Decoupage pod szkłem, to sposób na pięknie lśniące ozdoby bez żmudnego lakierowania. W poprzednim artykule traktowaliśmy szkło, jak każdy inny materiał pod decoupage, tyle, że nieco trudniejszy. Bo śliski, gładki, trudny do zmatowienia. Dziś podejdziemy do szkła  dosłownie z drugiej strony.

W pierwszym artykule o szkle, zawarte są podstawowe informacje dotyczące pracy z tym szczególnym materiałem. Sięgnij tam proszę, jeśli chcesz spróbować decoupage pod szkłem (lub innym przejrzystym materiałem), ponieważ jest tam omówiona między innymi kwestia odtłuszczania szklanych przedmiotów i wyboru preparatów.

Decoupage pod szkłem – na czym pracujemy

W ten sposób możesz ozdabiać dowolne przejrzyste przedmioty, na przykład:

  • szyby – np. w starych oknach, albo oprawione w ramki,
  • duże słoiki, pojemniki – naprawdę duże – te, w które można swobodnie włożyć dłoń,
  • akrylowe otwierane bombki, jajka i zawieszki,
  • breloczki,
  • duże kaboszony,
  • talerze, tace, półmiski (zdobimy od spodu, czyli możemy normalnie używać do kontaktu z żywnością),
  • butelki i inne pojemniki, które oklejamy od zewnątrz, a drugą ściankę zostawiamy czystą – dzięki temu  obrazek nabiera głębi, bo jest oglądany przez dwie warstwy szkła.

decoupage

Decoupage pod szkłem – sposób wykonania

Zacznij od umycia i odtłuszczenia szkła, szczególnie, jeśli pochodzi ono z recyklingu. W tej technice nie szlifuj szkła/akrylu, jego blask i gładkość mają działać na korzyść wykonywanej pracy. Jeżeli masz preparat przeźroczysty do gruntowania, możesz go użyć. Warto najpierw wypróbować na małej powierzchni, czy po wyschnięciu będzie on transparentny w zadowalającym stopniu. 

Łatwiej jest oczywiście, gdy obrazek odpowiada rozmiarem zdobionemu przedmiotowi. Jeżeli jest mniejszy, musisz domalować tło, czyli stworzyć jego brakujące elementy.

decoupage pod szkłem

Sam proces domalowywania tła przemyśl dokładnie jeszcze przed przyklejeniem obrazka. Być może jakieś szczegóły powinny się znaleźć na szkle pod obrazkiem. Przykładem są moje zimowe medaliony. Przed przyklejeniem papieru pokrywałam wnętrze bombki transparentną perłową farbą i malowałam śnieżynki. Dzięki temu łatwiej było mi dobrać kolory do domalowania. 

decoupage na szkle

Obrazek lub serwetkę przyklej smarując szkło klejem do decoupage, a potem dociskając papier palcami lub wałkiem, by usunąć pęcherzyki powietrza i nadmiar preparatu. Jeżeli pracujesz na powierzchni wypukłej albo wklęsłej, możesz delikatnie naciąć obrazek na brzegach, by lepiej dopasował się do krzywizny podłoża. 

decoupage pod szkłem

Po przyklejeniu motyw malujemy od spodu biała farbą, by wydobyć jego kolory. Warto jednak zachować ostrożność. Do medalionu z baletnicą użyłam cieniutkiego papieru ryżowego, który po rozbieleniu farbą od spodu stał się jeszcze jaśniejszy, delikatniejszy. Mojej zawieszce to nie zaszkodziło, bo z założenia miała być trochę vintage czy shabby chic.  Jednak nie każdy motyw zyskałby na takim rozbieleniu, dlatego warto najpierw próbować na małym fragmencie.

Domalowanie brakujących części motywu odbywa się trochę na odwrót. Po pierwsze najpierw malujemy te elementy, które w “normalnym” decoupage byłyby malowane na końcu. Po drugie, szkło czy akryl zmieniają trochę kolorystykę obrazka, a odblaski światła dodatkowo utrudniają dobór odcieni.

decou na szkle

Tak wygląda medalion z baletnicą od środka. Jeżeli pozostawienie wnętrza bombki w takim stanie kłóci się z Twoim poczuciem estetyki, możesz zamalować je na gładko na przykład gesso, albo wykleić dodatkową warstwą gładkiego papieru ryżowego.

decoupage pod szkłem

Lakierowanie ma tu za zadanie tylko zabezpieczyć pracę, bo rolę scalania i wtapiania wzoru pełni przecież szkło – czy to nie wspaniałe? 🙂 Przy wykańczaniu potraktuj ze szczególną uwagą krawędzie przedmiotu. Zabezpiecz je dokładnie, aby nie haczyły i przy ewentualnym myciu woda nie mogła się dostać pod lakier.

W decoupage bardzo fajne jest to, że nie tylko pozwala on tworzyć od podstaw piękne przedmioty, ale także dawać nowe życie tym zużytym i zniszczonym. Stwórz swoją niepowtarzalną zawieszkę z akrylu, albo przerób znalezioną butelkę w elegancką karafkę. A potem koniecznie pochwal się nam swoją pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.