Kupując różnego rodzaju produkty w sieci, śmiem twierdzić że w 80% kupujesz oczami. Zaryzykuję również stwierdzenie, że wiesz jak ważne wówczas są zdjęcia. Dlatego też jeśli sprzedajesz swoje prace, to warto zadbać o ich ekspozycję. Idąc za tropem, że pierwsze wrażenie jest ważne, pojawiają się pytania: W jaki sposób ulepszyć zdjęcia? Jak poprawić prezentację prac? Mam dla Ciebie kilka porad, które zebrałam w poradnik fotografowania rękodzieła.

 

Wprawdzie Domi dość obszernie naświetliła temat fotografowania rękodzieła w swoim cyklu, ale ja chciałabym się pochylić nad tym tematem z nieco innego punktu widzenia. A mianowicie z perspektywy fotografowania smartfonem. Mam nadzieję że będzie ona dla Ciebie równie interesująca. 

Smartfon jest mały, poręczny, obecnie ogólnodostępny, a do tego wszystkiego ma wiele przydatnych funkcji. Aktualnie aparaty wbudowane w telefony komórkowe są bardzo dobrej klasy, dzięki czemu jakość zdjęć jest bardzo dobra. Jednak jak pisała Domi sam aparat to nie wszystko, dlatego też warto zastosować kilka zasad dobrej fotografii.

Oczywiście nie wiem jakim typem rękodzieła się zajmujesz, dlatego postaram się patrzeć na rękodzieło pod różnym kątem. Rzecz jasna inaczej fotografuje się prace płaskie typu layout czy rysunek, a zupełnie inaczej projekty przestrzenne (obiekty 3D). 

 

Poradnik fotografowania rękodzieła – Oświetlenie

Każdy Ci to powie, że dobre oświetlenie wiele wnosi do zdjęcia, zatem jest bardzo ważne. Staraj się zawsze fotografować w świetle dziennym i najlepiej w jasnej części domu czy mieszkania. Idealnie byłoby przy oknie balkonowym, ewentualnie na stoliku / biurku w pobliżu okna. Naturalne światło jest najlepszym światłem, więc warto je wykorzystać.

Tak, tak, wiem. Niektórzy w ciągu dnia pracują, albo zajmują się dziećmi. Dlatego też jest na to rozwiązanie – zawsze można zebrać projekty i starać się zrobić sesję zdjęciową w weekend. Pamiętaj – ile wymówek, tyle rozwiązań – chcieć to móc!

 

Ważne jest abyś:

  • Nie kładła pracy bezpośrednio w pobliżu okna, gdyż będzie ono częściowo rzucać cień.

  • Pracę ulokowała w jasnym miejscu, ale nie w jaskrawym słońcu – aby nie prześwietlić projektu, ani nie otrzymać zacienionych miejsc na pracy.

  • Nie stawała pomiędzy źródłem światła, a fotografowaną pracą – to kolejny poród zacienienia fotografowanego projektu.
  • Zdecydowanie nie korzystała z lampy błyskowej – wypłaszcza ona fotografowany projekt (szczegóły mogą być niewidoczne), dodatkowo w pracach ze zdjęciem tworzy refleksy świetlne.

  • Koniecznie sprawdziła czy soczewka aparatu w smartfonie jest czysta – brudny obiektyw może spowodować: zamglenie zdjęcia, brak możliwości złapania ostrości, zniekształcenie obrazu.

 

Pamiętaj również o tym, że niektóre kolorowe przedmioty z otoczenia mogą odbijać światło i przekłamywać kolory na Twoim zdjęciu. Ma to miejsce głównie w jasny i jaskrawy dzień.

Jeśli fotografujesz namalowany obraz, to koniecznie zrób to przed lakierowaniem, aby uniknąć walki z wszędobylskimi refleksami. Analogicznie w przypadku oprawiania scrapa, czy project life – szybka z ramki czy folia dają refleksy światła i zniekształcają pracę.

Co zrobić jeśli światło daje cień fotografowanej pracy?

Możesz je rozproszyć blendą lub po prostu zwykłą białą kartką papieru np. rozłożonym blokiem czy szkicownikiem.

 

W przypadku gdy jednak musisz skorzystać z oświetlenia, to może przyda Ci się tych kilka rad.

  • Użyj dwóch lamp o tym samym natężeniu i tej samej barwie światła.
  • Postaw je po obu stronach fotografowanego projektu, najlepiej pod kątem 45 stopni – zrównoważą się i nie stworzą cienia. 
  • Dobrze aby światło było rozproszone dyfuzorem – możesz użyć np. papieru śniadaniowego.
  • Unikaj zwykłego oświetlenia z góry, szczególnie przy fotografowanych na leżąco pracach ze zdjęciem, gdyż światło da niepożądane refleksy.
  • Sztuczne światło w pomieszczeniu z kolorowymi ścianami da na zdjęciu przekłamane kolory.
  • Oczywiście możesz również skorzystać z namiotu bezcieniowego – warto przemyśleć rozmiar pod kątem prac jakie tworzysz

 

Poradnik fotografowania rękodzieła – Tło i aranżacja

Generalnie o tle również pisała Domi, więc nie będę się powtarzała. Dodam tylko że niekoniecznie musisz w nie inwestować. Ja korzystam głównie z podłogi, więc tłem są drewniane panele 😉 Jak najbardziej mam też arkusz z tłem do fotografowania obiektów 3D. Dlatego mogę powiedzieć że się przydaje, jednak na start możesz korzystać z bloku A3 z białymi kartkami. Bez wątpienia tłem może być tkanina, kawałek tapetu, czy papier scrapbook – dla mniejszych prac.

