Witam serdecznie. Jakiś czas temu zakupiłam radełko krawieckie i z miejsca stało się moim faworytem. Małe, poręczne i łatwe w użyciu narzędzie doskonale sprawdza się do dodawania detali pracom z papieru. A ponieważ zbliża się Boże Narodzenie, czyli najgorętszy kartkowy okres w roku, przygotowałam mnóstwo projektów z różnymi pomysłami na wykorzystanie radełka. Zapraszam.

Radełko służy do zaznaczania na materiale linii cięcia lub szycia. Są różne rodzaje radełek, mogą rysować linię ciągłą, przerywaną lub ostrą-kropkowaną. Powstaje tak jakby imitacja przeszycia. Radełko, które ja posiadam, ma długie, stożkowe ostrza, które nakłuwają papier i pozostawiają perforację w postaci małych kropeczek. Obrotowe ostrze jest wykonane z metalu, natomiast rączka jest drewniana. Trzeba jeszcze nadmienić, że jest to bardzo tanie narzędzie i jak już wspomniałam, łatwe w obsłudze. W zasadzie od razu można zacząć używać. Wystarczy wziąć kawałek papieru, miękką podkładkę np. pod myszkę komputerową, ewentualnie linijkę i działać.

Linia perforowana prosta

Linię prostą uzyskasz, gdy przejedziesz radełkiem wzdłuż krawędzi linijki. Trzeba dosyć mocno dociskać radełko do papieru, żeby ślad był wyraźny, ale z wyczuciem, żeby go nie rozerwać. Przejedź radełkiem kilka milimetrów od krawędzi kartki, żeby uzyskać ładną ramkę. Tego typu sztuczne przeszycia mogłaś już wielokrotnie oglądać w moich pracach, np. tu, tu i tu.

Linia perforowana falista

Taką linię uzyskasz rysując radełkiem wolną ręką jeden raz lub dwa, lub tyle razy, ile chcesz. W ten sposób uzyskasz fantazyjną ramkę wokół papieru.

Linia perforowana wzdłuż krawędzi

Ciekawym i kreatywnym pomysłem na użycie radełka zgodziła się podzielić z czytelnikami bloga Justyna Chrzanowska KartKiki. Przejechała radełkiem na linii styku dwóch papierów i uzyskała interesujący efekt wszycia mniejszego papieru w większy.

Tło perforowane linią prostą

Możesz użyć linijki lub rysować wolną ręką dodając linie na całe tło, nie tylko wzdłuż krawędzi papieru. Linie mogą być równoległe lub pod kątem, możesz też narysować kratkę.

Tło perforowane linią falistą

Rysujesz wolną ręką linie faliste wedle uznania na całym przednim panelu kartki. Możesz również użyć szablonu, żeby narysować konkretny wzór, np. okręgi.

Linie perforowane na różnych elementach

W zasadzie nie musisz ograniczać się tylko do tła, możesz dodawać linie szycia na każdym elemencie na kartce, zwłaszcza, jeśli robisz kartki z resztek papierów, tak jak ja w poniższym przykładzie. Dodałam nawet przeszycia na kółku wyciętym wykrojnikiem. Wzięłam mniejszy wykrojnik i użyłam go jako szablonu. Przymocowałam wykrojnik do papieru za pomocą taśmy washi i przejechałam radełkiem na zewnątrz wykrojnika. Żeby całość była spójna, napis też potraktowałam radełkiem.

Prawdziwe przeszycia

Radełko krawieckie może być pomocne do zrobienia ręcznych przeszyć na kartkach. Ząbki radełka znaczą papier i wyznaczają dziurki do szycia. Wystarczy zatem wziąć igłę z nitką i zacząć szyć. Najlepiej sprawdzi się nić do dżinsu, kordonek, mulina lub niezbyt gruba włóczka. Możesz zastosować dowolny ścieg ręczny, ja zrobiłam stębnowy i zygzak. Również gęstość ściegu możesz dostosować wedle uznania.

Co jedna dziurka

Wbijasz igłę w każdą dziurkę zrobioną przez ząbki radełka. Przeszycia ręczne nie muszą być doskonałe, oczywiście praktyka czyni mistrza.

Co dwie dziurki

Można sobie pomóc i najpierw przekłuć igłą co drugą dziurkę. Wiadomo wtedy, jak poprowadzić ścieg.

Co trzy dziurki

Przeszycia ręczne są łatwe do wykonania, ale zabierają dużo czasu. Szycie co trzy dziurki zdecydowanie skraca ten czas. Można wtedy użyć grubszej nici.

Ścieg zygzakowy

Użyłam ściegu zygzakowego, żeby połączyć dwa kawałki papieru. To fajny pomysł na wykorzystanie resztek.

Użyte materiały

Zbliżając się do końca tego wpisu chciałabym jeszcze wspomnieć o produktach, których użyłam do zrobienia kartek. Wykorzystałam najnowszą kolekcję P13 The four seasons – Winter, arkusze Winter 03, Winter 04 oraz elementy do wycinania Winter 07. Użyłam również starszych kolekcji Mintay Papers i arkusza z elementami do wycinania Sweetest Christmas. Poinsecje wykonałam z papieru czerpanego oraz Mi-Teintes, płatki wycięłam wykrojnikiem Craft Passion. Posłużyłam się również wykrojnikami serwetka 3, ramki okrągłe oraz gałązki świąteczne.

Jeżeli podobają Ci się przeszycia na kartkach, to więcej na ten temat możesz dowiedzieć się ze wpisu Kamili. Z mojej strony to byłoby na tyle, mam nadzieję, że Cię zainspirowałam i zachęciłam do zakupu radełka krawieckiego. Jestem bardzo ciekawa, jakie jeszcze masz pomysły na jego wykorzystanie, podziel się nimi w komentarzu. Dziękuję za dzisiejsze odwiedziny i przypominam o trwającym na naszym blogu wyzwaniu W ten deseń. Mam nadzieję zobaczyć mnóstwo bożonarodzeniowych projektów.

Do zobaczenia,

Magda Kam

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.