Witam, przeglądałam swoje prace i pomyślałam, że mogłabym podzielić się sposobami, jak dodaję napisy na kartkach. Korzystam z różnych technik, zdecydowanie wolę te najprostsze, choć czasem sięgam po coś bardziej skomplikowanego dla efektu wow. Zapraszam serdecznie na przegląd moich kartek, jeśli masz jakiś swój ciekawy pomysł na napis, o którym tu nie wspomniałam, zachęcam Cię do podzielenia się nim w komentarzu. Przypuszczam, że nie wyczerpałam tematu, ponieważ pomysłowość ludzka nie zna granic. W tym wpisie pokrótce omówię metodę/technikę i podam kilka przykładów. Zaczynamy.

 STEMPLE

Stemplowanie to najbardziej tradycyjny sposób na dodanie napisu. Do wykonania odbitek stemplowych potrzebne są oczywiście stemple, tusze (film o tuszach) oraz akcesoria do stemplowania. Stemplować można niemal wszystko, papier, folię, kalkę, itp.

  • stemplowanie na białym papierze — najpopularniejsza metoda, napis można przyciąć nożyczkami, trymerem, gilotyną, wykrojnikiem do odpowiedniego rozmiaru i łatwo wkomponować w kartkę. Warto używać dystansów do podklejenia napisu.

  • bezpośrednio na projekcie — zdecydowanie lepiej jest najpierw odbić stempel i dopiero potem dekorować kartkę. Po dodaniu wypukłych elementów może być problem z uzyskaniem ładnej odbitki.

  • na folii, kalce — potrzebny jest odpowiedni, permanentny tusz na bazie rozpuszczalnika Staz-On. Więcej pomysłów na wykorzystanie kalki znajdziesz tutaj.

  • na papierze scrapowym — to bardzo fajny sposób na wkomponowanie napisu i wykorzystanie malutkich skrawków, które zawsze powstają w trakcie realizacji projektu.

WYDRUK

Najbardziej uniwersalny sposób, pozwala na pełną personalizację projektu. Wiele darmowych fontów do użytku komercyjnego posiada polskie znaki, można również wykupić fonty z licencją. Najpopularniejsze drukarki to atramentowa i laserowa, zazwyczaj wciągają papier o gramaturze do 250 gram. Polecam kupić ten sam rodzaj papieru w dwóch gramaturach — do drukowania 200 gram, a do robienia baz co najmniej 250 gram. Wtedy masz pewność, że baza i napis mają ten sam odcień bieli.

  • wydruk na dowolnym papierze – białym, scrapowym, kalce, folii i w dowolnym kolorze fontu i tła- docięcie i wkomponowanie w projekt podobnie jak w przypadku stempli. Do zrobienia napisu wystarczy dowolny pakiet biurowy, który pozwala na tworzenie dokumentów tekstowych. Może to być płatny Microsoft Office lub darmowe LibreOffice i OpenOffice.

  • napisy digi stemple — stemple digital czyli stemple w formie elektronicznej. Jest to tańsza alternatywa dla tradycyjnych stempli, kupuje się je on-line w postaci pliku, wielu projektantów udostępnia też darmowe digi w zamian za przypisanie autorstwa, można również zrobić samemu w niejednym programie graficznym. Następnie trzeba je wydrukować, przyciąć i już gotowe do użycia. W prezentowanym tu przykładzie wykorzystałam digi napis od Papierowego Potwora. Z digi napisów skorzystałam też przy robieniu kartki potrójnie sztalugowej.

  • złocenie laminatorem i folią do złoceń — laminator jest urządzeniem biurowym, za pomocą którego można wyczarować fantastyczne scrapowe projekty. Potrzebna jest jeszcze do tego drukarka laserowa oraz specjalna folia do transferu. Laminatory nie są tanie, warto zainwestować w dobry, droższy sprzęt, ponieważ lepiej złocą. Pięknie pozłocony projekt robi olbrzymie wrażenie.

TEKTURKI — z beermaty, tektury

Cienkie, kilkumilimetrowe ozdobne elementy wycinane laserem w beermacie lub tekturze litej.

  • napisy — producenci prześcigają się w projektowaniu tekturek na różne okazje. Można znaleźć słowa lub całe sentencje, jedno lub wielowarstwowe, razem z wiankiem lub wewnątrz różnych kształtów np koła, serca, bombki choinkowej, aż w końcu napisy wygrawerowane na tekturze. Tekturek można używać w stanie surowym lub ozdabiać, wiele pomysłów na ozdabianie znajdziesz we wpisie HandKate. W prezentowanej tu kartce zrobiłam embossing na gorąco z białym pudem.

  • tekturki die cuts Craft O’Clock — arkusz z wyciętymi napisami połączonymi małymi mostkami. Świetne nie tylko do kartek, ale również projektów mixed media.

