Czy patrzyłaś kiedyś na swoje akcesoria innym okiem? Zastanawiałaś się czy można by wykorzystać je w inny, dodatkowy sposób? Tego typu wielorakie wykorzystanie może nie tylko odciążyć nieco Twój budżet, ale przede wszystkim wyzwolić Twoją kreatywność.
Poniższym wpisem zamierzam rozpocząć cykl wpisów na temat zwiększenia możliwości wyposażenia naszych pracowni. Dlatego też jeśli nie chcesz przeoczyć żadnej z tych treści koniecznie zasubskrybuj nasz newsletter.

 

Na początek chciałabym się skupić na czymś co można wykorzystać zarówno w scrapbookingu, jak i w kartkowaniu. Jest to negatywna i pozytywna wycinanka. Może być ona z wykrojnika jak i na przykład wykonana dziurkaczem, ploterem, nożyczkami czy też skalpelem.

Zacznę może od początku, czyli od wyjaśnienia: co to jest pozytyw, a co to jest negatyw. Rzecz jasna w tym przypadku pozytyw i negatyw nie odnoszą się do naszego nastawienia 😉

Pozytyw to element, który otrzymaliśmy dzięki np. wykrojnikowi, czyli nasza wycinanka. Natomiast negatyw to przestrzeń pozostała po wycięciu wzoru.

Jeśli wszystko rozplanujesz możesz uzyskać dwie ciekawe karty w wyniku jednego wycinania. Oszczędza to czas, zmniejsza ilość wyrzucanych materiałów i pobudza kreatywność.

Jak wiadomo wykrojniki i dziurkacze pierwotnie były zaprojektowane aby wycinać kształty (pozytywne wycinanki). Jednak kreatywne scraperki znalazły również zastosowanie dla negatywnej wycinanki, czyli pozostałości po wycinaniu. Z biegiem czasu większą popularność zyskały elektroniczne maszynki wycinające (ploter) – możesz sama zaprojektować wycinany wzór.

Negatywna i pozytywna wycinanka – jak je wykorzystać w pracach scrapbookingowych / cardmakingowych? 

Pomysłów jest pewnie cała masa i wysoce prawdopodobne że na coś nie wpadłam – zawsze możesz wspomnieć o tym w komentarzu.

Bazując na zdjęciach moich prac przedstawię Ci kilka opcji.

  1. Wycinany element i wycięte tło służą do wykonania podobnych kartek, czyli dwa w jednym o czym wspominałam powyżej.

  1. Okienko dla kartki przestrzennej typu shadow box

Oczywiście wycięte serduszko możesz wykorzystać jako podkład dla elementu głównego swojej kolejnej kartki.

  1. Wycinany kształt możesz podłożyć papierem jak w punkcie pierwszym, ale i również możesz wyeksponować taśmy washi, tuszowane tło, akwarelowe tło itp.

  1. Możesz wyciąć negatyw w pozytywnej wycinance, a pozytywne wycinanki wykorzystać do kolejnych kartek (zdjęcie w dalszej części wpisu)

  1. Oczywiście możesz wykorzystać jednocześnie i pozytywną i negatywną wycinankę – dla ciekawego efektu 🙂

  1. Tytuł layoutu wycięty ploterem i podklejony papierem scrapowym

  1. Negatywne wycinanki jako element ozdobny layoutu

 

Oczywiście nie byłabym sobą jeśli nie podrzuciłabym kilku pomysłów bez przykładów.

  1. pod negatywną wycinanką technika iris folding
  2. negatywna wycinanka jako okienko do wyeksponowania elementu głównego
  3. pod negatywną wycinanką shaker
  4. negatywna wycinanka jako okienko do wnętrza kartki

Wszelkie te przykłady możesz łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach. Dlatego też wcześniej pisałam o pobudzaniu kreatywności.

Nie ulega wątpliwości, że to możliwości negatywnej wycinanki nie kończą się na sposobie jej aranżacji w pracy. Możesz ją wykorzystać na przykład jako szablon, tak zrobiłam z negatywną wycinanką jajka na poniższych karteczkach.

 

Na dziś to już wszystkie moje pomysły na wykorzystanie negatywnej i pozytywnej wycinanki. Jeśli masz jakieś swoje pomysły w zanadrzu, to będzie mi niezmiernie miło jeśli się nimi podzielisz w komentarzu 😀 Dodatkowo ciekawa jestem czy spodobał Ci się pierwszy z serii wpisów – jeśli tak to proszę podziel się nim ze znajomymi 🙂

Jeden komentarz

  1. Bardzo fajne pomysły wykorzystania elementów wyciętych i wycinanych :), a oszczędność papieru jaka . Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.