Etap gromadzenia mam już dawno za sobą, teraz chcę te wszystkie scrap zapasy wykorzystać i ograniczyć zakupy. Oczywiście nie mogłam sobie odmówić zakupu najnowszych papierów z kolekcji Świąteczna Girlanda Papers Heaven, ponieważ są przepiękne. Poza tą chwilą słabości mój grudniownik powstał jedynie z tego, co już miałam w domu. Tylko natrafiłam na mały problem. Chciałam zrobić zawieszkę na grzbiecie, a nie miałam za bardzo elementów związanych z zimą i Świętami. Jak się nie ma, to trzeba zrobić. Na YT znalazłam tutorial na papierowe koraliki i już wiedziałam, że to strzał w dziesiątkę. Zapraszam na krótki tutorial ze zdjęciami i prezentację mojego grudniownika.

Papierowe koraliki

Możesz znaleźć wiele filmów na ten temat, zwłaszcza po angielsku, jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę YT “paper beads”. Ale żeby oszczędzić Ci czasu, podaję przepis na zrobienie koralików w trzech rozmiarach wraz z instrukcją, jak przyciąć papier.

Koraliki robi się z długich, trójkątnych kawałków papieru. Żeby było łatwiej, należy wyciąć prostokąt i przeciąć po przekątnej.

Rozmiary i kształty

W tym tutorialu podaję, jak zrobić papierowe koraliki w trzech kształtach, nazwałam je: łezka, kulka i sopel. Żeby je zrobić należy wyciąć prostokąt o długości papieru scrapowego 30,5 cm i szerokości ok 1 cm na kulkę, oraz ok 2,5 cm na łezkę i sopel. Po przecięciu po przekątnej otrzymane trójkąty wyglądają następująco:

Do przecięcia papieru dobrze się sprawdziła gilotyna, nożyczki oraz nożyk i linijka. Nie udało mi się natomiast na trymerze, ponieważ rwał tę bardzo cienką końcówkę.

Zwijanie koralika

Teraz potrzebna jest wykałaczka, patyczek do szaszłyków lub słomka. W zależności o tego, na czym będziesz zwijać, uzyskasz mały, średni lub duży tunelik przez koralik. Je wybrałam patyczek do szaszłyków.

Najpierw zawinęłam szeroką końcówkę na patyczku i skleiłam papier dosyć ciasno, żeby papier nie kręcił się na patyczku. Trzeba pilnować, żeby nie przykleić papieru do patyczka, ponieważ będzie problem ze zdjęciem koralika.

Jako pierwszą zrobiłam łezkę. Zaczęłam zwijać papier w ten sposób, żeby pasek znajdował się pośrodku, w równej odległości od końców. Chodzi o to, żeby środek był grubszy nić końce. Pomimo tego, że trójkąt jest prostokątny, bardzo łatwo zwinąć koralik, żeby uzyskać łezkę.

Co jakiś czas nakładam klej, żeby skleić papier. Okazuje się, że nie sklejony koralik podczas zsuwania z patyczka może się zniekształcić. Kontynuowałam, aż cały papier został nawinięty na patyczek i łezka gotowa.

Kulkę robi się identycznie, może jest ciut trudniej, ponieważ pasek jest węższy. Papier scrapowy, którego użyłam jest dwustronny, więc z jednego arkusza uzyskałam koraliki w różnych kolorach.

Sopel zrobiłam w ten sposób, że zwijałam jeden koniec równo, natomiast na drugim robiły się małe schodki.

Ukończony sopel wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej.

Lakierowanie

Papierowe koraliki należy teraz zabezpieczyć warstwą jakiegoś medium utwardzającego. Użyłam Pouring Glaze Pentart, ale może być rozwodniony klej, gel medium, medium do kolażu, klej mixed media, klej do decoupage, farba akrylowa, varnish, puder do embossingu lub Embossing glaze, lakier do paznokci lub nawet lakier do włosów. Zanim naniosłam pędzelkiem Pouring Glaze, potuszowałam papierowe koraliki tuszem Distress Ink w kolorze Walnut stain, ponieważ nieco postarzone bardziej mi pasowały do mojego projektu. Następnie zostawiłam koraliki do wyschnięcia i gotowe.

Podczas przygotowywania koralików do tego tutorialu, zrobiłam niektóre grubsze, z dwóch trójkątów. Zwinęłam też po prostu prostokąt, wtedy wyszedł walec, choć nie ma go na zdjęciu. Podane wymiary są orientacyjne, możesz zrobić dowolne koraliki, z takich skrawków, jakie masz akurat pod ręką.

Grudniownik

Grudniownik lub grudziennik do album z pamiątkami i zapiskami z przygotowań do Świąt. Kilka pomysłów na grudniownik znajdziesz tutaj. Natomiast jak zrobić junk journal podałam w moim poprzednim wpisie.

Swój junkowy grudniownik zrobiłam z kolekcji Świąteczna girlanda Paper Heaven, zestawu dodatków oraz barwionego cebulą papieru. Umieściłam tam zadania, które będę wykonywać razem z moimi dziećmi. Dlatego użyłam formy: Zróbmy coś zamiast: Zrób coś. Chcę, żebyśmy spędzali czas wspólnie na poznawaniu i wykonywaniu różnych zadań. Album uzupełniłam wydrukowanymi informacjami lub przygotowanymi materiałami, żeby od razu można było się zabrać za wykonywanie zadania.

Zadania do grudniownika

Poniżej podaję listę zadań, które umieściłam w moim grudniowniku. Jeśli Ci się podobają, proszę bardzo, możesz ich użyć. Kolejność dowolna.

Posłuchajmy kolęd

Nakarmmy ptaki ziarnami

Nauczmy się mówić Wesołych Świąt w innym języku

Dowiedzmy się, które zwierzęta zapadają w sen zimowy

Przeczytajmy świąteczną bajkę

Zróbmy łańcuch z papieru na choinkę 

Odwiedźmy jarmark bożonarodzeniowy

Wybierzmy się na spacer w poszukiwaniu oznak zimy

Zróbmy serię świątecznych selfie

Wybierzmy się na wieczorny spacer podziwiać świąteczne dekoracje

Zróbmy lampiony ze słoika

Wypijmy gorącą czekoladę

Zróbmy ozdobę choinkową z papieru

Poznajmy tradycje świąteczne w naszym kraju

Zróbmy ozdoby choinkowe z masy porcelanowej

Nauczmy się wierszyka o Świętach

Zróbmy bałwana

Poszukajmy zimowych skarbów na spacerze

Zróbmy Mikołaja

Pobawmy się w Mikołaja rozdającego prezenty

Ubierzmy choinkę

Upieczmy coś słodkiego

Zagrajmy w planszówki

Ugotujmy coś nowego

A mój ukończony grudniownik prezentuje się tak:

Papierowe koraliki jako ozdoba grzbietu grudniownika to świetny pomysł na wykorzystanie długich skrawków papieru. Co więcej, dzięki użyciu tych samych papierów w albumie i do zrobienia koralików, projekt nabrał spójności i tworzy fajną całość. Zdecydowanie zachęcam do robienia własnych koralików, ponieważ mogą być zastosowane w wielu projektach, a robi się ja bardzo łatwo i szybko.

Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam,

Magda Kam

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.