Witaj;)

Pierwszy post z tej mini serii przyjął się bardzo pozytywnie – co mnie bardzo cieszy! Dlatego dziś chciałabym zaprosić Cię na tutorial, a w nim druga kompozycja z elementów do wycięcia. Tak samo jak w pierwszej kartce wykorzystamy wianek i kwiaty 😉 Będzie dość podobnie, a zarazem inaczej i co najważniejsze troszkę trudniej.

Moja kartka jest w formacie prostokąta – tak zwana DL. Jest to mój ulubiony format od ok roku 😉 W mojej ocenie prace w tym formacie są wyjątkowo szykowne i eleganckie, a zarazem smukłe i lekkie w odbiorze wizualnym. Kompozycja z elementów do wycięcia stworzona zostanie z przepięknych kwiatuszków i wianków z arkusza dodatków marki Craft O’clock “Kwiatki 14“.

Oprócz wspomnianego arkusza w pracy wykorzystałam:

Etap I – przygotowanie bazy

Zanim rozpocznę układanie kompozycji z elementów do wycięcia muszę przygotować bazę. W pierwszej kolejności odmierzam wielkość papieru z Magicznej Kartki – będzie on stanowił moje tło, a także odmierzam dwa panele z kolekcji Yesterday. Każdy z paneli jest mniejszy od tła o około 2cm na długości i szerokości – wymiary zaznaczam na oko. Tło naklejam na bazę DL. Kolejnym krokiem jest wystemplowanie drobnego pisma na powierzchni paneli. Tuszem pokrywam tylko centralną część stempla, tak by nie pokryć słowa create i discover. Jeżeli nie posiadasz takowego stempla możesz posłużyć się innym, który odpowiada Twojemu gustowi 😉 Gdy tusz mam równomiernie nałożony na stempel odbijam go w różnych częściach arkusza. Robię to lekką ręką, spontanicznie. Stempluję w kilku miejscach na każdym kawałku papieru. Dodatkowo nożyczkami postarzam krawędzie.

Przygotowane w ten sposób panele przyklejam klejem Magik na płasko i po ukosie do tła. Jeden element wyżej, drugi niżej lecz oba pod podobnym, nie dużym kątem. Wycięty wianek formuję w dłoniach. Liście zaginam delikatnie ku górze, zaś ich krawędzie ku dołowi – tak by środek liścia był wypukły. Smaruję wianek Magikiem i przyklejam odrobinę wyżej niż centrum kartki. Z wykrojnika wycinam w perłowym kremowym papierze serwetkę. Oczywiście element ten jest dodatkowy, w swojej pracy nie musisz go wykorzystywać 😉 Tnę ją na mniejsze kawałki pozostawiając tylko ażury.

Etap II – przygotowanie wycinanek

Teraz biorę w dłoń arkusz z elementami do wycięcia i zabieram się za wycinanie. Wycinam ok 3/4 elementów – więcej nie będziemy potrzebować. Na środku wianka kładę napis lecz go nie przyklejam. Będzie on wyznaczać miejsce gdzie kompozycja z elementów do wycięcia nie może już sięgać. Naokoło kartki rozkładam wszystkie wycięte elementy – pozwala to na dokładne zaplanowanie kompozycji, klej oraz dystans z pozostałości po tekturkach – taki mały recykling 😉

Rozpoczynam od wygniatania wycinanek. W jednej dłoni trzymam kwiat, zaś drugą formuję interesujący mnie kształt płatków. Robię to delikatnie, a zarazem zdecydowanymi ruchami zawijając palcami końce papieru ku dołowi. Listki wyginam do dołu w ten sam sposób co we wianku. By Tobie było łatwiej użyj gąbki kąpielowej i dłutka. Kwiat połóż printem do dołu i delikatnie formuj papier dłutkiem. Jeżeli czujesz, że jest to trudne możesz detal zwilżyć wodą. Pamiętaj by nie zamoczyć wycinanki za mocno, gdyż może się ona przerwać i  zniszczyć. W przypadku pracy na gąbce możesz obrócić element do góry printem i delikatnie wcisnąć centrum w gąbkę. Sprawi to, że całość będzie bardziej trójwymiarowa.

