Witaj! Dzisiaj przychodzę do Ciebie z tutorialem na prostą kartkę, która idealnie sprawdzi się na zbliżający się Dzień Babci. Przeglądałam swoje kolekcje papierów i stwierdziłam, że nigdy nie wykorzystuję kart do journalingu, które są dołączane do wielu kolekcji. Idealnie sprawdzają się one w albumach, ale ja ostatnio rzadko je robię i dlatego zazwyczaj właśnie ten arkusz mi zostaje. Postanowiłam, że trzeba to zmienić i w poniższym wpisie chciałabym pokazać, jak powstaje szybka i łatwa kartka z kartą do journalingu.

Baza

Karty do journalingu mają zazwyczaj rozmiar 3 x 4 cale. Będę w dzisiejszym wpisie używała naprzemiennie cali i centymetrów, jest ku temu powód. Jeżeli jeszcze nie polubiłaś się z calami, to zachęcam do zapoznania się z tą jednostka miary. Sprawdziłam bazy w wielu formatach i stwierdziłam, że najlepiej do mojej kartki sprawdzi się format B6 czyli 12,5 x 17,6 cm. Możesz kupić gotową bazę lub sama zrobić z jednej kartki A4, przyciąć do rozmiaru 25 x 17,6 cm i zbigować przez środek.

Błędy początkujących

Zauważyłam, że osoby, które zaczynają robić kartki często naklejają na bazę tylko jeden papier scrapowy i zazwyczaj jest on bardzo wzorzysty i dodatki się na nim gubią. Co więcej, przycinają ten papier albo do rozmiaru, jaki ma baza, albo znacznie mniej, niż rozmiar bazy, pozostawiając dużą obwódkę. Według mnie, najładniej wygląda mała obwódka i co najmniej dwa papiery z interesującym, ale nie dominującym wzorem. Super ładny efekt można uzyskać, gdy na jasną bazę naklejony jest ciemny papier. Dzięki temu uzyskuje się wyraziste obramowanie kartki, a uwaga skupiona jest na centralnej części kartki. Poniżej proponuję, jak dobierać kolory i wzory, aby ładnie się ze sobą komponowały.

Papiery scrapowe

Wybierz kolekcję, w której możesz znaleźć co najmniej trzy wyraziste kolory. Świetnie się do tego sprawdzą kolekcje od Craft O’ Clock, wiele z nich posiada też karty do journalingu. Unikaj wzorzystych papierów, lepsze będą te z delikatnymi wzorami. Wybierz trzy, w kolorach najciemniejszym, średnim i najjaśniejszym oraz kartę do journalingu w kolorze najciemniejszym. Następnie przytnij papiery do następujących rozmiarów:

  • najciemniejszy 12 x 17,1 cm
  • średni 11,5 x 16,6 cm
  • najjaśniejszy 10 x 15,1 cm

Ozdoby

Proponuję klasyczną kompozycję z kwiatami, listkami i serwetką.  Kwiaty mogą być gotowe lub możesz je sama zrobić z białego foamiranu, najlepiej, żeby każdy kwiat był różny, albo chociaż dwa różne wzory. Możesz skorzystać z tego tutoriala, żeby zrobić piękne kwiaty.

Do wykonania kartki będą potrzebne:

  • Serwetka o średnicy ok. 10 cm
  • Kwiaty: trzy kwiatki w rozmiarze ok. 4 cm oraz dwa kwiatki w rozmiarze ok. 2,5 cm
  • Listki: dwa wykrojniki gałązki z listkami o rozmiarze listków ok. 3 cm i 1,5 cm
  • Opcjonalnie: ozdobny zawijas.

Rozmiary są orientacyjne, przejrzyj swoje zapasy, być może masz podobne wykrojniki, nie muszą być dokładnie takie same, jak ja używam. Na półkach Świata Pasji znajdziesz piękne serwetki, listki oraz gałązkę.

Maszynką wytnij serwetkę z papieru w kolorze bazy, u mnie jest biała, małe listki i zawijas z najciemniejszego papieru, większe listki ze średniego papiery. Nie układaj wykrojników zbyt blisko krawędzi, żeby na kartce nie było widać dziur. Wytnij po kilka sztuk, tyle ile zmieści się na papierze. Jeśli myślałaś, że używanie trzech papierów to rozrzutność, zobacz, nagle zrobiło się całkiem oszczędnie 😉

Budowanie kompozycji

Przyklej najciemniejszy i średni papier bezpośrednio na bazę, natomiast najjaśniejszy papier podklej beermatą, tekturką, kostkami dystansowymi lub taśmą piankową. Ta warstwa musi być podniesiona.

Następnie przyklej serwetkę w prawym górnym rogu bezpośrednio na papier scrapowy. Z kolei kartę do jurnalingu podklej dystansami, tak jak najjaśniejszy papier i  przyklej na górze kartki. Postaraj się, żeby odstęp od góry i po bokach był taki sam. Serwetka ma wystawać spod karty nieco więcej z góry i z prawej strony, natomiast tylko minimalnie z lewej.

Przyklejenie kwiatów

Dwa większe kwiaty i jeden mały przyklej w lewym dolnym rogu karty do journalingu. Duże kwiaty powinny delikatnie dotykać się “pleckami”, niech nie będą przyklejone płasko. Najmniejszy możesz przykleić na boku. Następnie dodaj drugi mocny punkt kompozycji i przyklej dwa kwiaty w prawym górnym rogu. Większy niech “patrzy” na kartkę a mniejszy poza. Do klejenia kwiatów używałam kleju w żelu UHU, dłużej schnie niż klej na gorąco, więc jest dużo czasu, żeby dopracować kompozycję kwiatową. Teraz pora dodać gałązki z listkami, te większe bezpośrednio nad papierem scrapowym, a mniejsze na nich. Jeżeli gdzieś zrobiła się jakaś dziura, wklej tam zawijas. Na koniec dodaj niewielki napis w prawym dolnym rogu karty i kartka z kartą do journalingu jest skończona.

