Każda skraperka w swojej pracowni czy w kąciku twórczym ma zapewne tony papierów. Ja tak mam. Niezależnie od tego gdzie tworzysz na pewno ważna dla Ciebie jest organizacja pracy. Wspominałam już o tym jak przechowuję stemple i wykrojniki. Przyszła także pora na przechowywanie papierów scrapbookingowych.

 

Organizacja i przechowywanie papierów zdaje się być trudnym zadaniem. Możesz mieć zagwozdkę czy posortować go według wzoru? Czy może według koloru? A może według producenta? Czy jednak tematycznie? Przechowywać w pionie czy w poziomie? Oczywiście nie mogę Ci powiedzieć jak powinnaś to robić, bo to Tobie ma być wygodnie z nich korzystać. Jednak mogę się podzielić moimi pomysłami.

Najpierw powinnaś przemyśleć sposób archiwizacji. Przejrzeć papiery jakie masz pod kątem:

1. kolorów

2. wzorów

– paski

– groszki

– wzory geometryczne (koła, kwadraty, heksagony, itp.)

– kratka

– kwiaty, rośliny

– serduszka

– gwiazdki

3. kolekcji

4. okolicznościowo – Boże Narodzenie, Halloween, Walentynki itp.

5. tematyczne – zwierzęta domowe, urodziny, niemowlęce itp.

6. rodzaju papieru – folia acetat, kalka, płótno itp.

7. kształtu papieru – koła, paski itp.

Dodatkowo powinnaś przeanalizować sposób w jaki pracujesz, a także prace jakie wykonujesz. Tworzysz prace pojedyncze czy masowe? Czy wygodniej będzie Ci przechowywać papiery w pionie czy w poziomie?

 

Moje papiery przechowuję w foliach posegregowane pod kątem producenta i pod kątem kolekcji. Papiery Bożonarodzeniowe niezależnie od producenta i kolekcji przechowuję osobno. Tak samo papiery jednokolorowe trzymam osobno i zawsze pod ręką, bo to idealny papier bazowy do LO. W pobliżu biurka trzymam również papiery z których najchętniej korzystam tworząc swoje LO.

Podpowiedź:

Osobiście preferuję przechowywanie papierów na stojąco, gdyż tak łatwiej je przeglądać i wybierać.

 

Paski przechowuję w szufladzie poukładane wzorami i kolorystycznie.

Papiery w mniejszych rozmiarach (15,2 x 15,2 cm i A6) trzymam w szafce na półce. Z nich korzystam jedynie przy tworzeniu kartek.

Istnieją specjalne meble do przechowywania papierów, jednak nie wszystkim pasują. Ja przez lata dopracowywania swojej pracowni postawiłam na regały Kallax z IKEA. Wielkość półki jest idealnie dostosowana do wielkości papierów scrapbookingowych. Jeśli boisz się że papiery wypadną lub będą się kurzyły, to możesz zainwestować w pojemnik pasujący do wnęki, a tym samym mieszczący papiery. Dobrym rozwiązaniem są też drzwiczki szafki dostosowane do tego typu regału.

Widziałam również wypełnienia do Kallaxa w formie dodatkowych półeczek lub przegródek, dzięki którym możesz przechowywać papiery tak jak chcesz. Ja w swojej pracowni mam jeszcze akrylowy regał na papiery i przechowuję w nim papiery podręczne, te z których najczęściej korzystam, arkusze naklejek wielkości 30×30, bazy jednokolorowe oraz gotowe layouty zanim trafią do albumu.

Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe pomysły na przechowywanie i organizację papierów w pracowni, to daj mi o tym znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.