Etap III – kompozycja z elementów do wycięcia

Spośród przygotowanych kwiatów wybieram dwie kompozycje. Jedna jest większa i posiada dwa średniej wielkości kwiaty oraz mniejsza, na której znajdują się trzy dość drobne różyczki. Każda z wycinanek posiada też kilka gałązek i liści dzięki temu będą stanowić idealną podstawę pod rozbudowę. Większa wycinanka ląduje w dolnej części wianka bliżej prawej krawędzi bazy, mniejszą umieściłam w górnej części wianuszka mniej więcej na środku. Póki co nie używam kleju – jestem na etapie układania i planowania;)

Moje podstawowe wycinanki postanowiłam uwypuklić. Do tego celu spośród przygotowanych materiałów wybieram podobnych wielkości i koloru kwiaty. Następnie układam je na kompozycjach pamiętając o kolejności – mniejsze detale niżej, większe wyżej – będą one stanowić najważniejsze punkty w kompozycji.

Teraz przechodzę do uzupełnienia układu dodatkowymi kwiatami oraz listkami.  W górnej części dokładam dwa podobnej wielkości kwiaty i wsuwam je nieznacznie pod wcześniejsze elementy. Zaś pod nimi usytuuję gałązkę z liśćmi. Wybieram także kilka pojedynczych listków i wsuwam tak by wszelkie luki zostały zakryte. W dolnym układzie wykorzystam większą ilość dodatków. Dodaję  różnokolorowego kwiecia i układam je pod głównymi detalami kierując się w lewą stronę bazy. W ten sposób wizualny środek ciężkości kompozycji rozłoży się równomiernie. Krawędzie i luki uzupełniam listowiem. Gdy cała kompozycja mnie satysfakcjonuje przechodzę do przyklejania dystansu. W pierwszej kolejności tworzę dystans na pierwszoplanowych kwiatach. Najwyżej położone róże podklejam podwójnym dystansem. Następne – położone niżej podklejam jedną warstwą tekturki a resztę, która stanowi tło przyklejam bez dystansu. Liście również przyklejam bez dystansu.

Etap IV – ostatnie szlify

W tym etapie skupiam się na delikatnym spryskaniu całości perłową mgiełką – oczywiście Ty nie musisz tego robić jeżeli nie chcesz 😉 Gdy kompozycja z elementów do wycięcia wyschła mogę uzupełnić ją ażurkami pochodzącymi z serwetki. W pierwotnej wizji mojej kartki napis miał pozostać w stanie surowym. Jednak zmieniłam delikatnie tę koncepcję i pomalowałam napis przezroczystą konturówką w płynie. Dzięki temu tekturka nabrała charakteru i dodatkowej wypukłości.

Moja kartka jest już gotowa. Poniżej zamieściłam kilka zdjęć gotowej pracy w pięknej i subtelnej aranżacji.

A jeżeli za każdym razem przeglądając Bloga zastanawiasz się jak stworzyć ciekawą kompozycję i wykonać efektowne zdjęcia to zapraszam Cię do wpisów naszej Domi pt: “Fotografowanie rękodzieła”. Znajdziesz tak dużo przydatnych informacji i pomysłów, które pomogą Ci zrobić zdjęcia idealne!

W dzisiejszym wpisie to już wszystko 😉 Jestem pełna nadziei, że druga odsłona kompozycji z elementów do wycięcia przypadła Ci go gustu i spróbujesz swoich sił. Jeżeli stworzysz pracę na podstawie tego tutorialu, to koniecznie pochwal się nią w mediach społecznościowych. Nie zapomnij oznaczyć Świata Pasji, byśmy mogły zobaczyć Twoje rękodzieło 😉

Buziaki 😉
Kasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.