Nauka każdej nowej techniki rodzi błędy, a popełniane błędy to strata czasu i narastająca frustracja. Lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych. Dlatego też przygotowałam dla Was poradnik jak uniknąć błędów podczas haftowania. Niestety nie da się wyeliminować ich wszystkich całkowicie. Sama pomimo, że się staram to i tak je popełniam.

Chcesz uniknąć błędów podczas haftowania?

1. Nie zapoznanie się z instrukcją (wzór + legenda).

Przed rozpoczęciem haftowania zapoznaj się z instrukcją. Haftuj ilością nitek podaną we wzorze oraz kolorami dobranymi przez projektanta wzoru. Używanie niewłaściwego koloru nici oraz ilości nitek może doprowadzić do tego, że haft będzie miał inną kolorystkę niż oczekiwana oraz inną grubość haftu niż zakładana we wzorze – jest to bardzo ważne zwłaszcza we wzorach cieniowanych, gdzie należy wyszywać jedną, dwoma, a nawet trzeba nitkami jednocześnie. Dla przykładu wyszyty obrazek z muszlami, gdzie ilość nitek odgrywała decydującą rolę w ostatecznym wyglądzie haftu.

Jeśli zakupisz zestaw i będziesz źle gospodarować nićmi (dużo odpadów, pomyłki powodujące konieczność wyprucia) może dojść do wyczerpania danego koloru i problemów z dokupieniem brakującego (w zestawach czasem nie są podane numery kolorów nici z palety).

2. Wybór niewłaściwej tkaniny

W zależności od rodzaju i przeznaczenia haftu wybierz tkaninę w jej wyborze pomoże Ci wpis Na czym haftować? Tkaniny i nie tylko. Pamiętaj jednak, aby wybierać materiały dobrej jakości, które mają równy splot dzięki czemu Twój haft też będzie równy, a tkanina nie będzie się odkształcała.

tkaniny do haftowania

3. Wybór niewłaściwej wielkości igły.

Po wyborze tkaniny/materiału na jakim będziesz wyszywać pora na wybór igły. W hafcie krzyżykowym wielkość igieł dobierana jest do gęstości tkaniny i ilości nitek np.

  • Aida 12 ct – igła 22 lub 24
  • Aida 14 ct – igła 24 lub 26
  • Aida 16 ct – igła 26 lub 28

Jeśli igła będzie za duża po w hafcie będą pozostawały dziury, zbyt mała igła z kolei będzie prowadziła do przetarć nici, jej mechacenia, a w końcowym efekcie do przerwania podczas haftu.

4. Wybór niewłaściwej igły (ostra – tępa)

Na rynku jest ogromny wybór igieł i wybranie tej właściwej może powodować trudności. Pamiętaj im większy numer, tym cieńsza igła.

Podział igieł:

  • Igły włóczkowe – to najkrótsze igły używane w hafcie występują w rozmiarach od 1 do 10.
  • Igły kordonkowe (ostre) mają duże uszka i łatwo je nawlec. Występują w rozmiarach od 13 do 26.
  • Igły gobelinowe tępe mają duże uszka i występują w rozmiarach od 13 do 28.
  • Igły modniarskie są długie i mają małe uszka. Grubość igły jest taka sama na całej długości. Są stosowane w hafcie koralikami.

Jaka jest różnica między igłą tępą (gobelinową), a ostrą poczytaj w poście Podstawowe narzędzia do haftowania. Generalnie ostrych igieł używaj zawsze wtedy kiedy musisz przebić tkaninę, natomiast igieł gobelinowych w tkaninach o splocie luźnym, gdzie igła wchodzi między nić i nie musi jej przebijać. Im większy numer, tym cieńsza igła.

5. Zły sposób rozpoczynania i zakańczania

Niedopuszczalne w hafcie jest robienie supełków po lewej stronie haftu. Nie rozpoczynaj i nie kończ haftu supełkiem. Jeśli nie wiesz w jaki sposób rozpocząć haft to przeczytaj Poradnik haftu dla początkujących. Sposób zakańczania znajdziesz w Podstawach krzyżykowania.

6. Zły dobór grubości nici do projektu.

Jeśli wyszywasz haftem krzyżykowym to we wzorach jest podana ilość nitek, którą powinnaś haftować. Jeśli haftujesz na delikatnych tkaninach to użyj cienkich nici.

7. Zły dobór nici.

W tym jakich nici potrzebujesz powinien pomóc Ci wpis: mulina czy kordonek. Używaj nici dobrej jakości od znanych producentów, które zachowują doskonałe kolory po praniu i nie zafarbują Ci Twojej pracy podczas prania. Zły dobór nici będzie powodował ich strzępinie i plątanie.

8.Używanie zwykłego długopisu, markera, mazaka, ołówka

Nigdy nie rysuj siatki przy hafcie krzyżykowym, ani nie rysuj wzoru zwykłym długopisem, markerem, mazakiem, ani zwykłym ołówkiem. Jeśli chcesz to zrobić zrób test na małym fragmencie zanim zaczniesz wyszywać sprawdź czy metoda nanoszenia na tkaninę da się uprać. Jeśli potrzebujesz używaj oferowanych przez firmy specjalistycznych mazaków, pisaków i ołówków spieralnych lub znikających.

9. Niewprawne nanoszenie wzoru na ciepło żelazkiem

Jeśli nanosisz wzór przez naprasowanie pamiętaj o tym, że jest to trwała metoda nanoszenia wzoru na tkaninę, której nie da się usunąć. Przy wyszywaniu musisz tak prowadzić nici, aby haft pokrył całkowicie naniesiony wcześniej wzór.

