Kolor czarny i biały to najbardziej uniwersalne barwy. Myślę, że scraperki najczęściej sięgają właśnie po te kolory tuszu, dlatego postanowiłam wziąć je pod lupę i przetestować. Przypomnę, że ogólnie o tuszach i ich zastosowaniu pisałam już jakiś czas temu. Z kolei tusze czarne doczekały się zestawienia już dawno temu, dlatego teraz pora na biały tusz.

Oczywiście to zestawienie nie jest reklamą żadnego z tych produktów (wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany).

 

Czym charakteryzuje się biały tusz, jaka jest jego specyfika?

Istnieje on jedynie w formie tuszu pigmentowego, jest ciężki i gęsty. Wielkość poduszek tuszujących uzależniona jest od producenta – można spotkać tradycyjne pady, jak i małe kosteczki czy tzw. łezki. W ok. 90% opakowań poduszeczka wykonana jest z gąbki aby ułatwić jego dozowanie. Na siedemnaście testowanych przeze mnie tylko w dwóch podkład był filcowy. Dodatkowo można dokupić reinker aby uzupełnić pad.

Do czego można wykorzystać biały tusz?

Przede wszystkim do odbitek stemplowych – głównie napisów (sentencji). Jednak odbitki innych wzorów są również wykorzystywane. Oczywiście jeśli do stempli to i do embossingu na gorąco, ponieważ gęsty pigment schnie długo – proszek bez problemu przylgnie do niego. Biały tusz sprawdzi się również do tuszowania metodą ink blending – będzie trudniej niż w przypadku innych tuszów, gdyż jak wcześniej wspominałam pigment jest ciężki.
Moim zdaniem nie nadaje się do tworzenia akwarelowych teł, ale od biedy i do tego można go wykorzystać – jeśli masz inne doświadczenia daj mi koniecznie o tym znać 🙂

 

Na jakich powierzchniach można stosować biały tusz?

Głównie na powierzchniach porowatych, czyli: papier, tektura, karton, tkanina.
Dodam również, że papier kraft jest bardzo specyficzny i ma nierówną powierzchnię (aż za bardzo porowatą), zatem mogą na nim być widoczne braki w odbitkach.

No tak, ale co z powierzchniami nieporowatymi (szkło, metal, plastik, acetat)?
Nie ma problemu, gdyż jest również biały tusz do powierzchni nieporowatych – StazON. Warto wspomnieć że powierzchnie nieporowate, to śliskie powierzchnie, dlatego odbitki należy wykonywać z wyczuciem, aby nie poruszyć stemplem. Jak najbardziej możesz używać również tego tuszu do powierzchni porowatych (widać to na powyższych próbnikach).

Przypominam, że tak samo jak w przypadku tuszu czarnego, StazON jest na bazie rozpuszczalnika. Warto zatem wziąć na to poprawkę używając stempli silikonowych i polimerowych.

Zbliżenia zdjęć odnajdziesz na stronie z testami białego tuszu.

 

Podpowiedzi – tips & ticks

Aby odpowiednio pokryć tuszem stempel należy delikatnie opukiwać (tapować) powierzchnię odbijającą, żeby nie zalać stempla.

Jeśli przez nieuwagę zalejesz stempel, to będzie w odbitce zostawiał taką jakby otoczkę – ja zrobiłam to celowo na potrzeby wpisu 😉

Jako że jest to tusz pigmentowy, to przypominam iż na powierzchni papieru schnie on dłużej. Dlatego też można go wykorzystać do embossingu na gorąco. 

Natomiast aby uniknąć rozmazywania najlepiej użyć nagrzewnicy lub odłożyć pracę na jakiś czas do wyschnięcia.

Na niedokładne odbitki polecam stemplowanie z użyciem platformy – z jej wykorzystaniem możesz odbić kilka razy stempel.

Dodatkowo jeśli stempel przezroczysty jest nowy, to możesz go uprzednio przetrzeć gumką do mazania, pomoże to z przywieraniu tuszu do stempla.

 

Moje testowanie uwieczniłam również na filmiku, zatem możesz wszystko sama zobaczyć.

Reasumując – biały tusz pigmentowy jest bardzo gęsty, ciężki i długo schnie. Można go wykorzystać do embossingu. Ze względu na jego specyfikę trochę dłużej zajmuje czyszczenie stempli. No i oczywiście papier do wykonywania odbitek stemplowych ma znaczenie, ale to dla każdego tuszu jest ważne jakiej jakości papieru używamy.

Każdy tusz ma jakieś za i przeciw – a to cena, a to opakowanie, a to nasączenie poduszki, a to jakość krycia, etc. Mam nadzieję że dzięki temu zestawieniu łatwiej będzie Ci znaleźć ten najlepszy i najodpowiedniejszy. Jeśli pomogłam udostępnij ten wpis znajomym, może im również się przyda 🙂 Natomiast w razie dodatkowych pytań pisz koniecznie w komentarzu.

2 komentarze

  1. nigdzie nie mogłam znaleźć takiego zestawienia ale wreszcie mam to czego potrzebowałam, dziękuję!

  2. Świetny artykuł, właśnie takich konkretów potrzeba, dobra robota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.