Decoupage to naklejony obrazek, wtopiony w tło, zabezpieczony i ozdobiony. Skąd jednak ten obrazek? To nasze ulubione i kolekcjonowane papiery i serwetki do decoupage. W tym artykule opowiemy sobie o  ich rodzajach i różnicach między nimi.

W cyklu o podstawach decoupage ukazały się dotąd artykuły o preparatach do gruntowania, klejenia, lakierowania i zdobienia, czas przyjrzeć się dokładniej, co właściwie tam nakleisz, a potem polakierujesz. Papiery i serwetki do decoupage zajmują szczególne miejsce w sercu i pracowni każdego, kto zajmuje się tą dziedziną. Często zajmują tam bardzo dużo tego szczególnego miejsca 🙂

Serwetki do decoupage – bogactwo wzorów

Któż nie zaczynał przygody z decoupage od serwetek? Nie bez przyczyny mówi się o tej dziedzinie rękodzieła technika serwetkowa. Serwetki są tanie, powszechnie dostępne, a ilość wzorów i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Możesz kupić pojedyncze sztuki w sklepach z materiałami do decoupage, albo całą paczkę ulubionego wzoru po prostu w markecie. 

serwetki i papiery do decoupage

Mimo, że od pracy z serwetkami wszyscy zaczynamy, wcale nie są one najłatwiejszym materiałem do decoupage. Poprawne przyklejenie serwetki, bez zmarszczek, rozmazania wzoru (tak, ich barwnik bywa nietrwały), bez rozdarcia i ciężkich słów pod jej adresem jest nie lada wyzwaniem. Pamiętaj, że serwetka składa się z trzech warstw – łatwiej wytniesz motyw gdy są jeszcze połączone, ale na pracę naklejasz tylko wierzchnią warstwę z nadrukiem.

Papiery klasyczne – zawsze na czasie 

Arkusze papierów do decoupage wywołują często mieszane uczucia u osób początkujących. Z jednej strony kuszą swoją elegancją, z drugiej onieśmielają. Tymczasem nie ma się czego bać. Papiery są tak zaprojektowane, żeby ułatwić i uprzyjemnić nam pracę. Wycina się z nich łatwej niż z serwetek, a wzory są dopasowane do siebie i nadrukowane w różnych wielkościach. Ze  wszystkich papierów do decoupage to klasyczne mają najbardziej nasycone kolory, najwyraźniejsze wzory i lekki połysk. 

Klasyczny gładki papier do decoupage moczymy przed przyklejeniem, to znaczy wycięty z niego motyw wrzucamy na kilka minut do miseczki z wodą, odsączamy na ręczniku i dopiero kleimy.  Papier klasyczny do decoupage nie będzie się marszczył w kontakcie z mediami i jest zdecydowanie trudniejszy do przypadkowego rozdarcia niż serwetka. Jego minusem jest grubość. Mimo, że produkowany w różnych gramaturach, motywy z niego wycięte zawsze będą wymagały większej ilości warstw lakieru, by stać się niewyczuwalne.

serwetki i papiery do decoupage

Nowe kolekcje papierów pojawiają się każdego roku, wpisują w najnowsze trendy wzornictwa i często po prostu zniewalają swoją urodą. Znasz to uczucie, gdy oglądasz koleją kolekcję papierów lub serwetek i już wiesz, widzisz gdzie byś to przykleiła, co zrobiła, jak domalowała? Już widzisz oczyma duszy swojej tę tacę z mandalą i szkatułę z nowoczesną grafiką? Cóż… przepadłaś 🙂

Papiery typu  soft – mniej lakierowania

To delikatne, półprzezroczyste papiery, ale podobnie jak klasyczne mają trwałe kolory, nie blakną pod wpływem światła i mediów.  Są mocniejsze niż serwetka, mniej podatne na marszczenie, łatwo się nimi pracuje na obłych kształtach.

