We wpisie Kompozycje w pigułce cz. 1 – opisywałam różnice między kompozycją otwartą i zamkniętą. W poniższym wpisie chciałabym Ci przestawić , czym się różni kompozycja statyczna i dynamiczna. Która jest łatwiejsza do opanowania? Która bardziej przykuwa uwagę oglądających? Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć.

Kompozycja statyczna

Elementy w kompozycji statycznej są nieruchome, lub są ustawione tak, aby sprawiały wrażenie nieruchomych. Dąży się do wywołania u widza wrażenia stabilności, spokoju czy ciszy. Umieszczanie elementów w poziomie, czy w centralnej części pracy wspomaga statyczność kompozycji. Użycie kompozycji zamkniętej sprzyja wrażeniu statyczności, ale nie jest to warunek konieczny. Ta kompozycja często jest używana w malarstwie do przedstawiania tzw. martwej natury. W rękodziele będzie idealna do kartek, czy albumów, gdzie chcemy w obserwatorze wzbudzić wrażenie porządku i spokoju. W opracowywaniu tego tekstu przyjrzałam się jak kompozycja dynamiczna i statyczna wyglądają w fotografii i na tej podstawie przygotowałam prace – kartki do art journala – obrazujące kompozycję statyczną i dynamiczną.

Do przedstawienia kompozycji statycznej wykorzystałam zdjęcie statku w nocy. Na zdjęciu statek umieszczony jest na środku spokojnego morza – jego pozycja, jak i poziome linie morza wzmacniają poczucie spokoju. Pomimo tego, że statek w rzeczywistości się porusza (tak samo morskie fale) – to kompozycja zdjęcia jest statyczna i w pewien sposób unieruchamia obiekt. Ponadto spokój, który emituje ze zdjęcia wzmaga tło pracy – linie poziomie, brak skosów i nierównych krawędzi – kolory w tle delikatnie na siebie nachodzą.

Do stworzenia tej pracy wybrałam papiery z kolekcji Sea Stories Craft o’Clock, stempel nutki, szablon nutki z 13 Arts. Zarówno szablon, jak i stempel zawierają poziome linie pięciolinii, co również wprowadza efekt statyczności i porządku. Na nałożoną przez szablon pastę modelującą z Decoart nałożyłam szary puder do embossingu. Pamiętaj, że przy nagrzewaniu jeszcze mokrej pasty modelującej może ona puchnąć, co może stworzyć ciekawy efekt końcowy.

Kompozycja dynamiczna

Kompozycja dynamiczna jest przeciwieństwem kompozycji statycznej, co nie oznacza, że kompozycja ta jest chaotyczna. Ma sprawiać w obserwatorze wrażenie ruchu, choć elementy pracy wcale nie muszą być ruchome. Chcąc nadać pracy dynamizmu powinniśmy omijać ustawianie elementów wzdłuż linii poziomych i pionowych – użyjmy skosów. Najlepiej umieszczać elementy wzdłuż przekątnej, korzystać z pochyłości, czy innych skosów i używać nieregularnych/zygzakowatych kształtów.

W kompozycji statycznej – statek pomimo, że był w ruchu, dzięki odpowiedniemu skomponowaniu zdjęcia – zatrzymał się. W przypadku kompozycji dynamicznej wybrałam zdjęcie domu, podczas burzy. Dom jest elementem statycznym, ale nieregularne linie błyskawic i chmur w tle powodują, że zdjęcie wzbudza wrażenie dynamicznego. Podkreśliłam dynamikę przenosząc nieregularne kształty błyskawic i chmur na tło pracy. Tło wykonałam przy użyciu farb akwarelowych, ciemniejsze i jaśniejsze plamy są ułożone nierównomiernie. Natomiast błyskawice wykonałam je przy użyciu żelopisu Gelly Roll w rozmiarze 8, który jest pięknie kryjący. Papierowy dodatek w postaci skrzydeł z nieregularnymi kształtami również starałam się ułożyć unikając linii pionowych i poziomych.

Posumowanie

Wydaje mi się, że w cardmakingu, szczególnie dla początkujących, kompozycja statyczna jest bardziej bezpieczna. Wykorzystanie linii poziomych i pionowych wraz z kompozycją centralną, czy też trójpodziału (złotego podziału) wydaje się być prostsze do wykorzystania i nauczenia. Świadome korzystanie z dobrodziejstwa kompozycji dynamicznej – skosów i nieregularności wymaga doświadczenia i wielu prób, co nie znaczy, że należy się poddawać. A może się mylę? Może trzeba postawić na spontaniczność i swój własny temperament i tworzyć nie patrząc na reguły? Myślę, że rozwiązanie leży, gdzieś po środku, a Ty?

Jeżeli spodobał Ci się mój wpis – podziel się proszę wrażeniami w komentarzu. A może tworzysz chętnie kompozycje statyczne lub dynamiczne i chcesz się nimi podzielić? Z chęcią przeczytam Twoją opinię.

Pozdrawiam,

Aga, Scrapeciarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.