Czy pamiętasz mój post odnośnie podziału embossingu? Obiecałam że scharakteryzuję kolejno poszczególne sposoby wykonywania tej techniki. Dlatego też w poniższym artykule chciałabym się zająć embossingiem z użyciem past wszelkiego rodzaju, będzie to embossing “na mokro”

 

Mam nadzieję że pamiętasz iż embossing polega na uwypukleniu jakiegoś wzoru na danej powierzchni.

Pojawia się zatem pytanie: na czym tak dokładnie polega embossing “na mokro”?

Na tym samym co ten na sucho – na zamianie faktury powierzchni, na dodaniu jej uwypuklonego wzoru. Choć obie polegają na tym samym, to niestety wymagają nieco innych produktów.

Co jest potrzebne aby wykonać embossing “na mokro”?

1. Podstawą jest baza – wszystko to co zamierzasz zdobić. Może to być papier, tektura, beermata, płótno, drewno, szkło, metal itp.

Podpowiedź:  W zależności od tego czy będziesz używać nagrzewnicy, czy nie, powinnaś pamiętać, że powinny to być jednak powierzchnie nielakierowane i odporne na wysokie temperatury.

2. Kolejno potrzebne są:

a. narzędzia do nakładania pasty – wszystko to czym rozprowadzisz ją po powierzchni. Zazwyczaj jest to szpachelka lub szpatułka, może być nóż malarski lub pędzel silikonowy.

Podpowiedź:  Do rozsmarowania możesz użyć również starej karty podarunkowej lub kredytowej albo nawet linijki.

b. akcesoria do nadania wzoru – wszelkiego rodzaju szablony i maski. Najczęściej są one wykonane z tworzywa, ale zdarzają się też metalowe.

3. Oczywiście pasty wszelkiego rodzaju, ale przeze wszystkim te do embossingu i do szablonów. Dzięki nim stworzysz na powierzchni swojej pracy efekt wypukłości, a co za tym idzie formę embossingu. W związku z tym że pasty te są wilgotne (zawierają wodę), technika ta nazywa się “na mokro”.

Najlepsze do tego typu efektu będą pasty takie jak:

  • embossująca
  • do szablonów
  • perłowa
  • metaliczna
  • modelująca
  • teksturowa (bez dodatków, o gładkiej konsystencji)
  • brokatowa
  • żelowa

Podpowiedź:  Wszystkie pasty możemy mieszać z tuszami, mgiełkami, pigmentami w proszku, farbami itp. aby zmienić ich kolor. Do wszystkich możemy dodać brokatu aby nadać im struktury i rozświetlić.

Podpowiedź:  Pasty dość szybko tracą swoją wilgotność, więc pracując z nimi pamiętaj aby nie zostawiać słoiczka na długo otwartego.

Oczywiście możesz również wykonać tak zwany “podwójny embossing”, czyli mokrą pastę posypać pudrem do embossingu i to wygrzać. Jednak należy pamiętać że pasty są na bazie wody, dlatego też najlepiej przez podgrzaniem odłożyć pracę na kilka lub kilkanaście minut aby wilgoć wchłonęła się w proszek.

Dodatkowe  narzędzia i akcesoria do pracy z pastami to:

Nagrzewnica – narzędzie niezbędne do embossingu na gorąco, które ma odpowiedni podmuch i osiąga idealną do topienia pudrów temperaturę (ok.150-200st.C). Bardzo przydatna, jeśli lubisz uzyskiwać szybkie efekty swojej pracy. Na rynku dostępne są różne modele nagrzewnic, różnią się nieco wyglądem i głośnością ale działają dokładnie tak samo. Do samego podsuszania past możesz użyć suszarki, jednak osobiście polecam nagrzewnicę.

Uwaga! Nie wszystkie pasty dobrze reagują na ciepło, zatem jeśli zamierzasz użyć wraz z nimi pudrów do embossingu, sprawdź pastę jak zareaguje. W przeciwnym razie pasta się zagotuje i powstaną bąbelki oraz chropowatości. Choć w niektórych pracach to nawet oryginalnie wygląda 🙂 .

Taśma malarska lub taka do szablonów (może być też washi)oraz klej do szablonów – ułatwiają utrzymanie szablonu w miejscu pracy i nie pozwalają aby się przemieszczał podczas nakładania pasty.

Na zakończenie chciałabym powiedzieć, że z użyciem past wszelkiego rodzaju możesz uzyskać bardzo różnorodne efekty, wszystko zależy od pomysłu i techniki nakładania. Jestem pewna że ta technika również przypadnie Ci do gustu i pojawią się ciekawe prace z jej wykorzystaniem. Daj znać w komentarzu czy mój wpis okazał się dla Ciebie pomocny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.