Mulina czy kordonek? Co wybrać? Czym haftować? Podczas mojej kariery hafciarskiej wypróbowałam dość dużo rodzajów mulin. W poniższym artykule chciałabym napisać o tym czym haftować – zapraszam do lektury.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie jest to post reklamowy, a informacje w nim zawarte są jedynie zbiorem moich własnych doświadczeń.

037

Kordonek sprzedawany jest w motkach w kształcie kłębka, dostępny jest w różnych grubościach. Może być bawełniany, lniany lub poliestrowy. Nawoje są różnej długości (te co mam w domu są w kłębkach 200 m), te zagraniczne zamiast długości mają na etykietach nadrukowaną wagę w gramach.

Rodzaje kordonków dostępne na rynku:
– w kolorach podstawowych

P1011914

– w kolorach cieniowanych

P1011916

– w kolorach metalizowanych

Kordonkiem jak najbardziej można haftować, jednak nie pozwala on na zbyt wiele możliwości.
Dlaczego?
Powód jest prosty – nić kordonka jest skręcona i możesz go używać tylko w takiej grubości w jakiej kordonek kupiłaś. Powinnaś zatem przemyśleć w jakich projektach możesz i chcesz go użyć.
Moim zdaniem kordonek świetnie nadaje się do haftowania napisów, czy haftu nakładanego.

Mulina sprzedawana jest w motkach zwiniętych luźno w podłużny pęczek. Podobnie jak przy kordonkach może być: bawełniana, lniana lub poliestrowa. Długość motka to około 8 m. Nić składa się z sześciu włókien, które można rozdzielać w zależności od potrzeby i projektu.

Rodzaje mulin dostępne na rynku:
– mulina w kolorach podstawowych

021

023

029

033

019

– mulina w kolorach metalizowanych

027

– mulina świecąca w ciemności
– muliny multikolor / cieniowana

034

– mulina satynowa

Każda marka nici ma swój własny system numerowania. Jest to ważne w organizacji i przechowywaniu, a także dopasowaniu mulin do siebie. Na przykład czarny DMC to numer 310, a czarny firmy Anchor to 403.

Wzory w zależności od producenta mają podane oznaczenia z numerami analogiczne dla danej marki muliny. Można je jednak zamieniać markami używając tzw. przeliczników mulin.

P1011932

Kolory bieli mają różne odcienie – jest śnieżna biel (DMC= B5200 a Anchor = 1) i np. antyczna biel (DMC = BLANC a Anchor = 2)

P1011935

Wybór nici do haftu

Najlepiej wybierać mulinę znanej marki lub polecanej marki. Nie zalecam również kupowania muliny z tzw. niskiej półki cenowej. Może się okazać że podczas prania zacznie farbować, albo podczas pracy będzie się kosmacić i mechacić – wtedy albo Twoja praca pójdzie na marne, albo będzie mało estetyczne.

I tu wybór jest trudny, bo pewnie będę stronnicza – moją ulubioną marką jest DMC
zamiennie z marką Anchor. Nigdy nie miałam z nimi problemów i świetnie mi się z nimi pracuje.
Polecić mogę również naszą Polską Ariadnę – ma coraz większy wybór kolorystyczny, kolory są żywe, a i jakość nici jest dość dobra.


Dzielenie muliny na pasma

Jeśli musisz podzielić mulinę na pasma, to zacznij od środka przygotowanego odcinka, a następnie rozsuń je kolejno w kierunku każdego końca.
Oczywiście możesz zacząć od jednego końca i rozdzielać rozsuwając w kierunku drugiego końca, ale wtedy pasma zaczną się zwijać i plątać. Ryzykujesz splątaniem całości i utratą nerwów.

Liczę, że ten artykuł przydał się w Twoich poszukiwaniach. Jeśli czegoś w nim zabrakło daj mi znać. Będę wdzięczna za wszelkie komentarze.

2 komentarze

  1. Dziękuje! Rozjaśniło mi się już wiele ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.