Utrzymanie w czystości stempli gumowych, i nie tylko,  ma duże znaczenie, zarówno na samą ich trwałość jak i na jakość odbitki. Jeśli nie oczyścisz stempli po pracy, możesz przez przypadek zabarwić poduszkę z tuszem, lub zanieczyścić nową odbitkę. Albo co gorsze detale w stemplu zostaną zlane, bo tusz wysechł w szczelinach stempla. Pisałam już o pielęgnacji i czyszczeniu stempli przezroczystych, teraz przyszła pora na stemple gumowe.

Jak czyścić stemple gumowe?

Tutaj sprawa jest o wiele prostsza niż ze stemplami przezroczystymi. Stemple gumowe są twardsze i trwalsze a co za tym idzie bardziej wytrzymałe.

Oczywiście możesz zastosować sposób z nawilżanymi chusteczkami niemowlęcymi. Jednak pomimo że dają radę, to moim zdaniem zbyt duża produkcja odpadów, więc nie polecam.

Możesz stosować mokrą ściereczkę lub atomizer z własną mieszanką do czyszczenia stempli (woda, delikatne mydło, gliceryna) i suchą ściereczkę.

Zamiast zwykłej ściereczki możesz użyć ostatnio popularnej shammy.

Najlepszym jednak rozwiązaniem w przypadku stempli gumowych jest specjalna mata do czyszczenia stempli. Jest to szczotka podklejona pianką, na której możesz doszorować stemple do nieskazitelnej czystości.

Oczywiście do czyszczenia stempli z tuszów na bazie rozpuszczalników zalecany jest płyn StazOn. Buteleczka zakończona jest gąbeczką, przez którą wycieka preparat. Gąbeczką na nosimy go na stempel i szorujemy do czystości. Preparat StazOn nie niszczy stempli gumowych i doczyszcza je idealnie.

 

Jeśli zamierzasz korzystać z preparatu StazOn, to zalecam dwie maty – jedną do czyszczenia z preparatem, a drugą do czyszczenia zwykłego tuszu.

 

Jak dbać o stemple gumowe?

 

Ważne:

Chroń stemple przed stałym dostępem promieniowania UV – słońce wysusza gumę.

Unikaj zbyt częstego stosowania czyścików na bazie alkoholu – to również wysusza gumę.

Jeśli przechowujesz stemple zamknięte, to uprzednio przypilnuj aby po czyszczeniu czy kąpieli dobrze wyschły.

 

Tak samo jak w przypadku stempli polimerowych i silikonowych stemplom gumowym warto zaaplikować kąpiele regeneracyjne w wodzie z delikatnym mydłem z dodatkiem gliceryny. Jednak w przypadku stempli z bloczkiem drewnianym musisz pamiętać aby klocek nie moczył się w wodzie, bo się rozpulchni. Natomiast tusz, który “zaszył” się w drobnych szczelinkach stempla możesz doczyścić starą szczoteczką do zębów.

Pianka EZ Mounts, na których mocujesz stemple też czasem się wysusza i traci przyczepność, dlatego należy zapobiegać jej wysuszaniu. Jeśli już do tego doszło, to nie zamartwiaj się, bo jest na to sposób.

Ja uwielbiam stemple gumowe, bo są bardziej trwałe niż polimerowe czy silikonowe. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy podstawowa dbałość i odwdzięczą się pięknymi odbitkami. A Ty znasz jakieś inne porady odnośnie pielęgnacji stempli gumowych? Jeśli tak to proszę podziel się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.