Kredki akwarelowe są wyjątkowym medium, mają niezwykle artystyczny potencjał. Dodatkowo różnorodność technik aplikacji na mokro i na sucho daje każdemu możliwość eksperymentowania i dostosowania medium do własnych potrzeb, szczególnie w technikach mixed media. Dlatego też dziś na tapet wzięłam sposoby aktywowania kredek akwarelowych.

 

Jako że nie jestem graficzką czy malarką, a jedynie hobbystką technik mixed media, więc to pod tym kątem zajmę się tematem kredek akwarelowych.

Kredki akwarelowe to połączenie wygodnej, ołówkowej formy z właściwościami farby akwarelowej. Zazwyczaj mają drewnianą oprawę, natomiast zamiast zwykłego grafitu posiadają wodorozpuszczalne pigmenty. Z tego też powodu często bywają nazywane kredkami wodnymi. Ten typ kredek możesz używać zarówno „na sucho”, jak i „na mokro”. W tej pierwszej wersji będą kolorowały podobnie do kredek ołówkowych, a w drugiej będą zachowywały się jak farby akwarelowe. Zatem dają dużo możliwości twórczych, dużo więcej niż tradycyjne kredki i klasyczne farby akwarelowe osobno.  Szczerze powiem, że póki nie poznałam ich potencjału nie uznawałam kredek akwarelowych za odpowiednie medium do użycia w mojej twórczości.

Jak już wspomniałam wyżej kredki akwarelowe składają się z rozpuszczalnego w wodzie pigmentu, zatem ​​po dodaniu wody do suchego rysunku wykonanego tego typu kredkami woda rozpuszcza go, tworząc farbę przypominającą akwarelę. Dlatego warto korzystać z odpowiedniego papieru, który pozwoli na kreatywną zabawę. Wówczas aktywowany pigment można przesuwać i manipulować pędzlem, podobnie jak tradycyjną akwarelę.

Oczywiście należy pamiętać, że moc pigmentu kredki wodnej nałożonej na papier będzie miała także wpływ na nasycenie koloru po zmoczeniu / aktywacji. Oznacza to że im mocniejszych pociągnięć użyjemy nakładając kolor, tym więcej pigmentu zostawimy na kartce i tym bardziej będzie on nasycony po dodaniu wody.

Ponadto ilość wody użytej do aktywowania pigmentu również będzie miała wpływ na ostateczny wygląd pracy. Kiedy nanoszona jest jedynie niewielka ilość wody, to pigment nie rozpuszcza się całkowicie. Dlatego też nadal będzie widać oryginalne pociągnięcia i teksturę suchej kredki. Z kolei użycie większej ilości wody umożliwia dokładniejsze rozpuszczenie i przemieszczenie pigmentu, dzięki czemu kolor będzie wydawał się gładszy.

Dużo zależy również od papieru jaki wykorzystujemy do malowania oraz jego jakości. Co więcej rodzaj użytego aktywatora także ma znaczenie, ale o tym za chwilę.

 

Sposoby aktywowania kredek akwarelowych.

To że kredka akwarelowa jest kredką nie ogranicza Cię jedynie do używania jej na sucho. 

Jest wiele sposobów aktywowania kredek akwarelowych, a ich podział związany jest z obecnością, bądź z brakiem wody.

  • na suchym papierze sucha kredka – bez aktywacji;

  • sucha kredka na suchym papierze + naniesienie wody pędzelkiem;
    Narysuj kształty kredką bez maczania jej w wodzie, następnie delikatnie przetrzyj je mokrym pędzelkiem.
  • suche kredki na mokrym papierze;
    Wykonaj pociągnięcia suchą końcówką kredki akwarelowej na zwilżonym papierze. Kiedy czubek kredki dotknie mokrego papieru, woda aktywuje powierzchnię końcówki grafitu, ale nie rozpuści jej całkowicie.
  • mokra kredka na suchym papierze;
    Zanurz końcówkę kredki akwarelowej w wodzie, a następnie narysuj linię lub kształt – metoda ta rozpuszcza zewnętrzną warstwę spoiwa i tworzy linie pośrednie pomiędzy mokrymi i suchymi.
  • mokra kredka na mokrym papierze;
    Zmocz papier, zmocz kredkę, następnie narysuj linię lub kształt – metoda ta pozwoli na uzyskanie bardziej płynnych przejść kolorystycznych.

Wiesz już że kredek akwarelowych można używać na sucho i na mokro, dodatkowo można to bardziej zróżnicować. Aby osiągnąć zadowalający efekt głębi możesz pracować powtarzalnie. Mam na myśli, że po wyschnięciu pierwszej warstwy możesz dodać kolejną. Oczywiście możesz pracować warstwowo bez czekania aż pierwsza warstwa projektu wyschnie.

 

Sposoby aktywowania kredek akwarelowych – media

Kredki akwarelowe pozwalają również na stosowanie wielu sztuczek, dlatego poza tradycyjnym aktywowaniem pigmentu wodą możesz do tego celu wykorzystać media. 

  • blender do markerów akwarelowych – nie rozciągasz pigmentu, a jedynie tylko go aktywujesz
  • blender do markerów alkoholowych – nie rozciągasz pigmentu, a jedynie tylko go aktywujesz, dodatkowo częściowo zabiera on pigment

  • gesso białe lub gesso transparentne 
    Jest to szczególnie przydatne jeśli pracujesz na wielu warstwach i nie chcesz aby pigment z kredek zaprzepaścił efekty twoich dalszych poczynań. Gesso sprawi, że aktywowany pigment będzie permanentny i nie zareaguje już na wilgoć. Jedyne o czym musisz pamiętać, to to że jeśli użyjesz białego gesso, to kolor stanie się bardziej przydymiony / stłumiony, gdyż biel złagodzi nasycenie pigmentu.

Podczas szykowania przykładów zauważyłam, że kredki różnią się nico efektami w zależności od zawartości pigmentu i przeznaczenia danych kredek.

To tyle na dziś, gdyż temat jest dość obszerny, zatem postanowiłam podzielić go na części. W kolejnym artykule zajmiemy się sposobem pracy z kredkami akwarelowymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.