  • napisy ze sklejki, hdf, mdf — grubsze napisy, zazwyczaj dosyć duże i ciężkie, można używać na kartkach, ale lepiej sprawdzają się na większych projektach, layoutach czy mixed media

NAPISY PAPIEROWE

Wśród papierowych napisów można wybierać i przebierać. Producenci coraz chętniej projektują arkusze z napisami, są to produkty tanie, trwałe i łatwe w użyciu. Sama oprócz arkuszy z elementami do wycinania zbieram właśnie wszelakie napisy.  Uwielbiam.

  • przycięte paski z napisami – die cuts — zestaw kilkunastu kolorowych pasków z napisami w języku polskim i angielskim, dopasowane kolorystycznie i pod względem treści do odpowiadającej im kolekcji Craft O’Clock. Kartkę z napisem z kolekcji And remember, którą prezentuję poniżej, wykonałam na podstawie tutorialu Domi – kartka sztalugowa skręcana. 

  • napisy na kartach do journalingu — karty zazwyczaj wykorzystywane są do ozdabiania albumów, ale można je też spokojnie wykorzystać jako element centralny na kartkach.

  • paski z dodatkami do wycinania  — cienkie paski z papieru scrapowego (rozmiar 5 x 30,5 cm) z różnymi wzorami, elementami, dekorami i napisami. Często dodawane jako gratis do zakupów.

  • arkusz z elementami do wycinania — niektórzy producenci dodają napisy do samodzielnego wycięcia od razu  z elementami do wycinania. Tutaj przykład z papierami AB Studio.

NAKLEJKI

Naklejki występują w różnych wzorach i kolorach. Zaletą ich jest to, że posiadają już klej, więc wystarczy odkleić je od blistra i od razu użyć w pracy. Jest to zdecydowane ułatwianie, zwłaszcza przy klejeniu ażurowych wzorów i wiele osób chętnie sięga po naklejki. Sama zazwyczaj używam naklejek w bloczku Tima Holtza, głównie w projektach mixed mediowych, ale czasami też na kartkach.

Kilka rodzajów naklejek, które można wykorzystania w cardmakingu:

WYKROJNIKI

Wykrojniki to metalowe narzędzia służące do wycinania wzorów w różnych materiałach, choć w przypadku kartek najpopularniejszy jest papier. Potrzebna jest do tego również maszynka tnąco-tłocząca. Wykrojniki mają wiele zalet, tj. powtarzalność wzoru, szybkość wycinania, różnorodne wzornictwo, nie dziwi więc, że pomimo wysokiej ceny królują na stole większości scraperek. Napisy na kartkach wycięte wykrojnikiem wyglądają elegancko i profesjonalnie. Istnieje wiele rodzajów wykrojników

  • banerek z napisem — wycina dekoracyjny pasek z napisem w środku.

  • napisy — można znaleźć wykrojniki na niemal każdą okazję

SZABLONY, MASKI

Szablony i maski bardziej kojarzą się z technikami mixed media, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić w ten sposób napisy na kartkach. Można tu wykorzystać najróżniejsze techniki, czyli nakładanie past strukturalnych przez szablon, tuszowanie, embossing, pozłacanie folią, malowanie, psikanie mgiełkami, odbijanie jak stemplem itd. W prezentowanym tu przykładzie naniosłam złotą pastę teksturową InkZink przez szablon. Ta kartka to również przypomnienie o trwającym na blogu Kreatywnym wyzwaniu Księżyc.

INNE POMYSŁY NA DODAWANIE NAPISÓW NA KARTKACH

Na kartce można umieścić niemal wszystko, dlatego możliwości dodawania napisów są w zasadzie nieskończone. Poniżej podaję listę kolejnych propozycji z linkami do prac, mam nadzieję, że znajdziesz dla siebie inspirację.

  • kolaż — napisy wycięte z gazety
Autor Kamila Pie

GADŻETY

Na rynku można znaleźć kilka ciekawych gadżetów służących do robienia etykiet, które również mogą znaleźć zastosowanie podczas robienia kartek.

  • DRUKARKA ETYKIET – mała, przenośna drukarka zasilana akumulatorem, pozwala na zmianę fontów i rozmiaru tekstu. Drukuje na paskach z klejem, które są wodoodporne. Urządzenie oraz paski do tanich nie należą.
  • WYTŁACZARKA ETYKIET – urządzenie do wytłaczania liter na taśmie, drukuje etykiety 3D, nie ma możliwości zmiany fontów ani rozmiaru liter, dostępne są taśmy w kilku podstawowych kolorach. Działa bez prądu, tanie jest zarówno urządzenie, jak i taśmy.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi rozwiniesz swój warsztat i zaczniesz dodawać coraz ciekawsze napisy na swoich kartkach. Każdy detal podnosi wartość estetyczną pracy, dlatego warto zadbać również o napisy. Dziękuję za odwiedziny i do następnego spotkania.

Pozdrawiam,

Magda Kam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.