Witam Cię serdecznie w kolejnej odsłonie cyklu o tuszach Distress Oxide. Tym razem omówię technikę tuszowania przez szablon i wykonam stronę do art journala.

Do wykonania tego projektu potrzebować będziesz papieru do akwareli lub innego do technik wodnych w rozmiarze 6 x 6 cala, kilku ciekawych szablonów, aplikatorów do cieniowania, czarnego cienkopisu oraz markera akrylowego.

Krok 1

Nanieś tusz na papier akwarelowy za pomocą aplikatora do cieniowania.

Wybierz kolory pasujące do Twojego projektu, w zasadzie nie ma ograniczeń co do ilości kolorów, ale ja zazwyczaj wybieram trzy i nanoszę je w dowolnych miejscach aplikatorem do cieniowania. Nie musisz dbać o ładne przejścia między kolorami ani starannie rozcierać krawędzi, ważne, abyś nałożyła tusz w miarę równomiernie na cały papier. To będzie Twoja baza.

Krok 2

Spryskaj papier obficie wodą, pozwól kolorom nieco popłynąć. Wysusz.

Po spryskaniu wodą możesz delikatnie przechylać kartkę, żeby kolory się nieco rozlały i wymieszały. Nadmiar wody  wytrzyj  papierowym ręcznikiem. Dobrze wysusz.

Zauważ, że kolory nieco pojaśniały, ładnie się zlały, a nawet pojawiły się nowe kolory. Twoja baza jest gotowa. Teraz będziemy ją upiększać. Jeżeli na tym etapie nie podoba Ci się efekt, zacznij od nowa.

Krok 3

Nakładaj tusze na bazę  przez szablon aplikatorem do cieniowania.

Wybierz kilka szablonów do wzbogacenia tła. Ja zdecydowałam się na geometryczne wzory. Nie dodawaj nowych kolorów, używaj tych samych, co do stworzenia bazy.

Zaczęłam od szablonu z dużymi kółkami i nakładałam po jednym kolorze na raz. Przed zmianą koloru umyłam szablon.

Następnie wzięłam trzy różne szablony, inny do każdego koloru. Ten z największym wzorem użyłam z najjaśniejszym kolorem (żółtym), a najmniejszy z najciemniejszym (różowym). Starałam się też nakładać kolory przez szablon w tych miejscach, gdzie na bazie były te same kolory — tak mi się spodobało, ale możesz nakładać kolory całkiem dowolnie, tam gdzie chcesz. Chociaż staram się podpowiedzieć, czego i jak używać, tak naprawdę tu nie ma ścisłych reguł. Zdaj się na swoją intuicję i poczucie estetyki. Eksperymentuj!

Krok 4

Dodaj chlapania.

Na koniec pochlap rozcieńczonym tuszem lub wodą, wysusz papier przed chlapaniem nowym kolorem lub zetrzyj ręcznikiem. Chlap tak długo, aż efekt Ci się spodoba. W zasadzie tło jest skończone, na koniec pocieniuj krawędzie najciemniejszym kolorem, żeby skierować uwagę na element centralny.

Krok 5

Dodaj element centralny i tytuł.

Wybrałam dosyć dużą postać dziewczyny, jest to element die-cut wydrukowany na papierze mix media, pokolorowałam go oczywiście tuszami Distress Oxide nakładając je pędzelkiem i rozcieńczając wodą. Użyłam głównie kolorów z tła, dodałam też dwa nowe, ale starałam się zachować spójność elementu centralnego z tłem. Następnie obcięłam białą obwódkę i krawędzie pomalowałam czarnym markerem. Na kartkach taka obwódka wokół stempelka wygląda ładnie, ale do art journali wycinam bez obwódki. Na koniec dodałam pasujący tytuł.

Krok 6

Narysuj doodle.

Dodaj odręczny rysunek czarnym cienkopisem lub markerem, namaluj, co tylko chcesz, ramkę, kółka, listki, kwiatki, kreski, linie itp. Dodaj kilka białych kropek markerem akrylowym lub białym żelopisem. Moja skończona praca prezentuje się tak:

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do wyciągnięcia szablonów i zabawy w art journaling. Jestem ciekawa, co stworzyłaś, pamiętaj, żeby wkleić zdjęcie w komentarzu. I nie chowaj szablonów zbyt głęboko, będą nam jeszcze potrzebne 😉

Pozdrawiam,

Magda Kam

3 komentarze

  1. Super! Dziękuje za wskazówki! Ale ta rameczka pięknie Ci ręcznie wyszła

  2. Rewelacja! Ślicznie Ci to wyszło! Na pewno skorzystam z tutka! Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.