Witam serdecznie,

W dzisiejszym wpisie chcę Ci pokazać jak wykonać słoneczną spinkę soutache.  Pokażę krok po kroku jak ją uszyć ze sznurków soutache oraz zamocować na metalowej bazie. Spinka może się okazać efektowną ozdobą we włosach na każdą okazję. W moich poprzednich wpisach znajdziesz wskazówki dla zaczynających przygodę nie tylko z soutache, ale również z innymi technikami tworzenia biżuterii. Jeśli jeszcze ich nie widziałaś, to serdecznie zapraszam do lektury.

 

Do wykonania spinki soutache potrzebne Ci będą:

Zaczynamy pracę!

Przyklej kaboszon do filcu, najlepiej dzień wcześniej. Jak przeleży jedną noc, to lepiej złapie i będzie mniej podatny na wyginanie podczas pracy.

Przyłóż bazę spinki i przytnij filc na jej kształt, z pozostawieniem miejsca na przyszycie sznurków. Zostaw go trochę więcej, potem dotniesz, jeśli filc będzie wystawał. Możesz również odrysować i wyciąć ten sam kształt na welurze/skórce. Teraz będzie Ci łatwiej, niż przy odrysowywaniu już na gotowej pracy. Tutaj też odrysuj i wytnij jak idą linie. Lepiej żeby odrys był większy, to ładnie się ułoży po przyklejeniu.

Zszyj sznurki, formując je na kształt kaboszonu. Następnie przyszyj je do filcu. Pamiętaj, aby zawsze wkłuwać się pomiędzy sznurki.

Na dole w łączeniu między sznurkami, doszyj koralik 3mm lub 4mm. Następnie zagnij sznurki i wszyj koraliki w rządku, aż do góry kaboszona.

Aby zamknąć rządek koralików przeszyj sznurki robiąc zaokrąglenie i przyszyj je do sznurków, wkłuwając się w środek jodełki.

 

Zrób kolejny zawijas i od spodu doszyj go do tego poprzedniego. Następnie sznurki przeciągnij dołem i doszyj do sznurków z poprzedniego rzędu.

 

Zszyj sznurki na długość bazy spinki i przyszyj do filcu. Nie przeciągaj nitki przez całą bazę od spodu, przy takich długościach będzie przeszkadzała lub wyginała/naciągała pracę. Zakończ pod spodem, zawiąż supełek, odetnij i nawlecz nitkę od nowa.

Pora na wykonanie kolejnego rzędu koralików wzdłuż bazy spinki. Zagnij sznurki i zacznij wszywać koraliki wracając sznurkiem w kierunku kaboszona. Możesz najpierw zszyć sznurki, potem doszywać koraliki. Pamiętaj o przyszyciu sznurków do filcu. Po doprowadzeniu sznurków do kaboszona możesz przyciąć filc. Uważaj aby nie przyciąć sznurków ani nici.

Zakończ rząd koralików przyszywając doprowadzone sznurki do sznurków z łuku okalającego kaboszon. W zagięciu doszyj koralik toho 9/0 i zrób kolejny łuk oplatając koralik.

Następnie zszywjąc sznurki przeprowadź je ponad rzędem koralików. Po nagięciu pasa koralików, aby dopasować go do bazy spinki, zostaje miejsce z widocznym filcem. Wszyj tam koralik toho 9/0.

 

Obręcz wykonaną ze sznurków przyszyj  do tyłu pracy tak aby wyjść igłą po przeciwnej stronie pomiędzy sznurkami. Dodaj w przestrzeni kolejny koralik toho 9/0.

Mocując pętlę wbijaj się igłą również w sznurki z poprzedniego rzędu, praca będzie się lepiej trzymała. Koniec łuku przyszyj do filcu, igłę wyprowadź między sznurkami. Od dołu uformuj kolejny łuk, który zazębi się z tym utworzonym wcześniej. Zszyj je razem.

 

Zrób kolejny mały zawijas i przyszyj go do spodu filcu. Pamiętaj aby od dołu zszywać również sznurki ze sobą. Spowoduje to że nic nie będzie latało i praca będzie spójna.

Z drugiej strony zrób takie same zawijasy, aby spinka była symetryczna.

 

Koniec zawijaska przyszyj do górnej części spinki soutache. Łącząc te elementy opleć zawijas utworzony na początku pracy jedynie żółtymi sznurkami. Szary sznurek zostaw, gdyż uformujesz z niego osobny wywijas.

 

Zszyj żółte sznurki i przeprowadź je tyłem pracy. Przeciągnij przez środek wywijasa na dole, jak ogniwo łańcuszka i zszyj.

Zajmij się teraz szarym sznurkiem, który zostawiłaś na górze. Przyszyj najpierw do poprzednich łuczków.

Następnie okręć go dwukrotnie i zrób z tego pętlę zszywając szary szarym. Kolejno przeciągnij go pod zawijaskiem do pasa koralików.

 

Teraz formuj malutkie fale i przyszywaj je do sznurków z boku paska obszytych koralików. Na grzbiecie sznurek przyszyj płasko.

Gdy wykonasz symetryczne fale wzdłuż pasa koralików, to przyszyj szary sznurek do poprzednich z tyłu bazy i odetnij go.

Przeciwległą stronę spinki zrób analogicznie do pierwszej. Wywijas na górze zrób trochę wyżej i dopiero przyszyj do poprzedniego. Będzie to wyglądało ładniej i ciekawiej niż zrobione identycznie. Następnie postępuj jak z przy prawej części spinki soutache.  Nie zapomnij dobrze przyszyć sznurków pod spodem bazy.

Pora na wykończenie spinki soutache.

Wycięty uprzednio obrys z weluru lub skórki przyklej i dodatkowo przyszyj do bazy spinki. Będziesz miała pewność że tak przygotowana baza nie odpadnie od całości.

 

Tak przygotowany element przyklej od spodu wcześniej uszytej spinki. I w zasadzie gotowe 😀

Moja słoneczna spinka soutache prezentuje się następująco:

 

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię tym poradnikiem, do wykonania ciekawej ozdoby do włosów. Koniecznie pochwal się swoją twórczością! 🙂

Pozdrawiam,

Marta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.