Bardzo się ciesze, że jestem w Craft Drużynie i mogę się  podzielić swoją wiedzą. 🙂

Dzisiaj pokażę Ci jak uszyć podstawowy wzór w soutache, czyli omegę. Jakie produkty i narzędzia są potrzebne, jak powinien wyglądać tył pracy, oraz na co warto zwrócić uwagę.

Jest wiele rodzajów sznurków, ale dla początkujących polecam sznurki czeskie, firmy PEGA. Są bardzo dobrej jakości, trochę sztywniejsze i łatwiejsze w szyciu.

A więc zaczynamy!

Potrzebne nam będą:

 

  1. W pierwszej kolejności należy przykleić kaboszony do filcu i przyciąć w nim rogi, aby nitka się nam nie zaczepiała.

2. Bardzo ważne: musisz zwrócić uwagę, w którą stronę układają się wzór na sznurkach soutache, jodełka zawsze idzie do góry (w prawo), jak na zdjęciu.

3. Po złożeniu sznurków soutache w odpowiednim kierunku wbijamy się w środek jodełki. Jest to bardzo ważne w przeciwnym razie sznurki będą pozaciągane, a praca nie będzie wyglądała estetycznie. Zwróć również uwagę na naprężenie nici, nie przeszywaj nią zbyt luźno, ani zbyt mocno. Niestety w tej technice ważne jest wyczucie, ale wszystko przychodzi z czasem 🙂

4. Sznurki soutache przeszywamy przymierzając i kształtując je pod kaboszon. Pamietaj! Nie szyjemy nigdy na prosto, chyba że wymaga tego element pracy.

5. Gdy już to zrobisz, musisz przyszyć sznurki soutache do filcu. Pamiętaj aby wbijać się igłą pomiędzy nie.

6. Wytnij filc, jak najbliżej sznurków soutache i zwróć uwagę czy nie utniesz przypadkowo nitki.

7. Teraz wszyj między sznurki soutache koralik i przejdź do zawijania boku, tam również należy wszyć koralik.

8. Koniec sznurków soutache przyszyj do pleców, przechodząc nitką w tą i z powrotem przez przód pracy, rób to między sznurkami.

9. Obetnij końcówkę i zrób to samo z druga stroną. Z tyłu sznurki soutache zszyj na płasko, tak aby nie odstawały i nie rozchodziły się na boki. Ułatwia to zakończenie tyłu pracy.

10.  Polecam również końcówki sznurków soutache potraktować klejem, nic nie będzie się nam troczyło. Następnie przyszywamy chwost i przyklejamy pracę do weluru. Można ją również przyszyć, ja jednak przy małych pracach po prostu przyklejam.

11. Wytnij, uważając, aby nie przeciąć sznurków oraz tak aby nie widać było białego filcu.

12. Na końcu wszyj bigle. Jak już skończysz, to pora by zabrać się za drugi kolczyk. Pamiętaj! Zwróć uwagę, aby prace były symetryczne, czyli żeby “wywijaski” były w tych samych miejscach.

Gotowe kolczyki prezentują się następująco:

Mam nadzieję, że tutorial był przydatny. Podzielcie się swoją opinią w komentarzu i pochwalcie swoimi pracami.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Marta

5 komentarzy

  1. Coś pięknego❤️ bardzo mi się podobają Twoje prace! Super wpis nie gdy nie wiedziałam jak się szyję kolczyki pewnie się za to nie wezmę ,bo już trochę zbyt dużo ,ale chętnie naciesze oko

  2. Pięknie to wygląda! Swojego czasu wydawało mi się to bardziej skomplikowane, ale teraz widzę, że może i ja bym podołała 🙂

  3. Wszystko jest cudne. Mam oddzielna skrzyneczkę z cudeńkami do wyronb biżuterii i ciągle się boję. A córka mnie ciągle prosi o kolczyki. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.