Przy tworzeniu papierowych prac zawsze zostaje mnóstwo ścinków – ekonomicznie, ekologicznie i przyjemnie byłoby wykorzystać je do kolejnych prac. Proponowałyśmy już pomysły na ścinki w formie pasków, a dziś moja kolej, żeby przedstawić kilka kreatywnych metod na małe skrawki papieru. Zdecydowanie polecam powycinać z nich kółka!

Dziurkacze koła dostępne są w różnych rozmiarach.
Dziurkacze koła dostępne są w różnych rozmiarach i pomogą nam ujarzmić ścinki.

Do wycinania kółek o różnej średnicy najwygodniejsze i najbardziej poręczne są dziurkacze. Łatwo się z nimi pracuje, ale niestety wymagają sporo miejsca do przechowywania. Dostępne są też wykrojniki koła, czasem z ozdobnymi brzegami albo z przeszyciami. Ale równie dobrze dasz radę kółka powycinać ręcznie – narysować cyrklem albo odrysować od czegoś okrągłego, lub po prostu wyciąć na oko, bo wcale nie muszą być idealne. A ścinki te wykorzystać możesz na wiele różnych sposobów.

Kółka różnej wielkości w różnych kompozycjach.

Różnej wielkości koła będą stanowiły świetną podstawę kompozycji nawet w większych pracach, takich jak LO. Zaczynając od większych, dokładając stopniowo mniejsze rozmiary, stworzysz ciekawy układ elementów, podkreślający zdjęcie.

Poniżej widać layout (LO) na okrągłej bazie, całe zbudowane na okręgu. Kompozycja pracy opiera się na powtarzalnym kształcie koła, a do jej stworzenia użyłam właśnie ścinków, powycinanych w kółeczka. Również zdjęcia w tym przypadku są okrągłe. W centralnej części znajdują się duże koła, uzupełnione następnie coraz mniejszymi. Niektóre elementy umieszczone są na kosteczkach 3d, aby dodać scrapowi objętości. Większość wykorzystanych dodatków ma także okrągły kształt (guziki, kwiatki, okrągłe naklejki, enamel dots), dzięki czemu zwiększa się spójność pracy i unikamy chaosu.

LO na okrągłej bazie.
LO na okrągłej bazie.

Podobnie na kolejnej pracy – podstawą jest okrągłe zdjęcie, wokół którego niczym chmura ułożone są elementy ozdobne w kształcie różnej wielkości kółeczek.

LO z "chmurą" okrągłych elementów.
LO z “chmurą” okrągłych elementów.

Kółka możesz też ułożyć w sposób bardziej uporządkowany i stworzyć z nich “platformy”, na których umieścisz dodatkowe ozdoby.

LO jest liftem pracy autorstwa Anny Komendy (Moriony).
LO jest liftem pracy autorstwa Anny Komendy (Moriony).

Kółka w różnych kompozycjach w różnych pracach.

Motyw kółek jako główny element kompozycji możesz też wykorzystać w innych formach.

Art journal:

Ścinki kółka plus naklejki.
Ścinki kółka plus naklejki.

Kartki:

Kolorowe kółka na czarnym tle.
Kolorowe kółka – ścinki na czarnym tle.
Stemplowane kółeczka i kwiatki.
Stemplowane kółeczka i kwiatki.

Bardziej przestrzenne formy, np. parawanik na zdjęcia ozdobiony m.in. małymi kółeczkami:

Morski parawanik z kółkami.
Morski parawanik z kółkami.

Zwróć uwagę, że staram się zawsze do kółek wyciętych ze ścinków dodać inne ozdoby w podobnym kształcie – samoprzylepne kropki, guziki, badziki, okrągłe naklejki, wzór z kropek/kółek uzyskany przez szablon. Powielanie podobnego motywu czy kształtu w różnych formach, materiałach i rozmiarach ciekawie buduje spójność kompozycji, a jednocześnie pozwala uniknąć nudnej powtarzalności (co mogłoby nastąpić, gdybym np. wykorzystała kółka wyłącznie jednej wielkości i przykleiła wszystkie płasko).

Tę samą zasadę stosuję w albumach. Na okładce pojawia się kompozycja oparta na kółkach, a wewnątrz również koła, w mniejszej ilości, uzupełnione innymi okrągłymi ozdobami.

Kółkowa okładka dziecięcego albumu.
Kółkowa okładka dziecięcego albumu.
Strony ze środka - kółeczka papierowe i dopasowane ozdoby.
Strony ze środka – kółeczka papierowe i dopasowane ozdoby.

Dodatki stworzone z kółek

Wycięcie kółek z resztek papieru pozostałego po większym projekcie to także świetny pomysł na stworzenie dopasowanych do tego projektu dodatków. Zamiast gotowych naklejek użyj właśnie takich kółeczek, różnej wielkości i przyklejanych na różnych wysokościach. Najczęściej “drugie strony” wykorzystanych w pracy papierów mają pasującą do całości kolorystykę i wzór. Wycięte z nich kółka będą idealnie pasować do projektu. Jeśli nie chcesz poprzestać tylko na takich papierowych ozdobach to mogą one być dodatkową warstwą, wzbogacającą kompozycję z innych dodatków, np. kwiatów czy tekturek.

Oprócz wykorzystania okrągłych ścinków jako samodzielnych ozdób można z nich stworzyć większe elementy, np. fajne bałaganiarskie kwiatki:

Kółeczka pogniecione i poszarpane na brzegach tworzą bardziej przestrzenny efekt.
Kółeczka pogniecione i poszarpane na brzegach tworzą bardziej przestrzenny efekt.

Takie ozdoby można wykorzystać np. do kartek:

Kwiaty z kółek z wzorzystego papieru.
Kwiaty z kółek z wzorzystego papieru.
Minimalistyczne kwiatki z papieru jednobarwnego.
Minimalistyczne kwiatki z papieru jednobarwnego.

Albo do art journali:

Kwiatki z kółek trochę poszarpane i podkreślone czarnym cienkopisem.
Kwiatki z kółek trochę poszarpane i podkreślone czarnym cienkopisem.

Im więcej ścinkowych kółeczek w różnych kolorach i wzorach tym więcej rzeczy można z nich stworzyć. Fale, drzewa, rybią łuskę, dachówki albo może suknię stemplowej lalki?

Kółka stemple powycinane i warstwowo umieszczone jako fałdy sukni.
Kółka stemple powycinane i warstwowo umieszczone jako fałdy sukni.

Jako wielka miłośniczka kółek ciekawa jestem, czy spodobały Ci się moje pomysły na ścinki? I czy w ogóle używasz w swoich projektach ścinków, w dowolnych kształtach? Może masz swoje patenty na nie – daj znać w komentarzach, chętnie wypróbujemy!

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.