Kartki typu pop-up, czyli takie, które posiadają mechanizm pozwalający na “wyskakiwanie” pewnych elementów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym wpisie chciałabym Ci przedstawić kartkę typu pop-up, a dokładnie ultimate pop-up card.

Baza

Do stworzenia bazy będziesz potrzebowała biały papier o gramaturze 250g/m2, z którego wycinamy pasek papieru o długości 12” i szerokości 6” (ok. 30,5 x 15,2 cm). Ja całą kartkę stworzyłam bazując na miarze calowej, natomiast dla porządku podaję również długości w cm – są one tylko przeliczone, nie sprawdzałam konstrukcji odmierzając ją w cm, także ostrzegam, że stosując się do miary w cm – mogą pojawić się pewne nieścisłości.

Pasek papieru bigujemy odpowiednio na 5” / 51/8” / 101/8” / 101/4” / 103/8“.

Mechanizm harmonijki

Do stworzenia bocznych harmonijek potrzebne będą dwa paski papieru do scrapbookingu o wymiarach 6″ x 10″ (15,2 cm x 25,4 cm). Polecam ten o gramaturze 200g/m2. Mniejsza gramatura będzie tu odpowiedniejsza ze względu na dużą ilość bigowania. Papier grubszy (np. 250g/m2) ciężej się zgina. Ja wykorzystałam kolekcję Always Together od Craft o’Clock. Natomiast w sklepie można znaleźć różne papiery do scrapbookingu o gramaturze właśnie 200g/m2, w zależności od tego jakie wzory lubisz.

Swój tutorial oparłam o tutoriale anglojęzyczne (*). W obydwu tych tutorialach brakowało mi dokładnego opisu w jaki sposób należy zrobić (odmierzyć) bigowania tak, aby wyszła harmonijka. Zarówno film, jak i zdjęcia nie były dla mnie precyzyjne, stąd mój pomysł – rysunek z zaznaczeniem linii wraz z podziałką w calach, w którym miejscu bigowanie ma być zrobione i po której stronie harmonijki. Kolorem zielonym oznaczyłam linie bigowania, które należy wykonać na widocznej stronie, a czarnymi na odwrocie (stronie która nie jest widoczna wewnątrz kartki).

Najpierw arkusz papieru zgięłam na pół, a następnie po przekątnych kwadratu o długości boku 5″ ( 12,7 cm). Następnie zbigowałam wszystkie linie po stronie widocznej, a potem po niewidocznej. Kolejny krok to odpowiednie dogięcie bigowań w dłoniach. Po odpowiednim zbigowaniu powinna wyjść harmonijka jak na zdjęciu.

Powtarzamy bigowanie i zginanie dla drugiego arkusza papieru.

Oczywiście możesz wszystko zbigować po jednej stronie, a potem odpowiednio pozginać na etapie zginania – to zależy od Ciebie.

Konstrukcja tortu

Tort składa się z trzech prostokątów wyciętych z białego papieru o gramaturze 250g/m2. Wymiary poszczególnych prostokątów oraz odległości bigowania podane są poniżej:

  1. 3″ x 3″, bigowanie: 1/4″, 11/2“, 23/4” (kwadrat o boku 7,6 cm, bigowanie: 0,6 cm, 3,8 cm, 7 cm)
  2. 21/2” x 23/4“, bigowanie: 1/4″ 11/4“, 21/2” (prostokąt o wymiarach 6,3 cm x 7 cm, bigowanie zdłuż długiego boku na odległościach: 0,6 cm, 3 cm, 6,4 cm)
  3. 2″ x 21/2“, bigowanie: 1/4“, 11/2“, 21/4” (prostokąt o wymiarach 5,1 cm x 6,4 cm, bigowanie wzdłuż długiego boku na odległościach 0,6 cm, 3,8 cm, 5,4 cm).

Prostokąty będące widocznymi elementami tortu okleiłam dodatkowo papierem do scrapbookingu – tu już nie odmierzałam. Przykładałam kawałki papieru do scrapbookingu, które zostały z wycinania harmonijki, i za pomocą ołówka zaznaczałam miejsca cięcia trymera.


Tak przygotowane prostokątny należy przykleić na bazę. Baza jest u mnie wykonana z białego papieru o gramaturze 250g/m2. Możesz wykorzystać papier do scrapbookingu, ale inny wzór (pasujący), do tego, z którego są wykonane harmonijki. Wymiary prostokąta to 5″ x 10 ” ( 12,7 cm x 25,4 cm) zbigowane na 5″ (12,7 cm) wzdłuż dłuższego boku (złożone na pół). Doklejamy nakładając klej na skrzydełka. Środek największego prostokąta musi pokrywać się ze środkiem złożonej bazy.

Sklejanie elementów

Najpierw sklejamy harmonijki. Po pierwsze należy je złożyć Najpierw przyklejamy obydwie harmonijki do dolnej strony bazy, a potem do górnej. Kleimy tak, aby harmonijka schowała się w bazie. Potem przyklejamy górę. W mojej kartce klapka będzie w dole. Możesz zrobić to na odwrót, w zależności jak Ci się podoba.

Potem wklejamy środek. Następnie wycięłam z papieru trzy prostokąty (odmierzane dopasowując papier do bazy) na klapkę oraz zewnętrzną część.

Mechanizm zamknięcia

U mnie mechanizm zamknięcia to dwa guziczki okręcone drucikiem. Guziki przykleiłam na klej termiczny. Po wyschnięciu okręciłam drucik wokół dolnego i górnego drucika. Delikatnie ozdobiłam okładkę – tak, aby wywołać efekt WOW, dopiero po otwarciu kartki. Do tego celu wykorzystałam dodatki do wycinania oraz gotowe perełki.

ultimate pop-up

Podsumowanie

A tak kartka ultimate pop-up card wygląda po otwarciu. Dodatkowo do środka wkleiłam dwa kwadraty o wymiarach 8 x 8 cm i 7 x 7 cm tak, aby móc napisać życzenia oraz przyozdobiłam tort wyciętymi kwiatkami i tekturką. Pamiętaj, że w środku trzeba ozdabiać na płasko, tak aby kartka się nam zamknęła. Myślę, że będzie idealnym prezentem urodzinowym, ślubnym, a i inne okazje się znajdą. Przyznaję, że konstrukcja tej kartki zajmuje chwilę, w szczególności odpowiednie zbigowanie i zagięcie harmonijek, ale myślę, że efekt końcowy jest tego wart. A Ty jak myślisz?

Spodobała Ci się moja kartka ultimate pop-up card? A może masz ochotę wykonać taką na podstawie tego tutorialu? Proszę podlinkuj wtedy ten wpis na swoim blogu i oczywiście podziel się swoją pracą w komentarzu.

Pozdrawiam,
Aga, Scrapeciarnia

(*)1 link 
(*)2 link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.