Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z technikami mixed media, to możesz się zastanawiać czym jest gel medium i do czego wiedza o nim jest Ci potrzebna? W poniższym wpisie postaram się napisać o jego cechach i zastosowaniu.

 

Co to jest gel medium?

Jest to medium żelowe, czyli biały, podobny do pasty żel, który wysycha z efektem transparentności. Ma on na celu zmianę konsystencji oraz przejrzystości farby.

Gel Medium jest w zasadzie środkiem wiążącym bez zawartości pigmentu. Początkowo substancja ta była stosowana do budowy tekstury w malowanych obrazach. Uzyskiwano to dzięki wymieszaniu gel medium z farbą akrylową. Dodatkowo zwiększa ono przezroczystość farby i wysycha bez utraty konsystencji lub właściwości wiążących. Zatem medium żelowe poszerza możliwości techniczne farby akrylowej, dodając lub zmniejszając na przykład połysk (laserunek). Można go mieszać ze wszystkimi rodzajami farb akrylowych. Jest odporny na światło, elastyczny i trwały. Poza tym jest preparatem na bazie wody, zatem można go również rozcieńczać, jednak aby nie stracił swych właściwości to można dodać jedynie 25% wody.

Całkowity czas schnięcia 24h – oznacza to że nawet jeśli wyschnie na tyle żeby z nim pracować, to całkowicie wyschnie dopiero po 24h.

Jedną z najważniejszych cech gel medium jest to, że jest archiwalny, co oznacza że z upływem czasu nie zmieni barwy ani nie straci właściwości klejących.

Jakie są rodzaje Gel Medium?

Są trzy podstawowe rodzaje konsystencji mediów żelowych:

  • soft – bardzo delikatny w konsystencji i rzadki żel w kolorze mlecznobiałym. Idealne do tworzenia laserunku, jak i również ze względu na konsystencję do kolażu. Nie jest tak mocno “mokry” jak inne kleje, nie wchłania się w papier i nie powoduje jego kurczliwości i zwijania. Bywa również stosowany jako lakier (zabezpieczenie warstwy kolażu).
  • regular lub medium – delikatny w konsystencji żel w kolorze mlecznobiałym. Idealny do techniki Impasto, gdyż przedłuża czas schnięcia farby bez zmiany jej konsystencji.
  • heavy – bardzo gęsty i zbity żel w kolorze mlecznobiałym. Zagęszcza farbę i również jest idealny do techniki Impasto. Dodatkowo jest świetny do tworzenia asamblaży. Dzięki niemu łatwiej przykleisz ciężkie elementy do swojej pracy, tak aby zostały w danym miejscu w czasie pracy nad układaniem kompozycji.

Podczas zbierania informacji o medium żelowym trafiłam również na jego płynną wersję (liquid) – nie jest to żel ale warto wspomnieć, że to produkt o tych samych właściwościach.

Żeby łatwiej było zorientować się w konsystencji mediów żelowych to można porównać je np do śmietany – gęstość może się wahać od śmietanki do gęstej śmietany.

Tak samo są również trzy warianty wykończeń jakie daje to medium:

  • matte (matowy)
  • semi-gloss (pół matowy / średnio błyszczący)
  • gloss (błyszczący)

Nazwy preparatów różnią się nieco w zależności od tego w jakich firmach zostały wyprodukowane, jednak nie są to wielkie różnice. Jeśli nie ma w nazwie podane jakiego rodzaju jest to żel, to w 90% będzie to żel błyszczący.

Dodatkowo nałożyłam preparaty na papier i po wyschnięciu zrobiłam mu zdjęcie – ciężko zrobić tak żeby aparat złapał to co ja widzę.

Zastosowanie gel medium

O niektórych sposobach wspomniałam już podczas charakteryzowania produktu, jednak chciałabym w tym bloku zebrać je w jedną grupę. 

Sposoby zastosowania:

  • dodatek do farb akrylowych – do zmiany ich gęstości i transparentności oraz jako opóźniacz schnięcia
  • klej – jako środek klejący w pracach mixed media oraz w technikach decoupage, asamblaż i kolaż (im rzadszy tym delikatniejsze przedmioty klei, im gęstszy tym cięższe przedmioty można kleić)
  • medium transferowe – techniki przenoszenia obrazu z wydruku na każdego rodzaju podłoże
  • medium zabezpieczające – zabezpieczenie powierzchni wykonanego kolażu, lub papieru przed zbytnim nasiąkaniem farbą (alternatywa dla transparentnego gesso)
  • do tworzenia efektu 3D (struktury) – z dodatkami (piasek, mika, mikrokulki, pigment itp.) lub bez z użyciem szablonów i masek
  • tworzenie własnych farb – dodając płynny lub sypki pigment

 

Jakich narzędzi używać do pracy z gel medium?

  • szpatułka / szpachelka
  • pędzel silikonowy
  • palec (najlepiej w rękawiczkach, chyba że lubisz łuskać palce z “gumowej skórki’)
  • pędzel 
  • patyczek

Dodatkowo mogą się przydać:

  • mokra ściereczka
  • nagrzewnica
  • pęseta

Reasumując: Gel medium jest produktem bardzo uniwersalnym i przydatnym dla artystów, jak i dla hobbystów – np. scraperek crafterek czy osób prowadzących art journale. W zależności od rodzaju zastosowanego medium może zmieniać konsystencję farby, dodawać lub zmniejszać jej połysk, przyklejać elementy w pracach mixed media, tworzyć tekstury, zabezpieczać prace lub podłoże, transferować obrazy i wykorzystywać w technikach twórczych takich jak decoupage czy kolaż. No i oczywiście to że jest odporne na światło, elastyczne i trwałe.

Mam nadzieję, że z mojego wpisu wyciągnęłaś potężną dawkę wiedzy i udostępnisz ten wpis, aby inni się o nim dowiedzieli 🙂 Zachęcam również do eksperymentowania z różnymi rodzajami gel medium, gdyż jego możliwości są naprawdę nieograniczone. Daj mi oczywiście znać, jeśli znasz jeszcze jakieś sposoby wykorzystania medium żelowego. Podobny poradnik napisałam o Gesso.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.