Poezja odnaleziona to wiersze, w których słowa i frazy są zapożyczone z różnych źródeł (“odnalezione”), a następnie łączone ze sobą tak aby miały nowy sens. Zostały one napisane w zupełnie innych kontekstach, ale mimo to mają jakiś wspólny temat. Dzięki czemu po zestawieniu ich razem stworzą wiersz. Dziś na tapet wskakuje kolaż poetycki – co to takiego dowiesz się za chwilę.

 

Poezja znaleziona ma wiele stylów i form – jedną z nich jest poezja negatywna (blackout poetry), o której już pisałam jakiś czas temu. 

Kolejną niesamowitą formą wyrażania siebie, swoich myśli i uczuć jest kolaż poetycki. Polega on na składaniu wiersza z wyciętych i zachowanych słów i wyrażeń.

Wycinasz słowa / frazy z gazet, czasopism i czasem starych książek, a następnie składasz je w wiersz. Odkrywasz kreatywność bez ograniczeń fabuły, gramatyki czy składni. Nie ma tutaj prawdziwych reguł, ale jest temat / baza / podstawa. Coś niezwykłego, choć coś zwyczajnego czy pospolitego, co zaskakuje Cię lub sprawia, że zaczynasz się zastanawiać. Choć czasem jest to po prostu zabawa i gra słów, które układasz jak puzzle.

 

Zatem co jest potrzebne / przydatne w tworzeniu kolażu poetyckiego?

Odpowiedź jest bardzo prosta: to samo co przy tworzeniu każdego kolażu 🙂

Gazety / czasopisma, nożyczki lub nożyk, klej i papier. Jedynie co jest inne to to iż wybierasz słowa zamiast obrazów.

 

Jak tworzyć kolaż poetycki? 

Można to robić na kilka sposobów:

  • – działać na bieżąco, czyli przeglądać czasopisma i wybierać frazy, które do nas przemawiają, są ciekawe i mają w sobie to coś;
  • – postępować długofalowo, czyli zbierać ciekawe frazy i słowa przy każdej możliwej okazji, a następnie w wolnej chwili się nimi “bawić”;

 

Z wyciętych fragmentów artykułów aranżuj własne treści. Baw się ich pozycją, układaj i przekładaj, możesz tworzyć kilka wierszy jednocześnie i wymieniać frazy między nimi 😉 . Kiedy uznasz, że formowanie wiersza jest skończone, przyklej go do bazy lub w notesie czy art journalu. I gotowe!

 

Podpowiedzi:

  • – pracuj na dużej powierzchni – tworzenie kolażu to czasochłonne zajęcie, więc warto znaleźć takie miejsce gdzie nie będzie Cię ono ograniczać;
  • – znajdź słowo lub wyrażenie wyjściowe – taki motyw przewodni, ułatwi to dobieranie kolejnych elementów;
  • – dla ciekawszego efektu zestawiaj ze sobą różnego rodzaju czcionki jak i również ich kolor czy wielkość;
  • – korzystaj z czasopism o różnej tematyce – zapewni to różnorodność fraz;
  • – możesz urozmaicić swoją poezję o obrazy 😉
  • – usuwając końcówki czasowników ujednolicisz ich formę – dzięki temu używane, czas i osoba, będą lepiej do siebie pasować;
  • –  wytnij dwa słowa i sklej je razem, aby utworzyć słowo, którego nie możesz znaleźć;
  • – rozważ wizualny układ wiersza – kolaż poetycki to nie tylko tekst, ale również to, jak twój wiersz wygląda na stronie.

 

Jak ja tworzę swoje kolaże?

Jestem chomikiem, nie umiem tworzyć z marszu. Lubię przejrzeć to co mam i sprawdzić co w danej chwili do mnie przemawia. Na przykład znajduję dane wyrażenie i dobieram do niego inne tak, aby stworzyły wątek.

Najczęściej jest tak, że kolaż poetycki, podobnie jak poezja negatywna, bardzo często odzwierciedlają nasz nastrój w danym momencie. Można też powiedzieć, że przedstawiają one nasz stan umysłu na daną chwilę. Bardzo często są osobiste i zrozumiałe głównie dla tworzącego.

 

Na zakończenie chciałabym powiedzieć jedno: Poezja nie jest przerażająca, zwłaszcza gdy masz już słowa. 

Baw się dobrze. Tylko uważaj! To uzależniające 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.