W moim ostatnim wpisie sięgałam do przeszłości i przedstawiłam różnice między vintage a retro. Dzisiaj również sięgnę do przeszłości i opowiem o stylu steampunk, a potem przeniesiemy się w czasie i przedstawię wam bunt nowoczesności, czyli cyberpunk. Czym się różnią steampunk i cyberpunk? Jakie mają cechy wspólne? O tym w poniższym wpisie.

Steampunk – cechy charakterystyczne

O tym skąd się wziął steampunk i jakie są jego cechy charakterystyczne możecie przeczytać dokładnie w poprzednim wpisie. W skrócie z angielskiego “steam” – para, “punk” – bunt, czyli bunt przeciwko parze. W steampunkowych pracach można zauważyć wiele elementów metalowych, technicznych zestawionych kontrastowo z modą wiktoriańską. Wiele prac steampunkowych to próba mechanizacji świata: mechaniczne zwierzęta, ludzie, itp. Kolorystyka jest tylko w nazwie zbliżona do prac w stylu vintage/retro – brązy, czerń, beże – mają bardziej metaliczny i mocniejszy odcień. Przykładową paletę kolorów widać poniżej.

paleta

 

Steampunk – elementy i techniki

Do szeroko używanych elementów w stylu steampunk należą zębatki, żarówki, łańcuchy lub inne elementy mechaniczne. Z pewnością można użyć gotowych elementów metalowych, tekturowych, czy wycisków. Ponadto nadadzą się wszelkie mechaniczne elementy z wykrojników. Z elementów wiktoriańskich najbardziej znanymi są: wąsy, cylindry i charakterystycznie drapowane suknie. Pod hasłem “steampunk” znajdziesz w sklepie Świat Pasji wiele ciekawych elementów, które na pewno Cię zainspirują.

Typowymi technikami dla stylu steampunk jest efekt rdzy i patyny. Przykładowy tutorial na efekt rdzy z wykorzystaniem produktów firmy Pentart znajdziecie tutaj. Ja stosuję zazwyczaj pastę piaskową oraz farbę firmy Decoart Quinacridone Red – tylko dwa produkty, a efekt – rdza. Do efektu patyny stosuję Antiquing Cream Patina Green. Efekty stosowania tych produktów widać poniżej.

steampunk

Cyberpunk – co to takiego?

W poszukiwaniu informacji na temat stylu steampunk wyczytałam pomiędzy wersami hasło: cyberpunk, czyli bunt przeciwko temu, co związane z szeroko pojętą informatyzacją: komputerami, elektroniką, czy internetem. Natomiast, era mechanizacji minęła dawno temu, żyjemy w erze informatyzacji – wręcz ciężko nam żyć bez smartfona, a o mediach społecznościowych ciężko zapomnieć nawet na urlopie. W związku z tym zaczynamy się buntować i w sztuce pojawił się nurt cyberpunk. W stylu cyberpunku często pokazane są apokaliptyczne wizje końca świata – śmierci człowieczeństwa na rzecz informatyzacji.

 

Cyberpunk – cechy charakterystyczne

Do cech charakterystycznych stylu cyberpunk należą wszystkie elementy związane z informatyką, czy elektroniką takie jak elementy scalone czy przewody. Ciemna kolorystyka przełamana jest neonowymi odcieniami niebieskiego, różowego, lub żółtego.

paleta

Wiele firm produkuje już produkty inspirując się cyberprzestrzenią. Można zakupić szablony ze wzorem przypominających płytki drukowane, czy elementy scalone. Istnieje również wiele stempli inspirowanych elektroniką. Jeżeli wyrzucacie instrukcje do sprzętu elektronicznego – nie warto. Istniejące tam schematy również można wykorzystać do cyberpunkowych prac. Ja w swojej pracy wykorzystałam elementy ze starego, niedziałającego pilota.

Wykonałam wpis do art journala w stylu steampunk. Wykorzystałam szablon z drukowanymi ścieżkami i stempel ze schematem elektronicznym od 13 Arts.

cyberpunk

Steampunk i cyberpunk – podsumowanie

Obydwa style to swoisty bunt przeciwko zatraceniu ludzkości – w steampunk na rzecz mechaniki, a w cyberpunk na rzecz elektroniki. Myślę, że w wielu przypadkach prace te trafiają do nas i pozwalają się na chwilę zatrzymać i zastanowić, do czego dążymy? Czy faktycznie chcemy zatracić człowieczeństwo w pogoni… no właśnie za czym? Uważam, że styl cyberpunk będzie niedługo bardziej rozpowszechniony w scrapbookingu czy mixed-mediach.

A czy Ty często tworzysz prace w stylu steampunk? Co sądzisz o jej młodszym odpowiedniku – cyberpunku? Uważasz, że ten nowy styl przyjmie się w rękodzielnictwie?

Pozdrawiam,

Aga, Scrapeciarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.