Już jakiś czas, odkąd zajmuję się rękodziełem, korzystam z mgiełek wszelkiego rodzaju. Postanowiłam zebrać swoje, ale nie tylko, spostrzeżenia na temat korzystania z tego produktu. Mogą one okazać się przydatne, jeśli zamierzasz wykorzystywać mgiełki w swoich pracach.

 

mgiełki i  tusze

# 1

W przypadku mgiełek z pigmentem, chalkiem lub drobinkami miki nie zapomnij potrząsnąć butelką przed opryskaniem, musisz robić to w specjalny sposób – ruchem okrężnym lub “dzwonkowym”. Jeśli potrząśniesz nią niepoprawnie (w górę i w dół), to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pyłek zapcha rurkę atomizera.

Jak reanimować zapchany atomizer i dyszę?
Odkręć atomizer i mocz go w miseczce z gorącą wodą przez 20-30 minut.
Po tym czasie zostaw zamoczoną rurkę w wodzie i spróbuj popsikać naciskając tłoczek (uważaj aby nie pryskać na siebie czy ściany).
Jeśli nadal nie działa to szpilką oczyść zawór spryskiwacza, zrób to ostrożnie żeby nie zmienić strumienia rozprysku.
Możesz również zdjąć nasadkę tłoczka i spróbować przedmuchać całość tłoczka i rurki sprężonym powietrzem.
Jeśli te zabiegi nie pomogły to zanurz cały rozpylacz w naprawdę gorącej wodzie z kilkoma kroplami octu i płynu do mycia naczyń, całość zostaw na noc do namoczenia.
Jeżeli to nie zadziałało, to wyrzuć dyszę i weź nową – są one do kupienia jako oddzielny produkt.

Jak zapobiegać zapychaniu dyszy?
Po użyciu wycieraj pozostałą kroplę z ujścia dyszy.
Możesz również po skończonej pracy przepłukać całą dyszę.
Mgiełki typu chalk i te z dodatkiem pyłków przechowuj na leżąco – zapobiega to zasychaniu resztek pyłku w rurce atomizera.

# 2

Ponieważ większość mgiełek jest na bazie wody, mogą powodować rozmycie odbitek stemplowych lub innych mediów reagujących z wodą.

# 3

Głowica dyszy została zaprojektowana tak, aby dociskać ją do końca. Jeśli będziesz naciskać tylko częściowo, to płyn wycieknie w postaci kropel i rozprysku zamiast mgły.

Podpowiedź:
Jeśli się boisz jaki otrzymasz efekt, to przetestuj spray na innym kawałku papieru.
Jeżeli chciałabyś delikatnie pokryć powierzchnię na której pracujesz to oddal końcówkę dyszy od papieru – naciskając tłoczek do końca a nie częściowo.

# 4

Aby szybciej wysuszyć mgiełkę na powierzchni swojego projektu użyj nagrzewnicy do embossingu

# 5

Niektóre mgiełki są ciemne i można je stosować prawie jak farby w sprayu lecz niektóre są bardzo subtelne i delikatne w kryciu powierzchni.

# 6

Czasami spray daje rozprysk zamiast efektu mgły – nieraz taki efekt jest mile widziany w naszym projekcie – jeśli nie jest on pożądany, to w czasie rozpylania miej pod ręką papierowy ręcznik i patyczki do czyszczenia uszu. Użyj ich tuż po rozpyleniu, gdy atrament jest jeszcze mokry – wchłoną dodatkową wilgoć. Owszem nie zadziała to w 100% (szczególnie przy ciemniejszych mgiełkach) ale choć trochę pomaga.

# 7

Podczas pracy z mgiełkami na papierze musisz pamiętać że są one na bazie wody i jeśli papier nie jest przeznaczony do pracy z mokrymi mediami po wyschnięciu będzie się falował i marszczył.

Podpowiedź:
Jeśli użyłaś mgiełki na LO i zaczął się wyginać możesz po wyschnięciu podkleić go arkuszem tektury, beermaty lub innym arkuszem papieru do scrapbookingu – to powinno nieco rozprostować Twoją pracę, lecz nie pomoże w 100%.

# 8

Mgiełki doskonale barwią tkaniny, ale pamiętaj że są na bazie wody, więc nie jest przeznaczone do projektów odzieżowych, które zamierzasz prać.

# 9

Mgiełki bardzo mocno barwią! Nie zawsze też są zmywalne z powierzchni, a już raczej nie są jeśli wyschną. Zatem polecam rozwagę i uważne psikanie.

Podpowiedź:
Możesz użyć pudełka jako “kabiny natryskowej” – wszelkie rozbryzgi, omijające Twoją pracę, nie powinny się z niego wydostać.

# 10

Możesz stworzyć własną mgiełkę – potrzebne będą: pusta buteleczka z atomizerem, woda, tusz lub farba i pigment lub pyłek miki. Wymieszaj i gotowe – można używać.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.