Na tapet wzięłam tym razem tusz VersaMark, wstępnie wspominałam o nim we wpisie związanym z rodzajami tuszów w padach. Co jest takiego specjalnego w tuszu VersaMark? Czy jest to tusz do embossingu? Do jakich technik można go używać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszam.

 

VersaMark to rodzaj tuszu, który można znaleźć w praktycznie każdym sklepie scrapbookingowym. Generalnie ma on na celu stworzenie efektu znaku wodnego na kartonie, dzięki czemu możemy stworzyć bardzo oryginalne tła. 

 

Formy tuszu VersaMark

  • Duża poduszka z tuszem
  • Mini kostka z tuszem
  • Re-Inker
  • Marker

Jest to naprawdę wszechstronny produkt, który może być używany do wielu różnych technik. 

Jakie to techniki?

  1. Znaki wodne (watermark) 

Jak sama nazwa tuszu wskazuje jest idealny do robienia znaków wodnych. Technika ta jest inaczej zwana ton w ton. Na czym polega? Na jednokolorowym arkuszu papieru odbij stemple lub stempel i gotowe. Tusz Versamark przyciemni odcień papieru, dzięki temu masz odpowiedni odcień tuszu dla każdego koloru posiadanego arkusza. Jest to całkiem fajna technika do uzyskania ciekawego tła.

Z użyciem tego sposobu możesz również wykonać dyskretne linie do journalingu w swoim layoucie lub do ręcznego wypisania kartki.

  1. Embossing na gorąco

Ponieważ VersaMark to tusz wolno schnący i raczej “lepki”, to doskonale sprawdza się w embossingu na gorąco. Odbijasz stempel i otrzymany wzór na papierze posypujesz pudrem. Nadmiar pudru zsyp i wygrzej (wytop) to co zostało na papierze. Z użyciem tej techniki możesz stworzyć ciekawe tła, jak i również elementy ozdobne do wykończenia swoich prac.

  1. VersaMark resist (stawianie oporu)

Technika ta przynosi najlepsze efekty na papierze błyszczącym. Odbij stempel tuszem VersaMark, a następnie pokryj papier kolorowym tuszem wodnym najlepiej z użyciem wałka. Ewentualnie możesz wykorzystać aplikator lub szczoteczkę. Odczekaj chwilkę i papierowym ręcznikiem zetrzyj tusz z powierzchni bazy. W miejscach gdzie był odbity stempel tusz VersaMark stawił opór tuszowi wodnemu i uzyskaliśmy efekt ducha..

 

  1. Z proszkami pigmentowymi typu perfect pearls

Jak już wspominałam tusz VersaMark jest “lepki” zatem idealny do tej techniki. Odbij wybrane stemple na papierze, a następnie w miejscach wzoru pokryj proszkami perfect pearls z użyciem pędzelka. Otrzymasz piękne tło, ja osobiście lubię ten efekt na czarnej bazie.

Podpowiedź:

W tej technice również idealnie sprawdzą się proszki shiny powders od 13@rts czy cienie do powiek.

  1. Suche pastele

Podobnie jak przy proszkach pigmentowych do tuszu Versamark przylgną suche pastele. Odbij stempel tuszem VersaMark, a następnie z użyciem gąbkowego aplikatora pokryj wzór pastelami. Ta technika najlepiej się sprawdzi na papierze o jasnym kolorze.

 

  1. Odwrócone suche pastele (nie wiedziałam jak to nazwać 😉 )

W tym sposobie najlepiej korzystać z ciemniejszego koloru papieru jako bazy. Tym razem odwrotnie niż poprzednio najpierw nanieś suche pastele na bazę z użyciem aplikatora. Następnie odbij wzór stempla na obszarze pokrytym pastelami. Tusz VersaMark odsłoni kolor papieru podnosząc z niego suche pastele.

Podpowiedzi:

Suche pastele przed rozmazywaniem zabezpieczamy fiksatywą lub lakierem do włosów.

Nie zapomnij wyczyścić stempla przed kolejnym nabieraniem tuszu, gdyż osadziły się na nim pastele.

 

  1. Cień

Z użyciem tuszu VersaMark odbij stempel na jednokolorowym papierze, następnie pokryj stempel tuszem kolorowym i odbij go z nieznacznym przesunięciem wzoru. W wyniku takiego działania otrzymasz cień pod odbitką. 

Podpowiedź:

Aby łatwiej dopasować wzór stempla warto skorzystać z platformy do stemplowania.

 

  1. Kolorowy embossing zastępczy

Jeśli potrzebujesz kolorowego embossingu, a nie masz takiego koloru pudru do embossingu, to możesz wykorzystać przeźroczysty puder i tusz VersaMark + odpowiedni kolor tuszu wodnego (dye ink). Nałóż tusz VersaMark na stempel, następnie nałóż na niego tusz kolorowy i odbij na papierze. Posyp pudrem do embossingu i wygrzej. Embossing nie będzie tak w 100% kryjący jak z kolorowym proszkiem, ale lepszy taki zamiennik niż żaden 😉

 

  1. Embossowana kaligrafia

Wykonaj napis z użyciem markera VersaMark, posyp pudrem do embossingu, a następnie wygrzej i gotowe.

 

Marker VersaMark możesz użyć do każdej z wyżej wspomnianych technik, no może poza odwórconą suchą pastelą. Dzięki niemu uzyskasz równie ciekawe efekty.

Tusz VersaMark możesz dodatkowo wykorzystać do wykonania embossowanych odbitek stópek czy dłoni dzieci. Jest on nietoksyczny i łatwy do usunięcia zatem powinien się idealnie sprawdzić.

Myślę że jeśli wciąż nie masz tuszu VersaMark, to chyba nadszedł czas aby go zdobyć 😉

 

Uzupełnianie i konserwacja poduszki z tuszem VersaMark

Zapewne nie tylko ja na swoją poduszkę przez przypadek wysypałam puder do embossingu. Jeśli przytrafił Ci się tego typu wypadek, to nie wyrzucaj tuszu tylko przetrzyj poduszkę chusteczką nawilżaną lub wilgotną szmatką. Postaraj się wykonać te czynności delikatnie aby nie uszkodzić gąbki. Natomiast jeśli zabrudzenia są zbyt duże, to w ostateczności możesz umyć poduszkę pod bieżącą wodą. Osusz ręcznikiem papierowym gąbkę i uzupełnij tusz z buteleczki reinkera.

Tusz w buteleczce jest dość gęsty i kleisty, więc chwilę potrwa aż wycieknie z buteleczki na gąbkę. O uzupełnianiu tuszu pisałam już jakiś czas temu.

 

To chyba wszystkie zalety tuszu VersaMark, wad nie zauważyłam 😉 Ciekawa jestem czy artykuł okazał się być pomocny dla Ciebie. Jeśli są jeszcze jakieś sposoby kreatywnego wykorzystania tego tuszu to daj mi o tym znać, chętnie uaktualnię moją listę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.