Tak jak myślałam, czyszczenie akcesoriów i narzędzi okazało się być zbyt obszernym tematem, dlatego rozbiłam go na części. Poprzednio przedstawiłam głównie sposoby na czyszczenie mat, z których korzystamy najczęściej. Natomiast dziś zajmiemy się kolejnymi grupami naszych przydasiów. 

Platforma do stemplowania

Czasem jest tak, że choćbyś nie wiem jak się starała to i tak coś się upaćka. Tego typu narzędziem jest na przykład platforma do odbijania stempli czy bloczek akrylowy. Po co je czyścić? Otóż poza samym efektem wizualnym wpływasz dzięki temu na możliwości przywierania stempli do platformy / bloczka. Zatem jak utrzymać je w czystości?

  • Tradycyjne płyny do czyszczenia stempli będą odpowiednie, gdyż tak naprawdę są to preparaty do czyszczenia tuszu, a nie stempli sensu stricto.
  • Obecnie chyba u każdego z nas znajdzie się środek do odkażania dłoni – on również powinien sobie poradzić z zabrudzeniami z tuszu bez problemów.
  • Jeżeli nosisz okulary i korzystasz z akcesoriów do czyszczenia szkieł, to możesz skorzystać z płynu do czyszczenia okularów.
  • Z kolei z takich domowych sposobów można jeszcze wykorzystać płyn do mycia szyb, płyn do naczyń lub magiczną gąbkę.

czyszczenie akcesoriów i narzędzi - platformy

Stemple

Skoro rozmawiamy o platformach i bloczkach, to warto mieć na uwadze również stemple, bo te silikonowe czy polimerowe tracą przyczepność właśnie poprzez zabrudzenia. O samym czyszczeniu i dbaniu o stemple pisałam już w kilku artykułach, do których lektury zapraszam:

czyszczenie akcesoriów i narzędzi - stemple

Nożyczki

Kolejnym dość często używanym narzędziem w pracowni są nożyczki. Zatem zwykłe nożyczki do papieru tak naprawdę wymagają raz na jakiś czas oliwienia. Gdyż papier podczas cięcia pyli. Natomiast nożyczki którymi tniesz taśmy lub arkusze dwustronnie klejące zazwyczaj są oblepione klejem. Owszem są ku temu dedykowane nożyczki pokryte specjalną nieprzywieralną powłoką teflonową, jednak i one lubią się brudzić. Żeby zmniejszyć częstotliwość uklejania się nożyczek możesz przecierać je chusteczką nawilżaną dla niemowląt przed cięciem taśm. Jednak ja o tym wiecznie zapominam.

Do czyszczenia oklejonych resztkami kleju nożyczek wiele osób stosuje aceton lub alkohol izopropylowy. Jednakże, moim zdaniem, najlepszym i najskuteczniejszym preparatem jest środek do usuwania kleju po naklejkach i etykietach. Naturalnym zamiennikiem tego produktu może być olejek z drzewa herbacianego.

czyszczenie akcesoriów i narzędzi - nożyczki

Trymer i gilotyna

Jeśli już mowa o cięciu, to warto wspomnieć również o czyszczeniu trymerów. Oczywiście samo czyszczenie w tym przypadku nie zabezpieczy gładkiego cięcia, lecz może mieć na nie wpływ. Podczas cięcia drobinki pyłu papierowego gromadzą się w prowadnicy ostrza. Dlatego też należy to korytko / szczelinę regularnie czyścić. Idealna do tego celu będzie igła introligatorska lub szpikulec.

Natomiast jeśli masz trymer z wymienną listwą tnącą, to staraj się raz na jakiś czas przetrzeć ja nawilżaną chusteczką dla niemowląt.

Z kolei jeśli wiesz że tniesz papiery sklejone ze sobą i istnieje cień szansy że ostrze może zabrudzić się klejem, to ponownie polecam czyszczenie ostrza preparatem do etykiet. Dodatkowo zalecam ostrożność, gdyż ostrze małe i dość ostre.

Gilotyna jest o wiele łatwiejsza w czyszczeniu i pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć ostrze nawilżaną chusteczką. Z kolei jeśli ostrze zabrudzone jest klejem to można oczywiście skorzystać ze środka do czyszczenia kleju z etykiet.

czyszczenie akcesoriów i narzędzi - gilotyny

Szablony i maski

Następnymi na mojej liście akcesoriów są szablony / maski, te jak wiesz warto utrzymywać w czystości. Powodów jest kilka:

  •  żeby nie zniekształcił, ani nie zapchał się wycięty w szablonie wzór
  •  aby na szablonie nie zostały zgrubienia po mediach, bo wówczas będziesz miała problem z zaciekaniem preparatów pod szablon;
  •  żeby na szablonach nie zostały ślady po tuszach wodorekatywnych, gdyż zabarwią one w przyszłości inne media nakładane przez ten szablon;

Natomiast kompletnie dla szablonów nie jest szkodliwe trwałe ich odbarwienie od mediów. Owszem wizualnie może nie są one reprezentacyjne, ale jeśli można ich nadal sprawnie używać to odbarwienie nie ma znaczenia.

Zatem jak czyścić szablony / maski? Odpowiedź brzmi – przede wszystkim na bieżąco w czasie pracy. No tak, ale czasem w ferworze “walki”, mam na myśli tworzenia, zapominasz się i zostawiasz szablon pokryty mediami. O ile są to media wodoreaktywne, to możesz je wyczyścić w każdej chwili wodą. Natomiast jeśli są to media permanentne typu pasty, media żelowe czy farby akrylowe, to najlepiej jest szablon przetrzeć mokrą szmatką zanim preparaty zaschną. Aby nie uszkodzić szablonu ważne jest, aby leżał on na płaskiej powierzchni. 

Jeśli szablony mają na sobie zaschnięte media, to opcji na ich doczyszczenie jest kilka:

  • idealny do tego celu będzie specjalnie dedykowany płyn do czyszczenia szablonów
  • tradycyjnie możesz wykorzystać płyn lub żel antybakteryjny do dłoni
  • możesz również zastosować alkohol izopropylowy
  • w ostateczności można też spróbować płynu do czyszczenia zabrudzeń po remoncie cleanlux

czyszczenie akcesoriów i narzędzi - szablony

Pędzle

Jeśli do pracy z szablonami / maskami używasz pędzli to o ich czyszczeniu również warto wspomnieć. Tego typu pędzle wykonane są z włosia szczeciniastego, często gubią one pojedyncze włoski, lecz nie wpływa to na ich użytkowanie. Warto jednak wówczas pamiętać o delikatnym ich czyszczeniu. Z kolei po zakończeniu czyszczenia użyj kawałka ręcznika papierowego złożonego na pół aby zawinąć w niego włosie pędzla. Chodzi tu o utrzymanie włosia w “ryzach” i w nadanym mu przez producenta kształcie. Pędzel susz najlepiej w pozycji leżącej. Jeśli jakiś barwnik nie zostanie na włosiu to po wyschnięciu będzie on widoczny na ręczniku papierowym. Wówczas warto pędzel umyć raz jeszcze.

O samym czyszczeniu pędzli wspominała OlaWu w swoim artykule.

 

To chyba tyle, jeśli chodzi o czyszczenie akcesoriów i narzędzi w naszych kącikach. Możliwe że jest coś, o czym nie pomyślałam, bądź zapomniałam, jeśli tak, to koniecznie daj mi o tym znać. Warto dodać że same przebarwienia naszych przydasiów nie wpływają na ich dalsze użytkowanie, a jedynie na estetykę wizualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.