Zapewne nie raz słyszałaś o pracach mixed media. Czy zastanawiałaś się co to pojęcie oznacza? Jeśli chcesz zacząć tworzyć projekty mixed mediowe, to może mój artykuł Ci je przybliży. Nie jestem artystą plastykiem, tylko samoukiem. Dlatego też wszystko co napiszę wezmę ze swojego doświadczenia i swojej wiedzy.

Zacznę od tego co to jest mixed media.  Jest to połączenie dwóch lub więcej mediów i technik w jednym projekcie. 

No tak, ale co to są te media i jak je mieszać?

Pisząc media nie chodzi mi o środki masowego przekazu typu radio i telewizja 😉 Chodzi o media artystyczne.

Co to są media artystyczne?

Są to wszelkiego rodzaju produkty używane przez artystów i twórców do wykonania konkretnych projektów. Słowo medium może oznaczać rodzaj farby, na przykład akryl lub akwarelę. Choć są to również produkty, które dodajemy jako dodatek lub zabezpieczenie danej pracy.

Przeprowadziłam research i jak się okazuje media dzielą się na dwie grupy – media suche i media mokre.

  1.  Media suche to wszystko to, co nie jest na bazie wody i nie potrzebuje wody do reaktywacji (głównie są to bazy, na których powstaje praca): papier, bibuła, tektura, płótno, drewno, kredki, pastele suche, brokat, puder do embossingu, płatki miki, mikrokulki i wszelkiego rodzaju inne dodatki.
  2.  Media mokre to wszystkie te, które są na bazie wody lub reaktywowane wodą: farby akrylowe, akwarele, mgiełki, pigmenty, farby w proszku, kredki gelatos, pastele olejne, tusze, kleje, media żelowe, gesso, woski, pasty strukturalne, lakiery itp.

Każdy tworzący w tej technice wykorzystuje różne media i każdy ma swoje upodobania. Nie musisz używać wszystkich i tak samo nie musisz używać najpopularniejszych. Możesz zacząć z tym co masz w domu, większość z nas mając dzieci ma dostęp do mediów typu farby akwarelowe, pastele, kredki, papier itp. Najważniejsze to osiągać zamierzony efekt, czyli dobrze się bawić. Tak! Mixed media to dobra zabawa 🙂 Przecież w tej technice się eksperymentuje, a dodatkowo można: malować palcami, chlapać, kleić papier, mieszać kolory, realizować wizje.

Jak już wspominałam wcześniej  to nie tylko mieszanie mediów, to również mieszanie technik. Możesz wykorzystać kolaż, decoupage, malarstwo, rysunek, asamblaż i wiele innych. Ta technika swoje początki w sztuce artystycznej miała dość dawno temu. Już Leonardo da Vinci mieszał pastele z różnymi mediami rysunkowymi.

Jednak ja uważam, przypominam że nie jestem artystą plastykiem, prekursorem tej techniki w Polsce jest Anna Dąbrowska znana jako Finnabair. Chyba każda z obecnie znanych scraperek mixed mediowych była na warsztatach u Finn 😀

W jakich projektach możesz wykorzystać mixed media?

Chyba we wszystkich 🙂 Tak! Wszystko zależy od Twojego pomysłu i jego realizacji. Podstawowe to: LO (layout), malarstwo, ATC, art journaling, alterowane i zdobienie różnych przedmiotów czy nawet tworzenie biżuterii.

Przykłady prac mixed media:

mixed media LO

 

 

Jak zacząć tworzyć w technice mixed media?

Jeśli kiedykolwiek wykonywałaś decoupage, albo dodawałaś mgiełek czy półperełek do kartek, to w sumie pierwsze “koty za płoty” są już za Tobą 😉
Jak już wiesz mixed media to mieszanie technik i mediów, zatem wystarczy eksperymentować i bawić się mediami w różnych wariantach. Najlepiej robić to w art journalu. Bawić się tworzeniem warstw, używaniem mediów i akcesoriów, czerpać z tego radość. Nie zapominaj o suszeniu warstw, jeśli nie chcesz aby kolory się niewłaściwie zmieszały (żeby nie wyszła breja). Oczywiście, aby przyspieszyć pracę, możesz używać nagrzewnicy do suszenia warstw.

 

Czy w mixed media obowiązują jakieś zasady?

I tak i nie. Są pewne wytyczne, dzięki którym prace są wartościowsze.
Jakie to wytyczne?
Przede wszystkim łączenie mediów i technik – ilość nie gra roli. Ważne aby łączyć media mokre wraz z suchymi. Biorąc pod uwagę mieszanie mediów suchych z mokrymi należy zwracać uwagę na to, które media są wodo-reaktywne. Dlatego też ważne jest pilnowanie, aby zabezpieczać warstwy wodo-reaktywne przed dalszą pracą z mediami mokrymi, aby nie zaprzepaścić efektów swojej pracy. Najczęściej do tego celu używa się żel medium. Ważne jest też zabezpieczanie podłoża, czyli używanie gruntu malarskiego (gesso). Należy korzystać z odpowiedniego kleju do danych produktów np. żel medium do metalu. Dodatki powinny być dobrane adekwatnie do stylu pracy np. steampunk = trybiki i wszelkiego rodzaju industrialne wzory. Oczywiście nie zapominaj również o zasadach dotyczących kompozycji.

Kilka moich porad odnośnie tworzenia w technice mixed media.

  1. Dbaj o swoje narzędzia i akcesoria – czyść szablony / maski, szpachelki i pędzle po ich użyciu.
  2. Pod ręką miej zawsze mokrą ściereczkę lub nawilżane chusteczki.

Podpowiedź: zabarwione chusteczki, po wysuszeniu możesz wykorzystać w projektach mixed media.

  1. Pracuj z wieloma warstwami, dzięki czemu Twoje prace będą interesujące.
  2. Twórz różnego rodzaju tekstury i struktury.
  3. Wykorzystuj media, które kupujesz żeby się nie zmarnowały wysychając.
  4. Nie generalizuj i nie myśl że ta technika jest trudna. Uwierz w siebie i w swoje umiejętności!
  5. Nie zapominaj oznaczać osób którymi się inspirowałaś, ale przede wszystkim stwórz własny styl.

Na zakończenie chciałam dodać, że prace wykonywane tą techniką nie muszą być perfekcyjne. Pamiętaj że polega ona na eksperymentowaniu, więc nie bój się popełniania błędów. Eksperymentuj! Bądź odkrywcza! A co najważniejsze: Nie porównuj się z innymi!

Daj znać czy mój artykuł natchnął Ciebie do tworzenia projektów mixed media. Ciekawa jestem czy znalazłaś tu coś o czym nie wiedziałaś, a może jest coś o czym ja nie wiem – koniecznie daj mi znać o tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.