Cześć;) Zapewne przeglądając prace do czerwcowego wyzwania zauważyłeś/aś, iż na mojej pracy widnieją przestrzenne struktury prezentujące cegły. W dzisiejszym wpisie chciałabym przybliżyć Ci czym jest Fiber Paste, a także zaprezentować jak wykonać przy jej użyciu cieniowane cegiełki z mojego taga. Bardzo lubię wykonywać takie struktury na pracach w stylu Vintage. Serdecznie zapraszam do lektury!

Fiber Paste marki Pentart- czym jest?

Jest to pasta strukturalna o włóknistej celulozowej strukturze w kolorze złamanej bieli. Medium o gęstej zbitej konsystencji lecz bardzo łatwe w formowaniu. Można podsuszać je nagrzewnicą, po zaschnięciu absorbuje wodę. Idealnie reaguje z farbami akwarelowymi oraz akrylowymi . Dzięki swojej gęstej spoistości formowanie wypukłych wzorów będzie nie lada przyjemnością. Najlepszym sposobem aplikacji jest rozprowadzanie szpachelką lub innym gładkim i twardym narzędziem np. nóż malarski.

Cieniowane cegiełki – materiały oraz wykonanie

Materiały potrzebne do wykonania struktury:

Etap I – Przygotowanie bazy

W pierwszym kroku przygotowuję moją bazę pod Fiber Paste – jest to baza HDF w kształcie taga z naklejonym dociętym na wymiar arkuszem z kolekcji Vintage Bisou 06. Następnie wykładam na plastikową tackę odrobinę farby akrylowej w kolorze brązowym, a także szpachelką nabieram medium.

Teraz mieszam oba produkty tak by kolor dobrze połączył się z pastą. Konsystencje medium oraz farby dobrze ze sobą współgrają i szybko się łączą. W przypadku uzyskania zbyt bladej masy dokładam dodatkową porcję farby.

Następnie układam na przygotowanej bazie szablon – osobiście posiadam szablon wyprodukowany przez APS Craft. Ty możesz użyć bardzo dobrej jakości szablonów dostępnych w sklepie Świat Pasji. Nakładam pastę szpachelką w wybranych partiach bazy. Robię to dość niedokładnie, chcę aby w niektórych miejscach mieszanki było więcej, zaś w innych trochę mniej. Zabieg ten spowoduje uzyskanie nierówności poszczególnych cegieł. Fiber Paste posiada drobniutkie kłaczki (włókna), które po ściągnięciu szablonu będą bardziej widoczne na krawędziach – nie uklepuję ich gdyż po zaschnięciu i w trakcie malowania idealnie się uleżą. Tak wygląda medium zaraz po wysuszeniu nagrzewnicą.

Etap II – cieniowanie

Do cieniowania wykorzystałam cienki pędzelek, czarną farbę akrylową, a także pastę efekt rdzy/ patyny. Jeżeli nie posiadasz któregoś z tych specyfików możesz posłużyć się farbami akwarelowymi w odpowiadających odcieniach, mgiełkami lub pigmentami w proszku zmieszanymi z odrobiną wody.

Jak już wspomniałam Fiber Paste po wyschnięciu lubi absorbować wodę. Jest to ułatwieniem, gdyż jeśli zdarzy Ci się nabrać zbyt dużą ilość cieczy na pędzel, po zetknięciu z tym medium zostanie ona wchłonięta wgłąb struktury i nie rozleje się poza cegiełkami. Pierwszym kolorem jaki nanoszę jest kolor brązowy/ rudawy.  Nakładam go w małej ilości głównie na dolne części moich cegieł. Nie maluje wszystkich cegieł preparatem, chcę by niektóre pozostały brązowe i niepocieniowane.

Kolejnym odcieniem jest kolor czarny. Ten produkt nakładam w znikomej ilości, gdyż chcę tylko pogłębić cienie na murze. Farbę aplikuję na suchy pędzel i bardzo ostrożnie dotykam krawędzi struktury. Tak jak wcześniej, nie wszystkie cegły pokrywam kolorem. Robię to powoli, dokładnie – tak by nie przesadzić

 

A tak wyglądają moje cegły po zaschnięciu kolorowych farb.

Etap III – ozdabianie

Teraz pozostało ozdobić tag. Wykonałam układ przy użyciu dodatków do wycięcia z kolekcji Dom Róż marki Lemoncraft. Dodałam tag oraz kartę pochodzącą z kolekcji Vintage Bisou marki Craft O’clock. Dodatkowo kompozycję uzupełniłam metalowymi listkami w złotym odcieniu oraz dwoma zawijasami w kolorze starego złota. Tagi przewiązałam jutowym grubym sznurkiem. Elementem zwieńczającym jest tekturkowy banerek z napisem Dla Ciebie! Zobacz jak ciekawie prezentują się ceglane struktury.

Mam nadzieję, że dzisiejszym wpisem zachęciłam Cię do wypróbowania wspomnianej już pasty od Pentart. Dziś pokazałam Ci jeden z kilku sposobów użytkowania tego medium. Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami na tematy, które dziś przedstawiłam. Będzie nam bardzo miło, jeżeli wykonasz swoje własne cegiełki, a także pochwalisz się nimi w sieci oznaczając Świat Pasji oraz Blog Kreatywny. Zapraszamy również do dołączenia do grupy Kreatywny Świat Naszych Pasji na Facebook oraz subskrybowania kanału YouTube;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.