10. Nie używanie tamborka /krosna

Używanie tamborka/krosna ułatwi Ci pracę, pomoże w równomiernym naciąganiu nici podczas pracy. Tamborek zapobiegnie marszczeniu tkaniny na której wyszywasz oraz zniekształceniu ściegu. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu czystości Twojej pracy.

W wyborze tamborka pomoże Ci wpis Tamborki i krosna.

11. Niewłaściwe upinanie tkaniny na tamborku /krośnie

Używaj tamborka dobrej jakości, który będzie trzymał napiętą tkaninę i nie będzie uszkadzał haftu. Zakładając tkaninę na tamborek nie należy od razu dokręcać maksymalnie śruby. Umieść obręcz na tkaninie, dokręć, następnie naciągnij równomiernie i dokręć śrubę. Jeśli w czasie haftowania materiał się luzuje to naciągnij delikatnie materiał i dokręć poluzowaną śrubę.

12. Nie zdejmowanie robótki z tamborka do przechowywania

Zawsze zdejmuj haft z tamborka i przechowuj go zwinięty. Zbyt długie napinanie materiału na tamborku może doprowadzić do odkształceń struktury tkaniny w miejscach styku z tamborkiem, które mogą być niemożliwe do usunięcia na późniejszym etapie.

Dodatkowo nigdy nie zostawiaj igły w robótce, nie wiesz kiedy wrócisz do pracy. Igły mogą zostawić rdzawe ślady niemożliwe do usunięcia.

13. Braki w niciach

Zawsze przed zaczęciem projektu upewnij się ze masz wszystkie nici i w odpowiedniej ilości, ponieważ mogą wystąpić różnice w odcieniach w różnych partiach.

14. Zanieczyszczenia z powodu brudnych rąk

Przed rozpoczęciem haftowania zawsze umyj ręce. Nie używaj kremu do rąk przed haftowaniem, a jeśli już go nałożyłaś upewnij się, że wchłonął się całkowicie, ponieważ możesz zatłuścić haft.

15. Za mały kawałek tkaniny do haftu

Jeśli haftujesz projekt haftem liczonym zawsze wylicz wielkość haftu na danej tkaninie. Zostaw margines wokół od 3 do 5 cm w zależności od oprawy. Jeśli zostawisz za mały margines będziesz mieć problem z oprawą i być może będziesz musiała zmienić pierwotne przeznaczenie haftu.

Pozostawiony mały margines - mogą wystąpić problemy z oprawą
Pozostawiony mały margines – mogą wystąpić problemy z oprawą
Pozostawiony dobry margines – możliwość dowolnego wykorzytania haftu
16. Źle dobrane zamienniki kolorów

Staraj się stosować oryginalną paletę kolorów wg wzorów. Jeśli chcesz sama dobierać kolory zawsze sprawdź czy kolor z tabeli zamienników jest zbliżony do oryginału. Jeśli możesz przy doborze kolorów posługuj się paletą kolorów firmy, której nici zamierzasz użyć w projekcie.

17. Niewłaściwe pranie, suszenie i prasowanie robótki

Pierz haft w zimnej wodzie z dodatkiem bardzo delikatnego mydła przeznaczonego do wełny i tkanin delikatnych. Ostrożnie wyciśnij nadmiar wody (nie wykręcaj) . Susz haft rozłożony na płasko na ręczniku, haftem do dołu, z daleka od bezpośredniego światła słonecznego. Możesz ostrożnie wyprasować żelazkiem, użycia pary. Zawsze prasuj po lewej stronie haftu. Prasuj delikatnie w przypadku kiedy haft jest przestrzenny, aby go nie zniszczyć.

18. Niewłaściwe przechowywanie tkanin

Miejsce przechowywania tkanin powinno być nie narażone na działanie promieni słonecznych, aby nie doszło do przebarwień.

19. Eksponowanie gotowej pracy w niewłaściwym miejscu

Większość tkanin i nici nie jest odpornych na blaknięcie kolorów, dlatego staraj się tak eksponować swoją pracę, aby nie była w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych. Jeśli Twoja praca to np. serwetka lub bieżnik staraj się, aby nie poplamić ją płynami, które wywabia się wybielaczami.

20. Nieumiejętne wypruwanie

Nawet jeśli się pomylisz podczas pracy, to nigdy nie spiesz się przy wypruwaniu, ponieważ możesz uszkodzić swój haft. Nici zawsze wypruwaj ostrożnie i powoli. Pamiętaj nigdy nie wykorzystuj wyprutej nici, weź nową. Dlaczego? Ponieważ wypruta, będzie skosmacona i może mieć tendencje do przecierania się.

 

Myślę, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny, jeśli chcesz ich uniknąć błędów podczas haftowania. Zatem, jeśli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto coś jeszcze dopisać to zapraszam do komentowania.

2 komentarze

  1. Kto mnie może nauczy” haftu igłami 3d

  2. Rozbawiły mnie te kategoryczne zalecenia typu “Niedopuszczalne w hafcie jest robienie supełków po lewej stronie haftu” No , bo? Ktoś mnie za to powiesi? Mój haft, moje supełki. W tekście występuje też dziwne słowo “zakańczania” A nie lepiej “kończenia”? W każdym razie ta osoba, która to pisała, w swoim mniemaniu jest wirtuozem haftu krzyżykowego. Powodzenia w dalszym instruowaniu. Mnie ten poradnik rozbawił i zniechęcił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.