Aby wprowadzić journaling na stałe do swoich scrapbookingowych projektów nie musisz od razu tworzyć długich tekstów pełnych osobistych przemyśleń i emocji. Jeśli wyrażanie swoich uczuć na piśmie jest dla Ciebie trudne, spróbuj zacząć albo od suchych faktów (co, gdzie, kiedy), albo po prostu od zapisywania pojedynczych słów, kojarzących Ci się z danym zdjęciem czy osobą na nim przedstawioną.

To jeden z moich ulubionych trików dla początkujących – wypisanie listy słów, które przychodzą Ci do głowy, kiedy patrzysz na dane zdjęcie, a potem po prostu umieszczenie ich na skrapie. Słowa nie muszą koniecznie być powiązane w zdania, same w sobie niosą odpowiednią treść i skojarzenia. Na poniższym scrapie wpisałam je w kółko, otaczające zdjęcie: 

Journaling złożony z luźnych słów opisujących zdjęcie.
Journaling złożony z luźnych słów opisujących zdjęcie.

Fajnym pomysłem na journaling jest też tworzenie rozmaitych list. W punktach możesz wypisać np. rzeczy, które Ci się w kimś podobają, cechy tej osoby, ulubione zajęcia/zabawy/książki/jedzenie, miejsca, które planujesz odwiedzić albo już odwiedziłaś, marzenia do spełnienia, życzenia itp. Popularne jest umieszczanie w albumach albo pamiętnikach listy „Currently” czyli „Aktualnie/obecnie” – i tutaj wymienia się, co aktualnie: czytam, słucham, lubię, na co czekam, co najchętniej jem/piję, jak odpoczywam itp. Takie listy możesz tworzyć co jakiś czas dla siebie samej albo dla dzieci, których upodobania i zachowania tak często się zmieniają. Ładnie oprawiona graficznie lista stanie się ciekawą częścią albumu albo layoutu. 

Notatka w albumie dotyczy tego, co aktualnie czytam, i zawiera też listy ulubionych książek.
Notatka w albumie dotyczy tego, co aktualnie czytam, zawiera też listy ulubionych książek.

Aby ułatwić sobie tworzenie opisów możesz skorzystać z gotowych kart do Project Life (bo, jak cały ten system, powstały one właśnie w tym celu, aby tworzenie albumów było łatwiejsze). Takie karty zawierają mnóstwo podpowiedzi dotyczących tego, co warto zapisać. Od detalicznych informacji na temat danego dnia (data, pogoda, temperatura) i naszej własnej oceny, czy dzień był np. szalony, wspaniały albo pracowity, przez „Rzeczy, które chcę zapamiętać z dzisiejszego dnia”, aż do „Szczęśliwych wspomnień” i zwykłej „Notatki” – mamy do dyspozycji niezwykle szeroki wachlarz możliwości.

Karty Project Life z podpowiedziami "co pisać".
Karty Project Life z podpowiedziami “co pisać”.

Istnieją też karty do Project Life ze wspomnianymi wyżej rozmaitymi listami, w tym z listą „Currently” (przykładowe karty na zdjęciu poniżej).

Karty Project Life z listami do wypełnienia.
Karty Project Life z listami do wypełnienia.

Karty do Project Life jak najbardziej można stosować w zwykłych albumach czy layoutach, stanowią ich bardzo ładne uzupełnienie, ale podpatrzone z kart pomysły na teksty możesz wykorzystać także w inny sposób. Jeśli pasuje to do stylistyki Twojej pracy, to po prostu pisz bezpośrednio na bazie skrapa czy karcie albumu, obok zdjęcia albo w jakimś wydzielonym miejscu (dostępne są specjalne stemple z linijkami, dzięki którym można wyznaczyć sobie estetyczne miejsce na notatki). Wiele osób nie lubi swojego charakteru pisma, uważając, że jest brzydkie lub nieczytelne, ale jednak odręcznie napisane słowa mają dodatkowy osobisty walor, warto o tym pamiętać.

W prawym górnym rogu LO jest opis umieszczony bezpośrednio na papierze bazowym.
W prawym górnym rogu LO jest opis umieszczony bezpośrednio na papierze bazowym.

 

W lewym dolnym rogu - journaling wpisany w stemplowane linijki.
W lewym dolnym rogu – journaling wpisany w stemplowane linijki.

Nie bój się tworzenia dłuższych tekstów, zawsze można zapisać je na komputerze i wydrukować, a później wkleić w wybranym miejscu (albo ukryć w jakiejś kopercie czy schowku np. pod zdjęciem). Jest mnóstwo sposobów na schowanie takiego liściku, co przy stanowi doskonałą zabawę, a dla osób oglądających – niespodziankę. Mi osobiście łatwiej jest przelać na papier uczucia jeśli wiem, że tekst będzie ukryty. Wykorzystałam ten patent w albumie z 2011 r. – zdjęcia ze stycznia przedstawiają moje córki chore na ospę wietrzną (co się dość rzuca w oczy), a w skrytce/kieszonce umieściłam długi opis tego ciężkiego miesiąca.

Kieszonka zamknięta: 

Strona albumu z zamkniętym schowkiem.

I kieszonka otwarta:

Karta z tekstem journalingu widoczna w otwartej kieszonce.

Jeszcze jedna moja ulubiona metoda na tworzenie journalingu to używanie naklejek z napisami. Być może nie jest to tak dokładnie pojmowany journaling, bo nie tworzymy tekstu samodzielnie, ale z drugiej strony mamy obecnie naprawdę ogromny wybór naklejek-napisów, występujących w niemal nieograniczonej ilości stylów i tematów, więc wybierając z nich odpowiednie słowa/zwroty układamy w rzeczywistości własny tekst, własny, osobisty opis. Korzystam z takich naklejkowych journalingów wręcz nałogowo, szczególnie w layoutach „autoportretowych”, takich jak ten poniżej.

Naklejki z napisami stanowią część kompozycji LO, a jednocześnie funkcjonują jako komentarz do zdjęć.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Journaling stanowi zawsze składową część całego projektu, a w związku z tym jego forma powinna pasować do stylu i kompozycji całości. To czym, na czym i jak piszemy, trzeba dopasować do charakteru projektu: na eleganckim LO typu shabby chic wykorzystać np. pastelowe karteczki/ramki z delikatnym odręcznym pismem (albo wydrukowane fantazyjną czcionką), w albumie vintage nie używać napisów z wytłaczarki albo plastikowych literek, w pracy mixed mediowej, pochlapanej farbą, zadbać o to, żeby i tekst nie był zbyt „czysty”. W ten sposób tekst, wprowadzając do naszego projektu dodatkową treść, będzie także wzbogacał jego warstwę wizualną.

Jestem bardzo ciekawa, czy tworząc albumy albo layouty dodajesz do nich journaling? Czy lubisz ten sposób zatrzymywania wspomnień, a jeśli nie – z jakiego powodu, jakie napotykasz trudności? Podziel się swoimi pracami z journalingiem, daj znać, jeśli masz z czymś kłopot, może uda się znaleźć rozwiązanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.