Już uprzedzałam, że barwienie papieru wciąga i nakręca w pomysłach, co by tu jeszcze zagotować, żeby uzyskać fajny kolor. Możliwości są nieskończone i zdecydowanie zachęcam do eksperymentowania i próbowania rozmaitych barwników. Dzisiaj chciałabym pokazać efekty, jakie uzyskałam za pomocą kilku bardzo łatwo dostępnych produktów. Może Cię to zainspiruje do działania. Zapraszam. 

Słowem wstępu

Barwię głównie biały papier ksero o gramaturze 80 gr. Barwnik przygotowuję w ten sposób, że rozdrabiam produkt, zalewam wodą, gotuję, cedzę przez gazę lub sitko i moczę przez jakiś czas papier w otrzymanym roztworze. Im mocniejszy roztwór, tym krócej. Po więcej szczegółów zapraszam do moich poprzednich wpisów: Wstęp i Najpopularniejsze barwniki. A teraz zapraszam na przegląd moich kolorowych papierów z krótkim komentarzem.

Żółta kurkuma

Kurkuma jest super szybka i łatwa, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie roztworu jak i samo barwienie papieru. Użyłam kurkumy w proszku, ok. jedną czubatą łyżkę na dwa litry wody. Trzeba tylko pamiętać, żeby roztwór przecedzić przez gazę, inaczej proszek przylgnie do papieru i po jakimś czasie może się ścierać i brudzić. Jak widać na zdjęciu, papier zabarwił na mocno intensywny, żółty kolor.

Pomarańczowa marchewka z papryką

Tym razem nie poszło tak łatwo, jak poprzednio. Marchewkę mocno rozdrobniłam i gotowałam, chłodziłam, znów gotowałam. Niestety kolor roztworu był bardzo delikatny. W akcie desperacji dodałam łyżkę słodkiej papryki w proszku. Kolor stał się nieco tylko bardziej intensywny i po długim moczeniu, papier zyskał delikatny, pomarańczowy odcień. Przyznam, że po zabarwieniu ryzy papieru, śmiało mogę rzec, że właśnie te delikatne papiery podobają mi się bardziej, niż te intensywne.

Różowy burak

Burak – uwielbiam barszcz czerwony i zasmażane buraczki. W mojej kuchni gości często, bo lubię. I jak się okazało, mam więcej powodów do lubienia, bo burak zachował się bardzo zadowalająco, nie nastręczył żadnych problemów. Roztwór z niego powstał szybko i w barwieniu odbył się sprint. A różowy kolor jest uroczy, choć bardziej cukierkowy, niż ten z awokado.

Niebiesko-fioletowa jeżyna

Do jeżyny podeszłam dwa razy, w ramach eksperymentu. Najpierw przygotowałam roztwór z gotowanej jeżyny, a potem z surowej. Okazało się, że z gotowanej papier uzyskał fioletowy odcień a z surowej niebieski. Interesujące.

Niebiesko-brązowa jagoda

 

W przypadku jagody nauczyłam się czegoś o owocach. Oczywiście przygotowałam tradycyjnie kompocik i po dosyć krótkim moczeniu rozłożyłam papier do wyschnięcia. Na wierzchu zebrała się woda, ponieważ nie odsączyłam papieru zbyt mocno. Zazwyczaj tak robię, po wyschnięciu tworzą się zacieki. Tylko tym razem ta woda miała brązowy kolor, po wyschnięciu gdzieniegdzie papier wyszedł brązowy. Teraz jak robię owoce, to ręcznikiem papierowym zbieram z wierzchu tę brązową wodę. Burych papierów mam już multum.

Zielona jagoda z kurkumą???

Z zielonym miałam przez pewien czas problem, barwiłam pietruszką, ale uzyskałam bardzo delikatny efekt, więc tego nie pokazuję, choć bardzo mi się podoba. Pomyślałam więc sobie, że skoro jagoda barwi na niebiesko, a kurkuma na żółto, to po zmieszaniu barwników uzyskam zieleń. Wyszło mi takie niebiesko-bure coś. Powiem szczerze, że się tego spodziewałam, choć w głębi ducha  liczyłam, że się uda z zielonym. Cóż, tym razem nie wyszło.

Niebiesko-turkusowa czerwona kapusta

Nie dość, że kapusta głowa pusta, to jeszcze oszustka! Świeżo przygotowany, ciepły roztwór miał piękny, purpurowy kolor. Po ochłodzeniu zmienił kolor na turkusowy. I jak widać na zdjęciu, można na upartego dopatrzeć się gdzieś purpury, ale papier wyszedł w zdecydowanej większości niebiesko-turkusowy.

Mam nadzieję, że te kilka przykładów dobitnie pokazuje, że barwienie papieru warto robić metodą “nawinie”. Pewnie wino czerwone też się nada, ale w zimie zdecydowanie lepiej użyć tego, co się nawinie z lodówki lub spiżarki. A lecie wyruszyć na łąki, pola i lasy w poszukiwaniu ziół, kwiatów i owoców. Do zobaczenia następnym razem.

Pozdrawiam, Magda Kam

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.