Oglądam dużo lajwów. Głównie powtórki i po to, żeby się czegoś nowego dowiedzieć i podpatrzeć nowe techniki. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym tworzyła równocześnie z twórcą, ale robiłam już projekty z transmisji na żywo. Dzisiaj chciałabym pokazać moje interpretacje kilku takich projektów. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcę cię do tworzenia. Zapraszam.

Transmisje live

Projekty powstały na podstawie transmisji, które przeprowadziła Kamila na żywo w grupie Kreatywny Świat Naszych Pasji na FB oraz na FP sklepu Świat Pasji. Nie próbowałam dokładnie odtworzyć projektów, tylko inspirowałam się, korzystając z pokazanych tam technik lub używając podobnych materiałów. O zaletach i wadach transmisji live pisałam w jednym z poprzednich wpisów, ale w zasadzie czysto teoretycznie. Tym razem przyszła pora na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Projekt pierwszy – Mixed mediowy kolaż na blejtramie magnetycznym

Z okazji urodzin sklepu Świat Pasji Kamila poprowadziła relację na żywo, podczas której stworzyła urodzinowy kolaż w technice mixed media. Jeśli nie oglądałaś lajwa, nic straconego, w dalszym ciągu możesz wykonać projekty z transmisji live, ponieważ Kamila udostępnia opcję “replay”. Każdy film zostaje zapisany i można obejrzeć go później obejrzeć. Mixed mediowy kolaż zobaczysz klikając w ten link.

Nie miałam blejtramu, zrobiłam wobec tego wpis do art journala na kwadratowej bazie. Zaczęłam od kolażowego tła, kawałki papierów o różnym kolorze i fakturze przykleiłam klejem do mix media Stamperii. Następnie za pomocą szpachelki nałożyłam niebieską i brązową farbę akrylową. Po wysuszeniu farby, dodałam odbitki stemplowe czarnym tuszem permanentnym Archival. Żeby tło było jeszcze ciekawsze, nałożyłam białą pastę strukturalną przez szablon. Kamila użyła do tego czarnej farby akrylowej, ale mi tu bardziej pasował biały kolor. W punkcie centralnym Kamila umieściła babeczkę zrobioną z kolorowego papieru, natomiast ja poszłam nieco na łatwiznę. Wydrukowałam motyla i pokolorowałam go markerami alkoholowymi. Po przyklejeniu klejem do mix media, dodałam cieniowanie markerami zawierającymi india ink. Ten ink bezpośrednio po nałożeniu można rozcierać palcem, a po wyschnięciu jest permanentny. Ostatnie detale tego projektu to refleksy zrobione białym pisakiem żelowym.

Mój projekt powstał niemal zgodnie z przepisem podanym przez Kamilę. Ten przepis jest uniwersalny, można go spokojnie zastosować do projektów o każdej tematyce. Efekt końcowy zależy oczywiście od wyboru kolorów, materiałów i punktu skupienia wzroku. Ale co najważniejsze, zawsze się udaje :).

 

Projekt drugi – Mixed mediowy layout

Mój drugi projekt powstał z transmisji przprowadzonej przez Kamilę na grupie Kreatywny Świat Naszych Pasji i można go obejrzeć tutaj. Znowu jest to projekt w technice mixed media, mojej ulubionej zresztą, więc bez wahania postanowiłam się z nim zmierzyć. Tym razem Kamila stworzyła layout i ja również skorzystałam z tego formatu.

Kamila użyła papieru akwarelowego i zrobiła tło akwarelowe z lewej strony papieru, używając w tym celu kredek żelowych, tuszów i mgiełek. Dodatkowo użyła folii bąbelkowej jako stempla, żeby dodać ciekawe odbitki stemplowe. Ja natomiast powtórzyłam boczną kompozycję w pionie, ale użyłam tylko mgiełek do zabarwienia papieru. Kamila starała się wykorzystać jeden kolor w różnych odcieniach, u niej dominującym kolorem był turkus, ja natomiast połączyłam brąz z fioletem. Akurat taki zestaw kolorystyczny bardziej pasował mi do kolekcji Craft O’clock Twinkle of sunrise. Na przygotowane tło, podobnie jak Kamila, dodałam odbitki stemplowe oraz nałożyłam tusz Distress przez szablon.

Przygotowane tło nakleiłam na jeden z papierów z kolekcji  w ten sposób, aby wystawała kolorowa ramka. Kompozycję ułożyłam podobnie jak Kamila, z różnych porwanych kawałków papieru, serwetek, elementów do wycinania z kolekcji oraz napisów. Po raz kolejny Kamila zaproponowała ciekawy przepis o uniwersalnym zastosowaniu. Kolory i dodatki należy dobrać tak, aby komponowały się ze zdjęciem i w zasadzie każdy layout wyjdzie piękny.

Projekt trzeci – Akwarelowe tło z użyciem kredek żelowych – wpis do art journala

W ostatnim projekcie, podobnie jak Kamila użyłam kredek żelowych, żeby stworzyć wpis do art journala. Zapis tej transmisji dostępny jest do obejrzenia na grupie Kreatywny Świat Naszych Pasji, link tutaj.

Najpierw naniosłam kredkę bezpośrednio na papier, a następnie użyłam pędzelka i wody, żeby rozprowadzić i zblendować kolor. Następnie rozprowadziłam kredkę na folii, spryskałam wodą i naniosłam na tło, dodając delikatne plamy i zacieki tu i tam. Po dodaniu chlapań i wysuszeniu papieru dodałam odbitki stemplowe  brązowym tuszem Archival. Dziewczynkę pokolorowałam markerami alkoholowymi i po przyklejeniu klejem do mix media, dodałam cieniowania markerami z india ink. Żeby nie unosiła się w powietrzu, pod butami dorysowałam ciemniejszy kolor. Ozdobiłam obie strony kawałkami papieru i taśmy washi, dodałam napis oraz wykończyłam refleksami, narysowanymi białym pisakiem żelowym.

Kredki żelowe są łatwo dostępnym, niezbyt drogim produktem, a bardzo fajnie można z ich użyciem wyczarować ciekawe tło. Do tej pory wykorzystywałam je głównie do barwienia kwiatów, ale dzięki lajwowi Kamili  wypróbowałam je w innej technice.

Miałam olbrzymią frajdę przygotowując projekty z transmisji na żywo w mojej interpretacji. Zachęcam serdecznie, żeby oglądać lajwy i aktywnie w nich uczestniczyć, ponieważ wiele to znaczy dla twórcy, ale również, żeby tworzyć na ich podstawie. W końcu po coś są te lajwy, żeby zachęcić nas do tworzenia. 

Pozdrawiam, Magda Kam

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.