Jakiś czas temu, raczej nawet spory czas temu, zrobiłam porównanie wad i zalet różnych rodzajów maszynek do wycinania. Jednak pod uwagę brałam głównie te duże. Zauważyłam na różnych grupach FB, że jest coraz więcej pytań o mini maszynki do wycinania. Dlatego też postanowiłam pochylić się nad tym tematem. Jeśli zastanawiasz się czy to narzędzie jest Ci potrzebne, to zapraszam do lektury.

 

Nie biorę pod uwagę cen, choć wiem, że to bardzo ważny aspekt dla scraperek. Jednak w związku z tym, że każdy sklep ma różne ceny, to pozwól że pominę ten punkt w moim artykule. 

Podobnie jak w przypadku podstawowych maszynek do wycinania na rynku jest wiele rodzajów mini maszynek. Zapewne domyślasz się że różnią się one wizualnie od siebie w zależności od producenta. Mają one jednak jedną cechę wspólną – są malutkie i niezwykle poręczne. Dzięki tej cesze wiele scraperek decyduje się na to narzędzie w swojej pracowni.

Mini maszynki do wycinania przegląd.

Osobiście korzystałam z dwóch maluszków – Tauros mini, który mam w swojej pracowni i Sizzix sidekick by Tim Holtz na jednym ze spotkań scrapowych. Dlatego też zacznę od Taurosa mini.

Tauros mini od Nellie’s Choice

mini maszynki do wycinania - tauros mini

W zestawie znajdują się trzy płytki bazowe (2x o grubości 3mm oraz 1x o grubości 5mm) oraz mata gumowa do wytłaczania. Wymiary maszynki 19 (z rączką) x 9,50 x 13 cm, natomiast wielkość płytek 7,60 x 16,50 cm. Maszynka ma składane ramiona platformy (są na nich wypustki – dodatkowe nóżki), rączka jest przykręcana. Zatem można maszynkę bezpiecznie zabierać w podróż.

Moje spostrzeżenia: 

To że wielkość płytki jest 7,60 x 16,50 nie oznacza że takiej wielkości wykrojniki można wycinać. Dlaczego? Zauważyłam że podczas pracy dobrze aby kanapka zaczynała się bez wykrojnika przy krawędzi wsadu, gdyż maszynka nie wciągnie kanapki. Analogicznie aby wykrojnik nie był od krańca do krańca na szerokość płytki, bo bardzo ciężko jest wówczas kręcić korbką. Wykrojniki typu ażurowe serwetki należy przekręcać kilka razy. Można w niej również tłoczyć użyciem wąskich folderów, wtedy należy użyć 2x płytki o grubości 3mm. Podczas tłoczenia z wykrojników kanapka nie może być równo złożona, należy nieco wysunąć jedną z płytek. Osobiście jestem zadowolona ze swojego wyboru i nie zamieniłabym jej na żadną inną mini maszynkę.

Bardzo podobna wizualnie do Tauros mini jest maszynka To Go firmy Rayher.

W zestawie znajdują się trzy płytki bazowe (2x o grubości 3mm oraz 1x o grubości 5mm) oraz mata gumowa do wytłaczania. Wymiary maszynki 19 x 9,50 x 13 cm (dł x szer x wys), natomiast wielkość płytek 7,50 x 16,50 cm. Maszynka ma składane ramiona platformy i waży 1,4 kg.

Podobnie do Tauros mini można nią wycinać, embossować z folderów i wykrojników.

Następna na mojej liście jest mini maszynka dp Craft

Zestaw zawiera: mini maszynkę tnąco-wytłaczającą, 2x mini płytki do wycinania A, platformę B, adapter, wykrojniki 5 szt, folder do embossingu, instrukcję obsługi i warunki gwarancji. Wymiar płytek do wycinania to 7,8 x 16 cm. Niestety nie znalazłam nigdzie informacji odnośnie wielkości maszynki 🙁 Maszynka ma składane ramiona.

Kolejną maszynką, chyba dość popularną swego czasu wśród scraperek, jest Sizzix Sidekick.

Występuje ona w różnych wariantach kolorystycznych. Maszynka posiada specjalną przyssawkę, umożliwiającą umocowanie jej do podłoża. Wymiary samej maszynki to 19,70cm x 9,40cm x 13,90cm, a waga to ok. 1kg. Wielkość płytek ~6,35 x 11,40 cm. W skład zestawu wchodzą: maszynka, 2x płytka do wycinania i 1x płytka do embossingu. Dodatkowo w zależności od zestawu producent załącza: wykrojniki, foldery do embossingu, stemple.

 

Moje spostrzeżenia: 

Płytki są ścięte na węższych końcach, co moim zdaniem jest świetnym rozwiązaniem – łatwiej wepchnąć kanapkę 🙂 Niestety powierzchnia cięcia jest mniejsza niż w Tauros mini, który posiadam.

Inną równie popularną, wśród scraperek, mini maszynką do wycinania jest Amethyst Quartz Sweet Dixi.

W zestawie znajdziesz: maszynkę, 2szt płytek do wycinania oraz matę do wytłaczania i  instrukcję. Wymiar płytek to 15,90 x 7,80 cm, natomiast cała maszynka ma 19,50 x 12 x 8 cm i waży ok. 875g

To jeszcze nie koniec mojej listy z mini maszynkami do wycinania 😉

Następną jest mini maszynka Trouvaill.

