Jestem przedświąteczną marudą. Gdy nadchodzi czas na bombki lub pisanki zaczyna się zwykle moje marudzenie, że ja bardzo chętnie, bo takie piękne prace dookoła i też bym chciała, ale te wypukłe formy, te bryły… Jak rozprowadzić lakier bez zacieków, jak nakleić motyw z papieru, gdzie ta kula/jajko ma początek, gdzie koniec, tył i przód?

Bombki decoupage mogą być magiczne. Bajkowe grafiki, nieograniczona możliwość stosowania świątecznych  dodatków, brokatu i pasty śniegowej… Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia… i niestety również specyfika takiej bazy.

Podział na strefy.

Zacznijmy od początku. Im bardziej okrągła bombka, tym trudniej na oko wyznaczyć jej obszary. Nie ma problemu, jeżeli cała ma być na przykład malowana lub wyklejana w drobne wzory. Jednak, jeśli ma mieć tył i przód, albo górę i dół (albo jakiekolwiek inne strefy, ćwiartki, ósemki etc.) podzielenie kuli równo może sprawiać problemy.

  • Spróbuj najpierw wyznaczyć granice delikatnie ołówkiem, a potem okleić taśmą malarską do krawędzi obszaru, który zdobisz w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że taśmę odklejasz zaraz po malowaniu, zanim farba wyschnie, inaczej może zabrać ze sobą fragmenty malowanej powierzchni.
  • Użyj ramki – tekturowej lub z masy plastycznej. Nakleisz ją na bombkę decoupage klejem błyskawicznym lub typu Magic. W niej umieścisz główny motyw, zamkniesz kompozycję.

bombka decoupage

Spływające media na bombkach decoupage.

Nic tak nie irytuje w przypadku pionowych lub zaokrąglonych powierzchni, jak spływające zacieki farby lub lakieru. Metod na obejście tej przypadłości jest kilka.

  • Konsystencja mediów. Wybieraj gęste preparaty. Niech powolutku rozlewają się po powierzchni, zajmie im to cały czas przeznaczony na schnięcie i nie zdążą ukształtować się sople.

bombka decou

bombka decou

  • Cieniutkie warstwy. Dużo cieniutkich warstw. Im oszczędniej jednorazowo nałożysz preparat, tym szybciej wstępnie zaschnie i mniejszą będzie miał ochotę tworzyć malownicze sopelki.
  • Media w sprayu. Dawkuj je równie ostrożnie jak te z pędzla. Rozpylane cieniutko ze wskazanej na opakowaniu odległości szybko wstępnie przyschną i nie będą chciały podążać za grawitacją.
  • Malowanie gąbką. Jeżeli zamysł artystyczny na to pozwala, użyj jej zamiast pędzla.
  • Wybierz przyjazny kształt. Na szczęście można wybrać formę, która jest jednocześnie przestrzenna i płaska. No, może nie do końca. Lekko spłaszczone medaliony mają zaokrąglone brzegi, na których trzeba pilnować spływających mediów, ale centralna ich część nie jest wybrzuszona.
  • Jednak lakierownie nawet delikatnych obłości to nie dla Ciebie? Może spróbuj wykonać bombkę metodą pod szkłem?

Zagniecenia papieru na bombkach decoupage. 

Nie ma siły – okrągłego przedmiotu nie owiniesz w papier bez zagnieceń.

  • Staraj się używać serwetki, łatwiej ją dopasować do krągłości.

bombka decou

  • Jeżeli ulubiony motyw jest jednak na papierze, wytnij go możliwie dokładnie, łatwiej ułoży się go na obłym kształcie.
  • Polub – to nie jest profesjonalna porada 🙂  – w decoupage dążymy do idealnych powierzchni. Jednak nie zapominaj, że ma to być też relaks, jeżeli decou to Twoje hobby – zaakceptuj. Na zdjęciu powyżej powstało zagniecenie przez środek – po lakierowaniu i delikatnym przeszlifowaniu nie będzie ono wyczuwalne – powierzchnia będzie idealnie gładka. A ta rysa? No cóż, będzie dowodem na unikalność tego konkretnego egzemplarza bombki.
  • Wykorzystaj zagniecenia wokół głównego motywu, jako element tekstury, zdobienia powierzchni bombki.

Łączenie półkul bombek.

Linia, która przebiega pomiędzy dwiema połówkami bombki z jednej strony bywa przydatnym odnośnikiem do wspomnianego dzielenia kuli czy medalionu na pola, z drugiej staje się na koniec kłopotliwą i wątpliwą ozdobą bombki decoupage. Szczególnie, gdy każda połowa jest wykonana w innej technice czy kolorze. W tym wypadku, pozostaje nam tylko jedno – zamaskować.

  • Pasmanteria – idealny  sposób na zakrycie łączenia. Nie dość, że wybór wzorów wstążek, taśm i koronek jest ogromny, to miękki materiał idealnie dopasuje się do okrągłego kształtu.

bombki decoupage

bombki decoupage

  • Pasta strukturalna – wspomniana na początku pasta śniegowa, albo jakakolwiek inna pasująca do danej pracy.

bombki decoupage

  • Elementy z masy plastycznej. W przypadku bombek i innych wiszących dekoracji najlepiej wybrać lekką masę.

bombki decoupage

Tyle w temacie marudzenia. Bombki decoupage są tak wdzięcznym tematem dla naszej kreatywności, że naprawdę szkoda by było się pozbawiać tej przyjemności. Lubisz je robić? Są dla Ciebie wyzwaniem, czy raczej obchodzisz je dookoła z myślą – może za rok? Masz swoje sposoby na opisane przeze mnie bolączki? A może masz inne problemy wynikające z ich krągłej natury? Podziel się nimi na naszej grupie na FB, uczmy się od siebie nawzajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.