Bardzo lubię rzeczy, które powstają w wyniku recyklingu, tj. jak recyklingowe świeczniki z tego wpisu. Często sięgam po puszki, słoiki i butelki, które dla kogoś innego są po prostu zwykłym śmieciem. Zapraszam Cię na tutorial w którym pokażę, jak ze słoiczka po jogurcie możesz zrobić świąteczne recyklingowe świeczniki 🙂

Do stworzenia świecznika potrzebujesz słoika (najlepiej w ciekawym kształcie) oraz przydasi do ozdobienia. Ja użyłam rzeczy z poniższego zdjęcia. Zobacz jak niewiele potrzeba 😉

Aby wykonać świeczniki wykorzystałam słoiki po jogurcie, które nie mają zakrętek, i które ze wzgledu na ten brak 90 % osób wyrzuca.

Przygotowanie słoika

Słoik odtłuściłam poprzez umycie w płynie do mycia naczyń, następnie w okolicy szyjki posmarowałam klejem typu magik i okręciłam kilkukrotnie jasnym sznurkiem.

Dodatkowo górę słoika i brzeg również smaruję klejem, a następnie obsypuję przezroczystymi mikrokulkami. Robię to tak, jak na zdjęciu poniżej (mikrokulki wsypuję do miseczki) – wtedy mikrokulki dolegają dobrze.

Słoik odstawiam do wyschnięcia. Możesz pracować dalej, ale musisz pamiętać o tym, że w trakcie pracy mikrokulki będą odpadać dopóki klej nie wyschnie.

Ozdabianie świecznika

Kiedy klej wyschnie rozpoczynam ozdabianie. Do przyklejenia wszystkich ozdób używam zawsze kleju magicznego nigdy kleju z pistoletu, ponieważ zdarzyło mi się, że po użyciu kleju z pistoletu ozdoby po jakimś czasie odpadały. W pierwszej kolejności przyklejam małe szyszki modrzewiowe, które zbieram podczas spacerów i dobrze suszę.

Nie odcinam drucika od owoców, które będę przyklejać. Wykonuję z niego dodatkową ozdobę skręcając drucik na patyczku od szaszłyków.

Moją ozdobę przyklejam oczywiście klejem magicznym i wstępnie układam drucik (po wyschnięciu kleju uformuję go docelowo).

Na koniec dodaję trochę kręconego mchu w kolorze zielonym, który doda świecznikowi koloru i ożywi go kontrastem.

Wykończenie

Na gąbeczkę nabieram białe gesso (możesz też użyć białej farby akrylowej) i delikatnie tapuję całość mojej kompozycji.

Tą samą czynność równie delikatnie wykonuję też na przyklejonych mikrokulkach.

Gotowa praca

Tak wyglądają gotowe świeczniki.

Jak widzisz bez problemu sama możesz wykonać takie recyklingowe świeczniki, zamiast wyrzucać niepotrzebne słoiki. Możliwe już w podobny sposób wykorzystałaś słoiki? Pochwal się koniecznie! Z przyjemnością zaglądnę do Ciebie i zobaczę co stworzyłaś.

Pozdrawiam serdecznie

Ula K.

 

6 komentarzy

  1. Wspaniale są Ula . Ja mam ogromny problem z recyklingiem niestety

  2. Bardzo efektowne świeczniki. Przygotowanie takich dekoracji z pewnością wymaga trochę pracy, ale efekt cieszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.