Poza samym tłem warto się zastanowić nad aranżacją czyli układem zdjęcia. Możesz oczywiście fotografować samą pracę – ja tak lubię najbardziej. Ponadto możesz przemyśleć scenerię i dodać nieco elementów związanych z pracą.  Uwzględniając formę pracy warto rozważyć sposób w jaki będziesz fotografowała swój projekt.

Oczywiście dla płaskich projektów idealne będzie zdjęcie z lotu ptaka, czyli flat lay (flat = płasko, lay = układać, kłaść). Jednak dla ukazania szczegółów pracy warto również zrobić zdjęcia pod różnymi kątami ukazując zbliżenia.

Natomiast prace przestrzenne najlepiej fotografować vis-a-vis – tu znajdą się wszelkie kartki, albumy, boxy itp. Naturalnie możesz fotografować swoje projekty tak jak masz na to ochotę i we własnym charakterystycznym stylu. Jednak warto również przeanalizować jak praca wygląda i w jaki sposób przedstawić ją w najlepszym świetle 😉 

 

Mam jeszcze dla Ciebie kilka trików pomocnych w fotografowaniu:

  • Aby uzyskać efekt flatlay telefon trzymaj zawsze równolegle do ​​pracy.

  • Podczas wyzwalania migawki trzymaj telefon stabilnie – możesz skorzystać z samowyzwalacza.
  • Nie trzymaj obiektywu zbyt blisko pracy, gdyż soczewka może zniekształcić obraz. Lepiej zrobić zdjęcie z dalsza i je wykadrować.
  • Wysokie elementy Twojego projektu powinny być jak najdalej od źródła światła, aby nie rzucały cienia na resztę projektu.
  • Jeżeli miejsce gdzie fotografujesz jest oświetlone jaskrawym słońcem, to możesz rozproszyć światło przysłaniają nieco okno białym arkuszem papieru.
  • Fotografując wpis w art journalu czy travelersie, zadbaj o płaskie ułożenie stron, pomocne w tym celu są klipsy biurowe w przypadku sterczących stron. Natomiast w przypadku nierównego poziomu stron przyda się coś do podłożenia pod opadającą część, aby wyrównać położenie.

  • Natomiast przy fotografowaniu layoutu czy malunku akwareli, gdzie papier jest pofałdowany możesz użyć taśmy, kropek kleju, czy też masy mocującej, aby podkleić odstające części do podłoża i tym samym wyrównać całość.
  • Kontrast też jest ważny – jasne prace lepiej prezentują się na ciemnym tle, natomiast ciemne prace na jasnym tle.

  • Rób zawsze kilka zdjęć na wszelki wypadek, gdyby któreś wyszło nieostre to zawsze będzie w czym wybierać.

 

Poradnik fotografowania rękodzieła – Obróbka fotograficzna

Zdjęcie musi odzwierciedlać jak najbardziej Twoją pracę: kolory, nasycenie, szczegóły, warstwy i wszystko co w niej jest zawarte.

Oczywiście o większość możesz zadbać na etapie robienia zdjęcia – niektóre telefony umożliwiają zwiększenie lub zmniejszenie ekspozycji. Oznacza to, że zanim wyzwolisz migawkę możesz dostosować jasność swojego zdjęcia za pomocą (słoneczka) suwaczka po ustawieniu ostrości na obiekcie – przytrzymaj i przesuwaj żeby dostosować.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę że smartfon ma teraz coraz więcej możliwości, to i obróbkę możesz w nim wykonać. Większość telefonów ma zainstalowaną aplikację do obróbki zdjęć, jednak możesz dodatkowo zainstalować sobie odpowiednią dla Ciebie.  Poniżej wrzucam zdjęcia przed i po obróbce, wszystkie inne zdjęcia nie zostały poddane obróbce – zrobiłam z nich jedynie mozaiki. 

Na zakończenie dodam, że nie jestem fotografem, lecz co nieco już się zorientowałam w robieniu zdjęć produktowych – na własnych błędach. To co napisałam, to wynik spostrzeżeń na bazie przebytych doświadczeń. Ciekawa jestem czy choć trochę Ci pomogłam w lepszym eksponowaniu swoich prac. Jeśli tak to daj mi o tym znać. Natomiast jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to nie krępuj się i pisz w komentarzu. Jak zawsze postaram się na nie odpowiedzieć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.