W poradach pod poprzednim artykułem nie wspomniałam o jednym, moim zdaniem bardzo ważnym, czyli o przechowywaniu stempli własnoręcznie rzeźbionych / wycinanych.

Możliwe że przydarzyło się to wam kiedyś w czasach szkolnych, gdy zostawiliście gumkę na przykład w okolicy plastikowego długopisu lub gumkę z gumką na dłuższy okres czasu – skleiły się, czyli weszły ze sobą w reakcję i zaczęły się stapiać ze sobą. Domyślam się że każdy z nas chciałby uniknąć zniszczenia swoich prac poprzez nieuwagę, dlatego ważny jest sposób przechowywania. Stemple z gumek należy przechowywać w drewnianym lub metalowym pudełku poukładane tak, aby się nie stykały krawędziami oraz aby warstwy były porozdzielane np.: papierem woskowanym, kalką itp. Nie należy również wystawiać ich na działanie słońca (promienie UV), gdyż guma może zacząć twardnieć i się kruszyć.

A teraz chciałam wrócić do tego co miało być tematem dzisiejszego artykułu, czyli jak można naprawić błędy / pomyłki /potknięcia powstałe podczas wykrawania stempli. Tak zdarzają się, ale nie zawsze oznaczają zniszczenie pracy i zaczynanie od nowa. Sposobów jest kilka.

Jeśli przypadkowo uszkodziłeś jakiś element lub wyciąłeś coś czego nie zamierzałeś, to:

1. przede wszystkim pomyśl czy jest możliwość przerobienia wzoru tak aby nie zaczynać od nowa. Jeśli jest to możliwe zrób to i unikniesz pracy od nowa.
Jeśli jest to niemożliwe, to:
2. użyj kleju do klejenia gumy (może być super-glue) i wkleić wycięty lub odpowiadający mu kawałek gumy w miejsce pomyłki – jak to zrobić?
W zależności od tego jak duża jest twoja praca warto zadbać o resztę aby podczas retuszu nie została uszkodzona, czyli wyodrębnić miejsce do poprawy za pomocą wyklejenia ramki taśmą np.: washi, lub malarską itp.
Kleju nie nakładaj bezpośrednio, dozuj go np.: igłą, wykałaczką, drucikiem, spinaczem, itp. Do wpasowania kawałka gumy w miejsce błędu najlepiej użyć pęsety. Aby uniknąć przyklejenia się rzeczy niepotrzebnych lub własnego palca najlepiej użyć papieru woskowanego do przykrycia naprawianego obszaru w czasie dociskania. Po wyschnięciu należy wyrównać naprawiany obszar poprzez przeszlifowanie go bardzo drobnym papierem ściernym – na czas szlifowania zostawiamy taśmę, aby nie uszkodzić reszty pracy. Następnie zdjąć taśmę i gotowe.
Jeśli pierwsze i drugie wyjście jest niemożliwe, to:
3. Musisz zacząć od nowa. Poprzedni niedokończony wzór możesz wykorzystać do innego projektu.

Dodam jeszcze tylko, że rzeźbienie stempli to czynność bardzo odstresowująca, jeśli nie jest się perfekcjonistą. Myślę że ma właściwości rehabilitacyjne i ćwiczące cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.