Zestaw zawiera: maszynkę, podkładkę bazową A, podkładkę z matą do wytłaczania B oraz płytkę do wycinania C. Rozmiar maszynki 12 x 14,50 cm a wymiar płytek 7 x 16 cm. Maszynka ma składane ramiona.

Dalej na liście widnieje Mini Evolution Kit – We r memory

W zestawie są: maszynka, płytka buforowa (oznaczona literą B), płytka do cięcia, płytka do wytłaczania (oznaczona literą E), dwa foldery do wytłaczania 7,60 x 12,70 cm (kropki i chevron), zestaw 8 wykrojników – koła w rozmiarze od 1,90 do 7,60 cm, 50 arkuszy papieru w formacie 7,60 x 12,70cm (kremowy i jasnoszary). Natomiast sama maszynka jest wielkości 20,95 x 13,33 x 9,53cm. Maszynka nie ma składanych ramion, ma przyssawkę. Podobnie jak sizzix sidekick ma ścięte płytki na krótszych brzegach.

Na uwagę moim zdaniem zasługuje również Mini blossom od Altenew.

mini maszynki do wycinania - blossom altenew
zdjęcie dzięki uprzejmości Anna Komenda

Zestaw zawiera: maszynkę i dwie różnej grubości płytki. Wielkość maszynki 15.24 x 11.43 cm (6″ x 4 1/2″) a jej waga to ok. 1kg (2 lb 3 oz). Rozmiar płytek to 7.62 x 15.875 (3″ x 6 1/4″). Nóżki maszynki są jednocześnie przyssawkami.

A to co o maszynce napisała mi Anna Komenda:

Maszynka do wycinania Altenew Blossom jest bardzo mała i podręczna. Z łatwością znajdziecie na nią miejsce w kącie biurka.
W zestawie znajdziecie samo urządzenie i dwie przezroczyste płytki – jedną cieńszą i jedną grubszą. Dostosowane są do wycinania przy pomocy klasycznych metalowych wykrojników których rozmiar nie przekracza 7,5*15,5 cm. Kanapkę układamy następująco: grubsza płytka, papier, wykrojnik ostrzem do dołu, cieńsza płytka.
Na rynku dostępne są płytki zamienne ale ja do tej pory nie musiałam swoich wymieniać. Używam jej od czasu do czasu podczas tworzenia projektów jeśli tylko rozmiar wykrojnika na to pozwala. Bardzo doceniam jej kompaktowe wymiary, zwłaszcza jeśli biurko zawalone jest papierami i dodatkami a ja sama w szale twórczym nie muszę go oczyszczać, żeby zmieścić klasyczną maszynkę.
Rozmiary maszynki: 22*11*8 cm. Rączki nie da się wykręcić.

Na mojej liście są jeszcze trzy maszynki, zatem zbliżamy się do końca 😉

Pora na maszynkę Prizm firmy Spellbinders.

Sprzedawana w zestawie z białą bazą A, niebieską bazą B, szarą bazą C oraz gumową matą. Rozmiar maszynki: 14,60×10,79×6,98 cm (5,75 “x4,25” x 2,75 “), natomiast waga ok. 816 g. Maszynka ma przyssawkę i rozkładane ramiona. Podana tylko szerokość płytek – 5,71 cm (2,25 “).

Dalej jest miniMaker od Maker’s Movement

Zestaw zawiera: maszynkę, 3 przeźroczyste płytki, metalową płytkę, wykrojniki i instrukcję. Nie ma rozkładanych ramion ale ma stabilną platformę, dodatkowo podobnie jak maszynka Altenew ma przyssawki w nóżkach. Wielkość całej maszynki: 11,43 x 15,24 x 10,16 cm (4.5″ x 6″ x 4″), natomiast wielkość płytek: 7,62 x 20,32 cm (3″x8″).

Ostatnia na mojej liście to maszynka Gemini Mini od Crafter’s Companion.

W zestawie znajduje się maszynka, plastikowy folder i plastikowa podkładka. Podobnie jak poprzednia maszynka ma przyssawki w nóżkach i nie ma rozkładanych ramion platformy. Wielkość płytki ok. 15,20 x 7,50 cm

Mini maszynki do wycinania – podsumowanie

Myślę że najważniejszą rzeczą na którą scraperka powinna zwrócić uwagę jest rozmiar płytek – od tego zależy wielkość wykrojników jakich można używać. Wszystkie mini maszynki są przeznaczone jedynie do tych cienkich, metalowych wykrojników. Nie wszystkie mają możliwość tłoczenia, tak samo nie wszystkie mają możliwość embossowania z użyciem folderów. Część z nich ma przyssawki do podłoża, ale moim zdaniem nie zawsze to jest zaleta. W związku z tym uważam, że przy wyborze mini maszynki należy zwrócić uwagę na powyższe punkty .

Zaletą wszystkich mini maszynek jest ich poręczność. Dlatego jeśli głównie wycinasz kwiatki, listki i drobne elementy, będzie ona świetnym uzupełnieniem Twojej pracowni.

Zdaję sobie sprawę że to nie wszystkie mini maszynki do wycinania będące na rynku scrapbookingowym, jednak myślę że ta ilość do podjęcia decyzji wystarczy. Mam nadzieję że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz dodatkowe pytania, zostaw je w komentarzu. Miło mi będzie gdy udostępnisz ten wpis innym scraperkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.