Przy przechowywaniu papierów warto również wspomnieć o resztkach papierów jakie zostają. Ścinki papierów również można wykorzystać do prac scrapbookingowych i cardmakingowych. Tak samo jak papiery należy je zorganizować, aby łatwo było z nich korzystać.

 

Zapewne wszystkie skraperki kreatywnie wykorzystują niemal każdy skrawek papieru. Jest to idealny sposób na oszczędności scrapbookingowe. Dodatkowo skraperki, które mają sentyment do niektórych papierów (jak ja) mogą wykorzystać je do cna. Podejrzewam że i Ty sprytnie zagospodarowujesz pozostałości po większych projektach.

 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim jeśli nazbierał Ci się już spory zapas ścinków i resztek papierówych, to pora je posortować. Jeśli dopiero zaczynasz, to warto przemyśleć system sortowania resztek. Podobnie jak przy papierach, warto przemyśleć sposób w jaki pracujesz, a także prace jakie wykonujesz. Tworzysz prace pojedyncze czy masowe? Kartki, albumy czy LO?

Mój system obejmuje podział na 3 rodzaje:

– niemal całe arkusze

– połowa lub 1/4 arkusza

– małe kawałki i paseczki

Największe ścinki przechowuję w albumie do scrapbookingu.

Średniej wielkości mam w teczce z przegródkami.

Edit:
W międzyczasie od napisania tego wpisu znalazłam w sklepie papierniczym większy skoroszyt z kolorowymi przegródkami. Ma on dno harmonijkowe, dlatego jest bardziej elastyczny i jest mniej narażony na pękanie. Nabyłam go i przepakowałam tam swoje ścinki 🙂 Zobacz sama jakie sprytne rozwiązanie:

Wstawiony na półkę prezentuje się następująco:

Natomiast te małe trzymam w obwolutach w małym segregatorze.

Wszystkie ścinki mam posortowane grupami kolorów. Ścinki są idealne gdy brakuje mi przysłowiowej kropki nad I w LO.

Reszta to drobnica, która ląduje luzem w koszu do wykorzystania przy ewentualnej okazji. Najczęściej wykorzystuję je w pracach ATC lub kolażowych.

Biorąc pod uwagę skraperki tworzące również albumy, boxy i kartki sposób przechowywania może być nieco inny. Znów analogicznie jak przy przechowywaniu papierów nie mogę Ci powiedzieć jak powinnaś to robić, bo to Tobie ma być wygodnie z nich korzystać. To Ty musisz znaleźć system idealny.

 

Jak można wykorzystać ścinki?

Jest całe mnóstwo sposobów, np.:

a/ papierowe prace wzorowane na technikach patchworkowych

– quilt (kwadraty, prostokąty, trójkąty, heksagony)

– bargello

– herringbone

– chevron quilt

b/ prace z dużą ilością warstw

c/ tygodniowe wyzwania – raz w tygodniu dawaj sobie wyzwanie, że wykonasz pracę tylko z użyciem ścinków.

 

Ze ścinków możesz też wycinać mniejsze elementy, które będziesz używać w swoich pracach, np.:

– elementy geometryczne: kółeczka, kwadraciki, trójkąty, heksagony – o wykorzystaniu ścinków w formie kółeczek pisała Tores

paseczki – o ich wykorzystaniu pisałam już w artykule o paskach w scrapbookingu.

– kwiatki i listki

– tagi

– inne kształty: serduszka, gwiazdki, liście, itp.

Gdzie (w jakich pracach) możesz wykorzystywać ścinki papierów?

Praktycznie w pracach wszelkiego rodzaju – w albumach, kartkach, LO, mixed media, art journal itd.

art journalowe wpisy autorstwa Tores
kartka i art journal autorstwa Tores

 

zakładki i mixed media serce autorstwa Ola Wu

Oczywiście wykorzystywanie ścinków nie musi być w Twoim guście. Jeśli tego nie czujesz, to nie musisz się zmuszać do pracy ze ścinkami. Jest wiele opcji aby spożytkować coś co Ci się nie przyda. Najłatwiejszym i najszybszym wyjściem będzie wyrzucić to co niepotrzebne. Jednak pamiętaj, że to co nie przyda się Tobie może przydać się innym. Proponuję zatem oddanie ich potrzebującym np. początkującym skraperkom, do szkolnej świetlicy, do przedszkola do warsztatów terapii zajęciowych, itp.

Ciekawa jestem czy znasz może jakieś inne ciekawe sposoby na ścinki papierów? Może pochwalisz się swoimi sposobami na wykorzystywanie resztek tego typu? Daj znać w komentarzu, chętnie Cię odwiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.