Co by tu jeszcze dodać?

Uwielbiam błyskotki, dlatego dodałam jeszcze trochę brokatu, mikrokulek i koralików. Pod kwiatki położyłam też kilka włókien sizalu. Ale jest to zupełnie opcjonalne.

Pudełko

Taka kartka z wystającymi elementami nie zmieści się do koperty. Proponuję zrobić super szybkie i proste pudełeczko. Potrzebujesz dwóch kartek A4 i tablicy do bigowania. I teraz wchodzą cale, ponieważ tablice maja właśnie rowki w odstępach 1/8 cala, mogą mieć podziałki w centymetrach, ale nijak się one nie zgadzają z rowkami.

Wymiary kartki w calach to ok. 5 x 7 cali.

  • Spód pudełka ma być większy od kartki o 1/4 cala. Boki spodu to 1 cal. Do wykonania spodu przytnij więc kartkę A4 do rozmiaru 7 i 1/4 x 9 i 1/4 cala. Połóż na tablicy do bigowania, zbiguj w odległości 1 cala, obróć kartkę o 90 stopni, znowu zbiguj w odległości 1 cala i tak dalej.
  • Wieczko na myć większe od spodu o 1/8 cala, boki wieczka to 3/4 cala. Przytnij papier A4 do rozmiaru 6 i 7/8 x 8 i 7/8 cala, zbiguj w odległości 3/4 cala z każdej strony.

Po zbigowaniu wytnij nożyczkami precyzyjnymi cienki pasek papieru zawierający zgięcia – bigi w czterech miejscach, tak jak pokazałam na zdjęciu.

Zagnij boki i przyklej skrzydełka do wewnątrz klejem. Oklej wieczko papierem scrapowym, tym razem możesz użyć dowolnego papieru, nawet bardzo wzorzystego, ale żeby zachować spójność z kartką, przyklej serwetkę oraz kartę do journalingu. Możesz też dodać kolejny napis.

Rozmiary papieru do oklejenia wieczka:

  • góra 5 i 1/4 x 7 i 1/4 cala
  • krótkie boki 2 x ( 5 i 1/4 cala x 5/8 cala)
  • długie boki 2 x ( 7 i 1/4 cala x 5/8 cala)

Bonus 1

Podany przez mnie przepis z założenia ma być uniwersalny. Kartka z kartą do journalingu ma wyjść z dowolnej kolekcji papierów i z dowolnymi dodatkami. Dlatego zrobiłam jeszcze jedną kartkę, tym razem z gotowych kwiatów i w nieco bardziej romantycznym stylu.

Najjaśniejszy papier nieco poszarpałam nożyczkami, porozrywałam i pozaginałam, z dużym naciskiem na NIECO. Zupełnie mi się nie podoba, gdy boki są zmasakrowane, że aż krzyczą z bólu. Zrób to subtelnie i tylko z jedna warstwą.

Gotowe kwiaty pomalowałam w środku rozcieńczoną, różową farbą akrylową, żeby nadać im więcej charakteru i oczywiście dodałam błyskotki.

Bonus 2

Z pozostałych kawałków papieru można zrobić jeszcze kartkę w formacie A6 czyli o standardowym rozmiarze 10,5 x 14,8 cm, ale o odwrotnym układzie warstw.  Warto być oszczędnym i wykorzystać wszystko, jeśli się da 😉 Porównaj obie kartki, które ułożenie kolorów bardziej Ci się podoba?

Rozmiary papierów do kartki bonusowej A6:

  • 10 x 14,3 cm
  • 9,5 x 13,8 cm
  • 9 x 13,3 cm

 

Tym razem pozostawiłam kartkę bonusową w wersji sauté, czyli bez ozdobników. Jeżeli uważasz, że dwa kwiatki na kartce to faux pas i muszą być trzy, to proszę bardzo, oto wersja z trzema kwiatami. Ja bym zostawiła z dwoma bez problemu 😉 Piękny digi napis zrobiła jolagg.

Dziękuję Ci serdecznie, że dotrwałaś ze mną do końca tego wpisu. Mam nadzieję, że był on przydatny i czegoś się nauczyłaś o kompozycji i dobieraniu kolorów. Jestem bardzo ciekawa, jak będzie wyglądać Twoja kartka z kartą do journalingu, będzie mi bardzo miło, jeżeli skorzystasz z mojego projektu.

Pozdrawiam serdecznie,

Magda Kam

 

5 komentarzy

  1. Świetny kurs, wydaje mi się, że osoby początkującego popełniają jeszcze jeden błąd. Naklejają wszystkie elementy i warstwy na płasko, a w przypadku braku kostek dystansowych wystarczy użyć kawałków tekturki.

    1. Moim zdaniem to czy przykleja się warstwy na dystansie czy bez to niekoniecznie błąd 😉 wszystko zależy od tego jaki jest zamysł autora i w co zapakowana lub jak oprawiona będzie praca 😉

  2. Świetne rady! Na pewno skorzystam! 🙂

  3. Author

    Dziękuję 🙂 Tych błędów jest zapewne dużo, dużo więcej. Podklejenie dystansami ma na celu dodanie głębi i przestrzeni i jak najbardziej warto tak robić, bo projekty 3D wyglądają ładniej. Można też zagrać kolorem i cieniowaniem, żeby projekt wydawał się być 3D, mimo że wszystko przyklejone na płasko, ale to już wyższa szkoła jazdy 😉 Płaskim projektom mówię zdecydowane nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.