W związku z artykułem i filmem, w którym przetestowałam białe tusze przygotowałam przegląd wyników. Jeśli jesteś ciekawa wyników, to zapraszam do zapoznania się z poniższą klasyfikacją.

Tusz biały jest zdecydowanie bardzo specyficzny i niekoniecznie jest używany do tych samych zadań co tusz czarny. Niestety ze względu właśnie na tą specyfikę ciężko jest uzyskać typowo białe i pełne pokrycie. Niemniej jednak ważny jest efekt krycia na powierzchni. Dla mnie tak samo ważne jest odwzorowanie szczegółów i możliwość tuszowania. Dlatego też do testowania wybrałam kilka rodzajów stempli – z drobnym wzorem, pełny (balonik) oraz napis z różnymi czcionkami. Naturalnie do tuszowania użyłam jak zawsze szczoteczki. Natomiast do testów wykorzystałam następujące tusze:

Permanentne: StazOn opaque cotton white, StazOn pigment snowflake

Pigmentowe: Versa Color white 80, Versa Magic cloud white (chalk), Prima white (chalk), Latarnia Morska, Izink pigment white, Distress Ink picket fence, Kaiser Kraft Ink white, Nellie’s Choice white, Memento Luxe wedding dress, Brilliance moonlight white, Scrapbook.com pure white, Ranger glacier white, Lawn Fawn yeti, GinaK. Design white ink cube, Taylored Expression sugar cube

Oczywiście w artykule jak i w filmie wspominam o tym, że oprócz tuszu ważny jest też papier na jakim wykonujemy odbitki. Stąd też na mocno porowatych papierach biały tusz może nie dawać jednolitego odwzorowania. Dlatego też warto wspomnieć, że papier kraft ma właśnie taką powierzchnię. Jeśli więc zależy Ci na pełnym pokryciu, to możesz wykorzystać technikę embossingu na gorąco.

Białe tusze – kolejność alfabetyczna – zdjęcia z testów.

1. Brilliance – Moonlight white
Bardzo dobre odwzorowanie szczegółów, całkiem dobre krycie, po wyschnięciu biel jakby szarzeje. Dość długo schnie.

 

2. Distress Ink – Picket Fence
Również bardzo dobre odwzorowanie szczegółów, dość dobra jakość krycia i zachowany odcień bieli, idealny do tuszowania. Odbitka bardzo długo schnie.

 

3. GinaK. Designs – White Ink Cube
Idealne odwzorowanie szczegółów, bardzo dobra jakość krycia, na papierze kraft bardzo ładna biel. Dość długo schnie.

 

4. Izink – White
Możliwe że trafił mi się felerny egzemplarz – tusz śmierdzi a poduszka się klei do stempla. Odwzorowanie szczegółów takie sobie, krycie nienajgorsze, po wyschnięciu biel robi się jakby kremowa. Długo schnie.

 

5. Kaiser Ink – White
Jakość odbitek idealna zarówno szczegółów jak i ich pełności (co zaskakujące nawet na papierze kraft), niestety biel szarzeje i tusz robi się jakby przezroczysty. W związku z tym robi się słabo widoczny. Dość szybko schnie.

 

6. Latarnia morska – White
Poduszkę z tym tuszem mam od bardzo dawna i o dziwo wciąż sprawna – może nie w 100% ale jednak. Odwzorowanie szczegółów na poziomie, jakość odbitek też, po wyschnięciu blednie i szarzeje. Wokół odbitki po wyschnięciu pojawia się jakby transparentna otoczka. Dość długo schnie.

 

7. Lawn Fawn – Yeti
Świetne odwzorowanie szczegółów, bardzo dobra jakość krycia, biel pozostaje biała. Natomiast przy tuszowaniu jest nieco oporny, długo schnie.

 

8. Memento Luxe – Wedding Dress
Bardzo dobre odwzorowanie szczegółów, tak samo bardzo dobra jakość pełnej odbitki, niestety nie zachowuje bieli po wyschnięciu, natomiast przy tuszowaniu biel robi się jakby kremowa. Dość długo schnie.

 

9. Nellie’s Choice – White
Całkiem dobra jakość odwzorowania szczegółów jak i całej odbitki, tusz jakby lejący, tuszowanie nieco oporne. Podobnie jak przy tuszu Latarni morskiej, po wyschnięciu wokół odbitki widoczna jakby transparentna otoczka. Długo schnie.

białe tusze pigmentowe

10. Prima – White (Chalk)
Świetne odwzorowanie szczegółów, krycie nieszczególne, szary odcień bieli. Niestety chyba nie wysycha tak do końca, bo wciąż się rozmazuje, a biorąc pod uwagę iż moja poduszka nie jest najmłodsza to daje mi wiele do myślenia. Chociaż z drugiej strony idealny do tworzenia efektu “szkolnej tablicy“.

11. Ranger – Glacier White
Zdecydowanie w tym tuszu pokładałam wiele nadziei, niestety okazały się być płonne. Wydaje mi się że tusz w oczekiwaniu na testy podsechł. Niemniej odwzorowanie szczegółów na poziomie, pełność odbitki również, jednak krycie pozostawia wiele do życzenia – tusz jest jakby szary i transparentny.

12. Scrapbook.com – Pure White
Świetne odwzorowanie szczegółów, bardzo dobra jakość krycia, idealna biel, podczas tuszowania raczej oporny. Dość długo schnie.

 

13. StazON Opaque – Cotton White
Idealne odwzorowanie szczegółów i pełni odbitki – szczególnie na nieporowatej powierzchni, choć na czarnym też nieźle sobie poradził. Bardzo szybko schnie.

 

14. StazON Pigment – Snowflake
Zdecydowanie lepiej poradził sobie z odbitką na kraft, jednak szczegóły odwzorowuje nieco gorzej od poprzednika. Również bardzo szybko schnie.

 

15. Taylored Expression – Sugar Cube
Świetne odwzorowanie szczegółów i pełni odbitki, bardzo ładna biel, w tuszowaniu też całkiem niezły, całkiem szybko schnie.

 

16. Versa Color – White 80
Dodam że testy przeprowadziłam na świeżo uzupełnionej poduszce. Bardzo dobre odwzorowanie szczegółów, jak i pełni odbitki, tuszowanie całkiem niezłe, jednak nie daje bieli. Długo schnie.

 

17. Versa Magic – Cloud White (Chalk)
Podobnie jak tusz Prima jest on tuszem kredowym. Jak na “wiek” tej poduszki to uzyskał całkiem dobry efekt. Bardzo dobre odwzorowanie i pełnia odbitki, nawet na kraft. Niestety biel nie jest typowo biała tylko taka pudrowa jak na tusz chalk przystało. Dość długo schnie.

 

Na zakończenie napiszę że tusze nabywałam przez dłuższy okres czasu, gdyż chciałam przetestować jak najwięcej marek. W związku z tym jak widać nie wszystkie są miarodajne, gdyż poduszki podeschły. Część, jak widać na filmie, otwieram po raz pierwszy, co też może dać nie do końca faktyczny efekt. Niemniej jednak starałam się jak mogłam aby wszystko przetestować i opisać jak najbardziej rzetelnie. Pomimo wyschnięcia niektóre tusze zdają się być lepkie, więc tak czy inaczej osobiście zalecałabym używanie nagrzewnicy w celu dosuszenia tuszu.

Konkludując powyższe testy – nie ma jednego idealnego tuszu. Jednak z tymi wynikami będziesz w stanie wybrać jeden, bądź dwa najlepsze do zadań jakie wykonujesz. Ja już znalazłam swoich faworytów, a Ty?