Tusze alkoholowe podbiły rynek scrapowy swoimi intensywnymi barwami i niesamowitymi efektami. Zapewne widziałaś je już w sklepach scrapowych. Jeśli zastanawiałaś się czy to medium to jest to coś dla Ciebie, to przeczytaj mój wpis.

Co to są tusze alkoholowe?

Są to bezkwasowe tusze  na bazie alkoholu o intensywnych kolorach, które doskonale nadają się do barwienia powierzchni gładkich. W scrapbookingu można używać ich do tworzenia teł lub barwienia takich elementów jak nity, ćwieki czy kaboszony. Świetnie też sprawdzą się do barwienia szkła, porcelany i plastiku. Można też nimi barwić powierzchnie uprzednio pokryte białym gesso czy gel medium. Tusze te dają bardzo ciekawe efekty łączenia i przenikania się kolorów tworząc przy tym przepiękny efekt tzw. kolorowego marmurka.

Jak używać tuszów alkoholowych?

Tusze alkoholowe można kupić w małych butelkach z zakraplaczem zazwyczaj o pojemnści ok 20ml. Najwygodniej jest po prostu kropić tuszem wybraną powierzchnię.  Jednak nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Efekt końcowy najczęściej jest nie do przewidzenia a samo “kropienie” może być problematyczne szczególnie podczas pierwszego spotkania z tymi tuszami. W tym celu możesz użyć pipety, wtedy ilość wyciskanego tuszu będzie mniejsza i łatwiej będzie Ci to kontrolować.

Na jakim papierze można używać tuszów?

Jeśli chcesz używać tuszów na papierze, niezbędny będzie Ci specjalnie do tego przeznaczony papier. Może to być papier YUPO – niestety bardzo drogi, ale pożądany i zachwalany, ponieważ daje ogromne możliwości. Jest to bardzo śliski papier, dzięki temu tusze bardzo szybko i łatwo się rozprowadzają. Na skutek swojej ultra gładkiej i śliskiej powierzchni nie wpija tak szybko tuszów alkoholowych, co za tym idzie jeśli coś pójdzie nie tak można wymazać z niego tusze. Podobny efekt uzyskasz na płytce plexi. Dodatkowo ogromną zaletą jest to, że przy dodawaniu kolejnych warstw tuszów nie powstaje nam czarna plama lecz kolory pięknie się mieszają (blendują). Dlatego jeśli chcesz zrobić tło do kartki z użyciem tuszów alkoholowych, to jest to świetne medium. Możesz również stworzyć efekt ducha, coś w rodzaju negatywnej odbitki. Żeby taki efekt uzyskać należy przygotować tło, następnie wykonać odbitkę z pomocą permanentnego tuszu, jakim jest Archival. Odbijasz stempel, im jaśniejszy tusz tym lepiej. A potem zanim odbitka wyschnie wycierasz go ściereczką. To co otrzymasz w efekcie końcowym to białe linie tzw. ghost efect.

Na szczęście na polskim rynku mamy własny papier do tuszów alkoholowych: LAVA paper, który swoją ceną już tak nie odstrasza. Producent szczyci się, że idealnie nadaje się do tuszów alkoholowych dzięki swoim właściwościom. Możesz więc wybierać pomiędzy różnorodną ofertą gramatury tego papieru. Tak jak wspominałam wcześniej, tuszów możesz tez używać malując nimi porcelanę czy szkło. Wtedy bezpośrednio przed malowaniem musisz odtłuścić powierzchnię, następnie nanieść pędzlem na powierzchnię rozpuszczalnik a potem malować tuszami. Możesz też użyć słomki albo specjalnego narzędzia do rozdmuchiwania tuszów.

tusze alkoholowe

Co jeszcze jest przydatne do pracy z tuszami alkoholowymi?

Niezbędne też do pracy z tuszami jest medium, które pozwoli na rozcieńczanie, blendowanie i przenikanie się kolorów. Z powodzeniem też możesz użyć alkoholu wysokoprocentowego. Medium to różnie nazywane jest przez producentów: Medium Blender, Media Ink Diluent czy Blending Solution. Medium opóźniające zaś to preparat, dzięki któremu tusze nie będą tak szybko schły. A co za tym idzie będziesz mogła dłużej formować interesujące Cię kształty. Ten preparat zajdziesz  np. pod nazwą Retarder opóźniacz w serii tuszów Aura z Renesansu.

tusze alkoholowe

Narzędzia jakie przydadzą Ci się do pracy z tuszami, oprócz wspominanej słomki, to nagrzewnica albo suszarka. Dzięki niej nie tylko  wysuszysz tusz, ale i ukształtujesz wzór. Ja użyłam suszarki, zamiast nagrzewnicy, ponieważ tusze alkoholowe szybko schną a ciepłe powietrze tylko przyspiesza ten efekt. Oczywiście przy dmuchaniu na tusze uzyskamy bardziej ciekawe i nieregularne kształty. Nakładanie kolejnych warstw tuszów będzie też łatwiejsze i bardziej widoczne.

Jak zacząć przygodę z tuszami alkoholowymi?

Jeśli zdecydowałaś się wypróbować tusze alkoholowe, ale jeszcze nie wiesz czy to jest dla Ciebie, nie musisz od razu kupować specjalnego papieru czy dużej ilości tuszów. Wystarczą Twoje dwa ulubione kolory tuszów np. firmy Pentart, które kupisz tutaj i jakaś stara śliska kartka z kalendarza ściennego czy papier fotograficzny. Możesz tez malować po szkle, albo porcelanie, generalnie wszystkim co jest śliskie i pozwoli tuszom na “rozlanie się”. Możesz też użyć płytkę plexi dostępną w sklepie Świat Pasji. Jest lekka i śliska. Świetnie sprawdzi się właśnie do wykorzystywania tych tuszów. Tusz bardzo dobrze rozprowadza się na jej powierzchni, z moich testów wychodzi, że nawet ciut lepiej niż na papierze LAVA. A jeśli nie będziesz zadowolona z efektu, wzór zawsze możesz zetrzeć specjalnym płynem do rozcieńczania tuszów. Z tego właśnie względu, jest to świetny produkt do nauki tej techniki i zabawy z tuszami.

Nie bój się zaryzykować z większą ilością kolorów, efekty za każdym razem są inne i unikalne. A jeśli coś pójdzie nie tak jak byś chciała to bez problemu możesz wszystko zmyć za pomocą alkoholu i zacząć od nowa! Powodzenia!

 

7 komentarzy

  1. Dzięki za ten post, bo właśnie kupiłam sobie trzy takie tusze i nie wiedziałam, co i jak 😀

    1. Witam mam pytanie czy osoba, które moze być w ciąży też moze malować tuszami alkoholowymi jeśli ma maseczkę?

  2. orientujesz się może czy jest jakaś różnica pomiędzy tuszami… AURA a PINATA? Oprócz ceny oczywiście
    Czy one działają na takiej samej zasadzie?

  3. Mam pytanie. Czym utrwalić tusz na kubkach żeby się nie zmywał?

    1. Najlepiej lakierem, aczkolwiek nie może być on na bazie rozpuszczalnika. Dobrze jest też sprawdzić czy lakier ów nie ma przeciwwskazań do kontaktu z żywnością.

  4. Hej, mam tusze aura, super wyszło malowanie jajek z ceramiki, ale niestety lakier akrylowy Renesans rozpuszcza mi tusze. Ratujcie, czym zabezpieczacie swoje prace? Pozdrawiam Renata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.