Ostatnio w mojej pracowni powstał mixed mediowy projekt wagi nieco cięższej niż layouty, wpisy do art journali, ATC czy kartki mixed mediowe. Jest to zepsuty kontroler do konsoli x-box, który trochę się naczekał na swoją przemianę. Jeśli ciekawi Cię jak powstał steampunkowy gamepad, to zapraszam do poniższego wpisu.

Zacznę może od tego co to jest alterowanie – z angielskiego alteration, co oznacza zmiana, przemiana, modyfikacja, przeróbka itp.

W zeszłym roku otrzymałam od syna gamepad x-box do przeróbki i tak on sobie czekał i czekał na moją wizję. Oczywiście wiedziałam, że do jego przemiany wykorzystam technikę mixed media oraz że ma być bardziej męski, gdyż będzie zdobił pokój syna. Niedawno podczas przeorganizowywania szafki w pracowni odnalazłam wcześniej wspomniany kontroler. Postanowiłam że coś z nim zadziałam. W związku z tym przejrzałam moje zbiory różnych przydasi i zdecydowałam że powstanie steampunkowy gamepad.

Zaczęłam od wyczyszczenia i odtłuszczenia gamepada. Następnie wybrałam elementy, którymi zamierzałam go ozdobić. Ułożyłam sobie wstępnie kompozycję. Później docelowo przykleję nieco inaczej trybiki – jak zawsze u mnie zmienia się nieco koncepcja w czasie pracy 😉

steampunkowy gamepad - kompozycja

Trybiki przyklejałam z użyciem pasty żelowej, ale tak naprawdę każde medium żelowe jest do tego dobre. Projekty mixed media mają to do siebie że ich wykonanie zajmuje dość dużo czasu zważywszy na schnięcie. Przyspieszyć to można dzięki nagrzewnicy – polecam. Ja poczekałam aż podeschnie zanim zaczęłam pokrywanie czarnym gesso, gdyż nie śpieszyło mi się. W niektórych miejscach nałożyłam dwie warstwy gesso, aby steampunkowy gamepad uzyskał efekt na jakim mi zależało 😉

steampunkowy gamepad - podkład

Kiedy już baza pod mój właściwy projekt była gotowa, czyli kompozycja przyklejona, a całość pokryta gesso, to wreszcie mogłam się zabrać do wydobywania szczegółów. Gamepad w kolorze czarnym nie do końca prezentowałby się dobrze. Do podkreślenia detali wykorzystałam technikę suchego pędzla. Użyłam w tym celu akrylową farbę metaliczną DecoArt w kolorze brązu.

Następnie aby dodać postarzonego wyglądu, używając pędzla do tapowania i tej samej techniki pokryłam wybrane sekcje pastą inka gold w kolorze brązowego złota. Całość już mnie zadowalała, ale postanowiłam dodać nieco cieni i głębi mojej kompozycji. Dlatego też zrobiłam jeszcze przecierki pastą inka gold w kolorze grafitowym.

steampunkowy gamepad - gotowy

Steampunkowy gamepad dostał również oprawę 🙂 . Znalazłam odpowiedniej wielkości ramkę, pomalowałam ją na biało i zrobiłam przecierki metodą suchego pędzla. Całość wisi już u syna w pokoju i idealnie komponuje się z wykonanym dawno temu monogramem 🙂

steampunkowy gamepad - oprawiony

Zapewne zauważyłaś iż w moim projekcie nie dodawałam żadnych tekstur, poza tymi które powstały z malowania pędzlem. Nie dodawałam również żadnych dodatków wypełniających i kwiatów. To nie jest tak że musisz tworzyć tak jak inni tworzą, znajdź swój styl i to co lubisz, to co Ci się podoba. Ja lubię minimalizm i dlatego uważam, że ta praca jest spójna. Jest w moim stylu i bardzo mi się podoba, pomimo tego że lubię projekty bardzo kolorowe. Daj znać czy mój projekt przypadł Ci do gustu i czy zainspirowałam Ciebie do alterowania starych bezużytecznych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.