Zapewne pamiętasz mój wpis związany z embossingiem “na mokro”, jeśli nie to zachęcam do lektury. Wspomniałam tam o pastach modelujących i wszelkiego rodzaju mediach z rodziny past modelujących. Dziś chciałabym nieco dokładniej napisać co to jest pasta modelująca – zapraszam.

 

Pasta modelująca, czasami nazywana jest też pastą teksturową, jest gęstą substancją na bazie wody z zawartością polimeru akrylowego z dodatkiem gipsu. Jest ona  przeznaczona do tworzenia ciężkich tekstur i trójwymiarowych powierzchni oraz reliefów w malarstwie. Z jej użyciem uzyskasz efekt różnego rodzaju tekstur. Jest to wszechstronny produkt, który można wykorzystać także w wielu, innych niż malarstwo, projektach craftowych np. mixed media. 

W przeciwieństwie do mediów żelowych, które po wyschnięciu są transparentne, pasta modelująca po wyschnięciu daje twarde i nieprzezroczyste, zazwyczaj białe, wykończenie. Sucha może być szlifowana, rzeźbiona i malowana. Możesz również mieszać ją z innymi mediami w celu nadania jej barwy lub w celu otrzymania pasty strukturalnej.

 

Pasta modelująca i jej rodzaje:

1 Pasta modelująca (modeling paste).  Pasta o gęstej konsystencji, dostępna w kolorze białym i czarnym. Po wyschnięciu (w zależności od zawartości żywicy) tworzy taką jakby gumową powłokę  lub wysycha na twardo. Dostępna w kolorze białym i czarnym

2 Lekka pasta modelująca (light modeling paste). Pasta o konsystencji śmietany, dostępna w kolorze białym. Po wyschnięciu dużo lżejsza od tradycyjnej pasty modelującej.

3 Pasta teksturowa (texture paste). Pasta o gładkiej konsystencji, która po wyschnięciu jest twardsza niż pasta modelująca. Niektóre pasty z tego rodzaju mają nieprzyjemny zapach. Bywa w różnych kolorach.

4 Pasta do embossingu (embossing paste). Lekka pasta, której można używać z pudrem do embossingu lub bez. Bywa w różnych kolorach np.: transparentna, biała, srebrna, złota, itp. Bez pudru nie musisz używać nagrzewnicy.

5 Pasta do szablonów (stencil paste). Lekka pasta o konsystencji gęstej śmietany Dostępna w różnych kolorach. Wysycha na twardo i ma perłową barwę. Występuje w różnych kolorach.

6 Pasta puchnąca (expand paste). Bardzo lekka pasta, która po podgrzaniu nagrzewnicą puchnie o wiele bardziej niż inne. Tworzy swego rodzaju piankową strukturę. Można jej używać z pudrem do embossingu lub bez. Dostępna tylko w kolorze białym.

 

Pasta modelująca i jej zastosowanie:

Głównie stosowana jest ona do nadawania efektu 3D w pracach typu mixed media, jednak możesz ją wykorzystywać w wielu innych technikach craftowych. Na przykład do:

  • tworzenia kartek (cardmaking)

  • wykonania scrapowego LO (layout)

  • przygotowywania wycisków z foremek silikonowych

  • wykonywanie reliefów w pracach decoupage

Jest bardzo łatwa w użyciu. Podstawowym narzędziem do pracy z pastami jest szpachelka, szpatułka lub pędzel silikonowy. Przydatne są również grzebienie do past 🙂

Podpowiedź: Do rozsmarowania możesz użyć starej karty płatniczej lub podarunkowej albo nawet linijki.

Dodatkowe narzędzia i akcesoria do pracy z pastami to:

Nagrzewnica – narzędzie niezbędne do embossingu na gorąco, które ma odpowiedni podmuch i osiąga idealną do topienia pudrów temperaturę (ok.150-200st.C). Bardzo przydatna, jeśli lubisz uzyskiwać szybkie efekty swojej pracy. Na rynku dostępne są różne modele nagrzewnic, różnią się nieco wyglądem i głośnością ale działają dokładnie tak samo.
Do samego podsuszania past możesz użyć suszarki, jednak osobiście polecam nagrzewnicę.

Ciekawostka: Jeśli strumień ciepła skierowany jest zbyt długo w jedno miejsce na paście zaczną pojawiać się bąbelki – to efekt zagotowania się pasty. Generalnie jest niepożądany, jednak w pracy mixed media można ten efekt wykorzystać aby uzyskać dodatkową teksturę.

Taśma malarska lub do szablonów / klej do szablonów – ułatwiają utrzymanie szablonu tam gdzie chcemy i nie pozwalają aby się przemieszczał podczas nakładania pasty.
Do uzyskiwania różnego rodzaju tekstur możesz użyć grzebienia do past modelujących albo pędzelków silikonowych z różnymi końcówkami.

Ważne uwagi:
Pasty dość szybko tracą swoją wilgotność, więc pracując z nimi pamiętaj aby nie zostawiać słoiczka na długo otwartego.
Po użyciu szablonów niezwłocznie je umyj lub przynajmniej zanurz w misce wodą.

Podsumowując: Pasty modelujące są wszechstronnym produktem o wielu możliwościach zastosowania. Dzięki pracy z nimi możesz uzyskać cały wachlarz ciekawych efektów – o czym więcej niebawem. Nigdy nie uzyskasz dwa razy tego samego efektu, nawet z użyciem tego samego szablonu 😉 . Dodatkowo istnieje wiele sposobów i możliwości do eksperymentowania z tymi pastami.

Mam nadzieję że tym wpisem zachęciłam Cię do sięgnięcia po produkty tego typu. Gorąco polecam, bo zabawa może być przednia. Jeśli nadal masz jakieś pytania, to koniecznie zadaj je w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.