Bibułki – jak mgła

Chyba najdelikatniejszy rodzaj papieru do decoupage z jakim się spotkałam, a przy tym całkiem wytrzymały. Taka serwetka w wersji de luxe 🙂 Występują najczęściej w dużych arkuszach i są doskonałe do oklejania większych powierzchni.

papiery i serwetki do decoupage

Papier ryżowy – nitki i zgrubienia

Papiery ryżowe do decoupage to te, które mają w strukturze charakterystyczne włókna, nadające im  rustykalny styl i nieostrość wzoru. Dzięki tym właściwościom prace zyskują nieco nostalgiczny klimat. Papier jest cienki i delikatny, więc stosunkowo łatwo wtapia się w pracę, ale niteczki w jego strukturze pozostają wyczuwalne, a czasem są wręcz widoczne. Nie każdy lubi takie “niedoskonałości”, więc sama zdecydujesz, czy taka estetyka Ci odpowiada. Mimo to praca z ryżowcem jest na tyle przyjemna, że warto spróbować. 

papiery i serwetki do decoupage

Niektórzy producenci, na przykład Stamperia, mają w ofercie również serwetki ryżowe. Serwetka taka jest jeszcze cieńsza niż papier, nie ma grubych włókien, a jej kolory też są delikatniejsze. Nawet przymierzenie jej do drewienka, podobnie jak bibułki, nie stanowi problemu, bo jest przezroczysta.

Wydruki – sama sobie zrób papier do decoupage

Inna metoda na wyjątkową grafikę na naszej pracy, to samodzielnie wydrukowany obrazek. Może to być Twoje zdjęcie, napis, zeskanowany rysunek dziecka, albo obrazek pobrany z internetu. W tym ostatnim przypadku zwróć szczególną uwagę na kwestię praw autorskich – grafiki mają swoich twórców i właścicieli. Przed użyciem danego obrazka spytaj autora o pozwolenie lub kup od niego prawo do wykorzystania jego dzieła.

papiery i serwetki do decoupage

Obrazek z drukarki możesz wykorzystać na dwa sposoby:

Skupmy się na pierwszym przypadku – gdy sama tworzysz swój papier lub serwetkę do decoupage. Przygotowaną grafikę wydrukuj na jak najcieńszym papierze, możesz użyć również serwetki, albo papieru ryżowego, a nawet śniadaniowego. Te cieniutkie i delikatne materiały przyklej taśmą do kartki zwykłego papieru ksero i dopiero wtedy włóż do drukarki.

Ważne, aby był to wydruk laserowy – jest on odporny na wilgoć,więc nie straszne mu klejenie i lakierowanie. Jeżeli jednak nie masz drukarki laserowej, a masz mocne nerwy 🙂 , to możesz pokusić się o wydruk atramentowy i rozpylić na niego lakier w sprayu lub fiksatywę. Dopiero po takim zabezpieczeniu wytnij motyw i naklej na pracę. Nadal jednak wszystkie media dawkuj oszczędnie, cienkimi warstwami, aby nie rozmazać obrazka. Z własnego doświadczenia powiem – da się. Na początek, albo w bardzo awaryjnej sytuacji. Jednak nie jest to technika, do której chciałabym wracać 🙂 Zdecydowanie prościej jest zanieść nasz atramentowy wydruk do punktu ksero, gdzie powielą go na kopiarce laserowej.

Co jeszcze?

A co jeżeli znajdziesz papier prezentowy, albo opakowanie od czekolady ze ślicznym obrazkiem? Czy możesz po prostu go wyciąć i nakleić na przykład na wieko pudełka? Oczywiście, jeżeli tylko papier nie jest zbyt gruby. Takie obrazki są najczęściej odporne na wilgoć, nie powinno być kłopotu z rozmazywaniem barw.

Czy wpadłaś już po uszy w manię kolekcjonowania serwetek? Czy zdarza Ci się zwinąć ze stołu tę leżącą obok talerza, bo takiej jeszcze nie masz? A gdy zamawiasz brakujący wzór, jakimś cudem liczba serwetek w koszyku przekracza wszystkie postanowienia? Jeśli tak, to witaj w klubie 🙂 To przecież takie piękne i niewinne hobby 🙂

 

 

Jeden komentarz

  1. świetny artykuł. Jeszcze nie próbowałam transferu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.