Jak zrobić obrazek z wykorzystaniem techniki decoupage? Nakleić motyw z serwetki i co dalej? A co przedtem? Jeżeli czytałaś dotychczasowe odcinki cyklu o decoupage, wiesz już dużo o preparatach i trochę o narzędziach. Dzisiaj proponuję praktyczną powtórkę z całej tej wiedzy. Przygotowałam krok po kroku kurs na obrazek decoupage. Przedstawię kolejno przygotowanie podłoża, naklejanie serwetki metodą na żelazko oraz ozdabianie i zabezpieczanie pracy. Jeżeli chcesz, możesz tą samą techniką ozdobić wieko skrzynki, albo inny przedmiot.

Na początek zaopatrzenie, czyli co będzie Ci potrzebne do stworzenia obrazka decoupage.

obrazek decoupage

  • ozdabiany przedmiot – u mnie kawałek sklejki,
  • serwetka,
  • farby akrylowe – biała oraz kilka dopasowanych do kolorystyki serwetki, w moim przypadku szara i różowa,
  • preparat typu 3w1, albo klej do decoupage tutaj więcej na ten temat,
  • medium opóźniające schnięcie farb akrylowych – niekoniecznie, ale ułatwia pracę,
  • lakier, możesz również do lakierowania użyć preparatu 3w1,
  • pasta modelująca,
  • pasta woskowa, albo ciemny wosk,
  • precyzyjne nożyczki,
  • pędzle,
  • szablon,
  • gąbka lub pędzel gąbkowy do szablonu,
  • papier ścierny drobnoziarnisty i nieco grubszy (użyłam gradacji 180 i 1000)
  • szpachelka albo jakiś zamiennik (patyczek, karta kredytowa, etc)
  • miseczka, tacka lub paletka,
  • stara szczoteczka do zębów, albo sztywny pędzel do chlapania,
  • papier do pieczenia,
  • żelazko.

Przygotowania 

Zacznij od zagruntowania deseczki. Jak już wiesz, możesz to zrobić przy pomocy preparatu 3w1 lub rozwodnionej farby akrylowej – to drugie rozwiązanie lepiej się tutaj sprawdzi, bo pod serwetkę najlepsze jest białe tło. Po wyschnięciu pierwszej warstwy preparatu przeszlifuj deseczkę gruboziarnistym papierem, odpyl i pomaluj jeszcze raz, już samą farbą bez wody.

jak zrobić obrazek decoupage

Po wyschnięciu farby delikatnie przeszlifuj, odpyl i pomaluj deseczkę klejem do decoupage (lub preparatem 3w1), wystarczy jedna, równomierna, cienka warstwa.

W czasie, gdy preparaty schną, przygotuj serwetkę – wybierz i wytnij motyw, a potem oddziel wierzchnią warstwę.

jak zrobić obrazek decoupage

Klejenie – metoda na żelazko

To sposób, który ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Moim zdaniem, jeżeli zaczynasz naukę decoupage, ta metoda oszczędzi ci frustracji spowodowanej rwaniem i marszczeniem się serwetki. Metoda  na żelazko sprawdzi się super przy naklejaniu większych elementów serwetki.

Do dzieła – na wysuszonej deseczce ułóż motyw, przykryj papierem do pieczenia i prasuj żelazkiem nagrzanym na niską lub średnią temperaturę. Po minucie, albo dwóch, zdejm papier i dadaam! Obrazek jest przyklejony.

jak zrobić obrazek decoupage

Niestety, nie możesz go tak zostawić i przed tobą jeszcze kilka nerwowych chwil, ale w końcu decoupage to przygoda!

Przygotuj dość szeroki, płaski pędzel. Ja używam tu średnio miękkiego. Nabieraj odrobinę kleju do decoupage (lub 3w1) i delikatnie maluj nim po serwetce. To bardzo ważne, żeby pędzel był prawie suchy – naprasowana serwetka wykorzysta każdą minimalną ilość wilgoci, żeby ją wchłonąć i się pomarszczyć. Musisz ją przechytrzyć 🙂 Nabieraj klej, osusz pędzel z nadmiaru na kawałku papieru i myziaj po pracy. Zacznij od elementów, których ewentualne pomarszczenie nie zmartwi Cię tak bardzo – ja zaczęłam od dołu obrazka i włosów dziewczynki.

