejsce. Wysyłanie i otrzymywanie kart tworzy pewną wieź między twórcami, pozwala osobiście zapoznać się z pracami innych osób, przekazywać sobie nawzajem kreatywne upominki i w efekcie nawet zebrać całą kolekcję jedynych w swoim rodzaju prac w różnych stylach. Osobiście uwielbiam w tej małej formie właśnie twórczą wolność i możliwość puszczenia wodzy fantazji w połączeniu z koniecznością zmieszczenia efektu działania na bardzo niewielkiej przestrzeni. Poniżej kilka przykładów moich prac. 

ATC mixed mediowe.
ATC mixed mediowe.

 

Karta rysowana, temat "Folk".
Karta rysowana, temat “Folk”.

 

ATC z motywem druku.
ATC z motywem druku.

 

Projekt kolażowo-stemplowy.
Projekt kolażowo-stemplowy.

ATC ma wprawdzie ograniczoną wielkość, ale daje nieograniczone możliwości twórcze. Umawiając się na wymianę albo biorąc udział w wyzwaniu ustala się pewne zasady, np. wykonanie pracy na zadany temat, w określonej kolorystyce czy stylu, a potem każdy realizuje te założenia we własny, kreatywny sposób. 

Przygotowując takie karty możesz stosować dowolne dostępne techniki, materiały i style: stemplowanie, doodling (rysowanie), mixed media, warstwy, kolaże itd. Dzięki tej swobodzie wyboru do tworzenia kart nie potrzebujesz specjalistycznych materiałów czy narzędzi, chociaż jak najbardziej warto z nich korzystać. Wystarczy papier i klej, bo tak naprawdę głównym tworzywem Artist Trading Cards są wyobraźnia i kreatywność.

Zachęcam do pobawienia się w tworzenie ATC, to naprawdę wciąga. Może zrobisz w tym formacie pracę na nasze aktualne wyzwanie? Zapraszamy!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.