Cześć!

Czy uważasz podobnie jak ja, że po tak solidnej dawce teorii nadeszła pora, by w końcu wyszyć coś konkretnego? Jeżeli tak, to zapraszam do przeczytania poniższego tekstu. Nie będzie to jednak typowy tutorial, pokazujący krok po kroku schemat wykonania jednego wybranego wzoru. W sieci jest wiele takich kursów, więc uważam, że nie ma sensu powielać tego schematu. Ja chciałabym po prostu przedstawić różne sposoby opisu wzorów na przykładzie kilku producentów. Tak, abyś samodzielnie potrafiła wyszyć KAŻDY z nich.

A dla cierpliwych na końcu czeka niespodzianka 😀

Stitching Cards / Form-A-Lines / PinBroidery

Są to trzy marki tego samego producenta, więc sposób opisu tych wzorów jest dokładnie identyczny. Każdy zakupiony wzór składa się z kilku niezmiennych elementów, a są to:

  • podział wzoru na sekcje, ze szczegółowym opisem wykonania każdej z nich (w języku angielskim),
  • schemat dziurek z zaznaczonymi liniami pomocniczymi dla kilku pierwszych ściegów w każdej sekcji,
  • wizualizacja gotowego haftu w dwóch wersjach – czarnej z zaznaczonymi na czerwono dziurkami oraz w kolorze (bez dziurek),
  • wzór do nakłucia dziurek

W opisie, oprócz sposobu wykonania, znajdziesz również takie informacje jak proponowany kolor nici, czy sugerowany rozmiar papieru. Są to jednak informacje głównie dla osób początkujących. Ponieważ doświadczeni “matematycy” samodzielnie dopasowują kolorystykę i rozmiar haftu do własnych potrzeb i wypracowanego stylu.

Podstawowe pojęcia używane w opisie tych wzorów to:

  • “out at…” – oznacza wbicie igły od spodu (na “pleckach”/lewej stronie haftu)
  • “in at…” – oznacza wbicie igły od góry (na przodzie/prawej stronie haftu)

W przeciwieństwie do innych producentów, ten postanowił nieco “utrudnić” swoim klientom zadanie. Spójrz na poniższe zdjęcie:

fragment przykładowego wzoru od Stitching Cards
Stitching Cards – fragment wzoru

Czy zauważyłaś coś dziwnego? Jak się zapewne domyślasz,  jest to fragment instrukcji do jednego z wzorów. Zwróć uwagę, że producent nie numeruje dziurek po kolei (tak jak ze sobą sąsiadują i jak pokazywałam to w poprzednim artykule przy okazji opisu ściegu krzyżowego), lecz w kolejności poszczególnych wkłuć igły. W tym przypadku samodzielnie musisz policzyć, którą z kolei jest dziurka nazwana “numerem 2” i jak powinien wyglądać zapis skrócony. Na przykładzie powyższego zdjęcia będzie to 1-10, gdyż dziurka numer 2 jest dziesiąta z kolei.

Prick ’n Stitch

Każdy wzór tego producenta składa się z dokładnie identycznych elementów jak te wypunktowane przeze mnie powyżej. W moim odczuciu jednak, wzory z Prick ‘n Stitch są bardziej przejrzyste, czytelniejsze w opisie i przyjemniejsze w odbiorze.

Opis każdej z sekcji znajduje się w osobnej ramce, w której znajduje się również nazwa użytego ściegu, sugerowany kolor nici oraz dodatkowe istotne wskazówki. Oczywiście wszystko w języku angielskim.

fragment opisu wzoru od Prick'n Stitch
Prick ‘n Stitch – fragment opisu wzoru

Sposób opisu tego producenta jest bardzo zbliżony do zapisu skróconego. Jedyną różnicą jest to, że zamiast znanej ci już formy “1-5” występuje tutaj zapis “1-o, 5-i”, gdzie litery oznaczają odpowiednio słowa “out” oraz “in”. Oznacza to również, że ten producent numeruje dziurki po kolei i nie musisz samodzielnie kombinować z przeliczeniami 🙂

Pozostali producenci

Zdecydowana większość pozostałych autorów nie “bawi się” w podział wzoru na sekcje, rozwlekłe i szczegółowe opisy, wizualizacje i sugestie dotyczące materiałów. Ich wzory są równie piękne, lecz opisane w sposób maksymalnie skrócony. Wygląda to tak, że przy każdej wykropkowanej linii lub zamkniętym kształcie wzoru, małym drukiem podany jest opis skrócony, a na samym wzorze zaznaczonych jest kilka pierwszych ściegów. Jeśli nie pamiętasz, jak wygląda i na czym polega zapis skrócony, pozwól, że zacytuję w tym miejscu odpowiedni fragment mojego poprzedniego artykułu.

“jeśli opis głosi “1-5” lub “out at 1, in at 5” oznacza to, że po wyjściu z dziurki początkowej igła powinna zostać wbita w piątą dziurkę z kolei. Następnie dla podanego przykładu kontynuacja wzoru wygląda następująco: 6-2, 3-7, 8-4 itd. Pierwsza liczba w takim zapisie zawsze oznacza dziurkę, w którą wbija się igłę od spodu, a druga liczba tę, w którą należy wbić się od góry.”

fragment wzoru z opisem od Ann's Paper Art
Ann’s Paper Art – fragment wzoru z opisem

Do godnych polecenia producentów, którzy stosują tę formę zapisu zaliczyć można przede wszystkim:

  • Ann’s Paper Art
  • Laura’s Design
  • Darsie Bruno
  • Emy van Schaik/Emelies Design

A teraz obiecana niespodzianka

w prezencie ode mnie dostajesz plik .pdf z kilkoma linkami. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiona do stron, na których znajdziesz darmowe wzory do pobrania. Możesz ściągnąć je na swój komputer i sprawdzić, czy taka forma rozrywki to “twoja bajka” :).

Na dziś to koniec, ale już teraz zapraszam cię na kolejną część, z której dowiesz się, jak w prosty sposób oprawić gotowy haft. A jeśli skorzystasz z dzisiejszego prezentu i wiedzy, podziel się w komentarzu swoimi wrażeniami i/lub linkiem do gotowej pracy z użyciem haftu matematycznego :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.