W poniższym wpisie chciałabym Ci przedstawić tutorial na kartkę triangle corner pop up card. Trójkątna narożna kartka typu pop up charakteryzuje się tym, że po złożeniu bez problemu zmieści się w kopercie, a po rozłożeniu będzie pięknie zdobiła rodzinne gablotki.

Baza

Do stworzenia bazy kartki triangle corner pop up card potrzebny nam będzie arkusz papieru o gramaturze 250g. Gramatura taka jest wystarczająca do uzyskania stabilnej konstrukcji, a zarazem łatwa do bigowania. Ponadto, po oklejeniu papierem, kartka nie będzie zbyt ciężka. Przedstawiona przeze mnie baza powstała z kartki A4, z której wycięłam kwadrat o wymiarach 21 x 21 cm. Po złożeniu mój pop up będzie miał wymiary 10,5 x 10,5. Na zamieszczonym poniżej zdjęciu linia czarna oznacza linię cięcia – od środka na wysokość 10,5 cm. Linie niebieskie oznaczają linie bigowania po jednej stronie – wzdłuż i poprzek przez środek bazy. Następnie bazę należy odwrócić i zbigować po przekątnej kwadratów, które nie zawierają linii cięcia.

Przygotowanie papierów

Do oklejenia bazy będziemy potrzebować minimum 5 kwadratów o wymiarach 10,2 x 10,2 cm wyciętych z papierów do scrapbookingu. 2 z nich należy przeciąć wzdłuż przekątnej tak, aby uzyskać trójkąty. Jeżeli chcecie okleić tył pracy, będziecie potrzebować dodatkowych 2 kwadratów o podanych wcześniej wymiarach przekrojonych wzdłuż przekątnej.

Do swojej kartki wykorzystałam kolekcję Spring Bustling od Craft o’Clock. Na wierzch wybrałam papier z kolorowym wzorem i króliczkiem. Pamiętaj, że na wierzchu kompozycja musi być płaska! Stąd polecam zastosowanie papieru z jakimś ciekawym ornamentem. Ponadto wycięłam na trymerze dodatkowe 2 kwadraty z niebieskiego papieru z kolekcji o wymiarach 9,5 x 9,5 cm i jeden z nich przecięłam wzdłuż przekątnej – to będzie moja druga warstwa na odchylane ścianki i na główną ściankę kartki. Trójkątne ścianki ozdobiłam dodatkami do wycinania dedykowanymi dla tej kolekcji. Wszystkie elementy na trójkątne ścianki kleiłam na płasko, ponieważ kartka musi się złożyć do koperty.

Kompozycja na trójkątach może wychodzić poza obręb kartki, jeżeli koperta do której ją schowacie jest większych wymiarów niż kartka po złożeniu. Jeżeli tak nie jest – kompozycja musi się mieścić w obrębie kartki.

Mechanizm elementu pop up

Kartki typu pop-up charakteryzują się wystającymi elementami wyskakującymi po otwarciu kartki. Istnieje wiele konstrukcji kartek typu pop up, np. pop up box, czy pop up twist. U mnie elementem wyskakującym będzie doniczka z hiacyntami. Ponadto potrzebne będą dwa paseczki i zbigowany na pół prostokąt o wymiarach ok. 2 x 3 cm- ja wykorzystałam ścinki pozostałe po wycinaniu kwadratów i trójkątów. Prostokąt zginamy w połowie i na brzegach odcinamy trójkąty, aby po złożeniu nie było tego elementu widać. Dłuższy paseczek kleimy tylko u góry doniczki, dolny na brzegach.

Po rozłożeniu kompozycji – powinna wyglądać ona z tyłu tak jak na rysunku. Paseczek dłuższy reguluje wysokość, czyli jak bardzo pionowo postawiona jest moja doniczka.

Wykończenie

Po złożeniu kartka wygląda jak na poniższym zdjęciu – bardzo niepozornie. Przepasałam ją wstążeczką w kolorze dopasowanym do papierów. Jeżeli nie chcesz, żeby wstążeczka przesuwała się  – podklej ją do tyłu kartki klejem lub taśmą dwustronną – dzięki temu nigdy nie zakryje wzoru na wierzchu kartki.

Natomiast po rozłożeniu kartka wygląda zupełnie inaczej. Na spodzie znajduje się miejsca na życzenia, nad nim na odwrocie wierzchniej warstwy znajduje się doniczka zamontowana na przedstawionym wcześniej mechanizmie. Dodałam gotowe perełki w odcieniu fioletu pasujące do papierów. Pamiętaj, że kompozycja na odstających trójkątach nie może być montowana na dystanse, ponieważ przy zbyt grubej kompozycji kartka się nie zamknie i nie zmieści się w kopercie.

Myślę, że triangle corner pop up card jest ciekawą alternatywą do popularnych exploding boxów. A Ty jak uważasz? Jeżeli spodobał Ci się mój tutorial – bardzo proszę podziel się tą informacje w komentarzu, a postaram się przygotować kolejne.

Pozdrawiam,
Agnieszka, Scrapeciarnia

2 komentarze

  1. Dla mnie kartka, która nie jest płaska to zawsze wyzwanie 🙂 Dziękuję za tak miły komentarz 🙂
    Pozdrawiam, Aga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.