Nałóż kilka, albo kilkanaście takich bardzo cienkich warstw kleju. Z każdą kolejną prawdopodobieństwo uszkodzenia serwetki jest mniejsze, ale nie trać czujności!

jak zrobić obrazek decoupage

Udało się? Jeżeli nie od razu, za kolejnym razem uda się na pewno. Jeżeli powstały małe zmarszczki lub uszkodzenia serwetki, nie przejmuj się tak bardzo. Być może uda się je wkomponować w całość, zamalować, zeszlifować, albo ukryć na przykład pod reliefem. Dąż do perfekcji, ale podchodź do błędów z dystansem

Na koniec tego etapu tworzenia obrazka decoupage polakieruj całość. Nie jest to konieczny zabieg, ale dużo sprawniej pracuje się z farbami, gdy powierzchnia jest jednolita – łatwiej zetrzeć ewentualne błędy.

Malowanie

Pora zająć się tłem obrazka decoupage. Wybierz kolory jakie mają znaleźć się  w tle i przygotuj je na paletce. U mnie to szary i biały. Na  miseczkę wlałam też kroplę tak zwanego opóźniacza do akryli. To medium pozwala dłużej pracować z farbami – nie wysychają one tak szybko na pracy, więc łatwiej jest mieszać kolory, robić poprawki i cienie. W przeciwieństwie do wody nie rozjaśnia kolorów farb. Nie jest konieczne, ale ułatwia pracę. Poza tym jest bardzo wydajne, mojego opóźniacza używam już kilka lat, co zresztą widać po butelce 🙂

jak zrobić obrazek decoupage

Pomalowanie tła zależy od efektu jaki chcesz uzyskać. Ja zamierzałam stworzyć nieco rozmyty efekt, dopasowany do zdjęcia dziewczynki. Pomalowałam całe tło jasną szarością, potem nałożyłam przy brzegach i nad ramionami dziewczynki ciemniejsze szare palmy, które roztarłam mokrą chusteczką, żeby kolory przechodziły łagodnie jedne w drugie. jak zrobić obrazek decoupage

Ten etap też zakończyłam polakierowaniem całości.

Żeby tło było mniej nudne, zrobiłam na nim wzór od szablonu. Zdecyduj, czy wzorzyste tło będzie pasowało do Twojego obrazka. Nakładaj farbę odciśniętą gąbką, staraj się omijać naklejony obrazek – ale jeśli jednak zabrudzisz go farbą, zetrzyj ją mokrą chusteczką – wcześniejsze polakierowanie właśnie w tym pomoże.

jak zrobić obrazek decoupage

Jeżeli wzór wyszedł zbyt intensywny, możesz go delikatnie przeszlifować drobniutkim papierem ściernym.

jak zrobić obrazek decoupage

Kiedy uznasz, że tło jest już gotowe, zalakieruj całość kilka razy. Idealnie tyle, by nie był wyczuwalny brzeg serwetki, ani żadne inne nierówności. Pomiędzy warstwami lakieru dobrze jest też przeszlifować obrazek, dzięki temu szybciej osiągniesz gładkość.

Zdobienie

Dodaj obrazkowi decoupage nieco plastyczności – możesz to łatwo zrobić nakładając wypukłe wzory z pasty strukturalnej. Użyłam białej półtransparentnej pasty, która szybko schnie. Jest ona nieco gumowata, silikonowa w konsystencji, więc nie lakierowałam już reliefu. Gdybym korzystała z pasty bardziej przypominającej gips, która po wysuszeniu jest nieco porowata i łatwo się zarysowuje, zabezpieczyłabym ją lakierem.

jak zrobić obrazek decoupage

Żeby wzmocnić efekt vintage tego obrazka decoupage, możesz pochlapać go tu i ówdzie farbą. Ja użyłam koloru różowego i ciemnej szarości. Do farby dodaj kropelkę wody, zamocz w niej sztywny pędzel lub szczoteczkę, odciśnij i pryskaj naciskając włosie palcami.

obrazek decoupage

Ostatnia czynność, to zawoskowanie fragmentów obrazka metaliczną pastą. Zrobiłam to, by podkreślić wypukłość reliefów i nieco przybrudzić całość. Pastę nakładaj i rozcieraj palcem, ale pamiętaj, żeby ze słoiczka nabierać ją szpachelką- to delikatny, naturalny  preparat, który nie lubi bakterii i grzybów z naszego otoczenia.

jak zrobić obrazek decoupage

jak zrobić obrazek decoupage

Obrazek decoupage gotowy. Możesz użyć go jako samodzielnej dekoracji, nakleić na skrzynkę, albo podarować komuś, na przykład z odręczną dedykacją z tyłu.

obrazek decoupage

 

Mam nadzieję, że powyższe rady pozwolą Ci stworzyć obrazek decoupage, który sprawi Ci dużo radości zarówno na etapie tworzenia, jak i podziwiania swojego dzieła.

2 komentarze

  1. super! cena rada z opóźniaczem, nawet nie wiedziałam, że takowy istnieje. dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.